אור קשתי
אור קשתי

לאחר שני ימי משא ומתן אינטנסיביים בין משרדי החינוך והאוצר לבין ארגון המורים העל-יסודיים, צפויים הצדדים לחתום בקרוב על הסכם לרפורמה בחינוך העל-יסודי. לפני כמה ימים שלח יושב ראש הארגון, רן ארז, הודעת עדכון בעניין למורים.

במסגרת ההסכם, יקבלו המורים תוספת שכר של כ-53% תמורת הגדלת היקף עבודתם ל-40 שעות שבועיות. בנוסף, כוללת הרפורמה מסלולי קידום ותגמול דיפרנציאלי, אשר יזכו את המורים בתוספת שכר נוספת. יישום הרפורמה יתחיל כבר בשנת הלימודים הקרובה ויימשך שלוש שנים עד שיושלם. עלות ההסכם היא ארבעה מיליארד שקלים, בנוסף להשקעה חד-פעמית של כמיליארד שקלים בשיפור התנאים הפיזיים ובהתאמת בתי הספר לשהייה הממושכת של המורים.

לפני חודשיים וחצי חתמו ארגון המורים העל-יסודיים והמשרדים על הסכם עקרונות לרפורמה בחינוך העל-יסודי, המבוססת על תוכנית הארגון "עוז לתמורה". מאז התקיימו דיונים ממושכים בין הצדדים, שהגיעו לשיאם ביומיים האחרונים. לדברי גורם במשרד החינוך, "צריך עדיין לסגור כמה נקודות קטנות, אבל המשא ומתן עבר את נקודת האל-חזור. אם לא תהיה הפתעה, ההסכם ייחתם בימים הקרובים. מדובר בבשורה אמיתית, שמשפרת משמעותית את שכר המורים אך גם דורשת מהם לעבוד יותר".

גורם אחר במשא ומתן הוסיף כי מעבר לנושא השכר, "הימצאות המורים בבתי הספר 40 שעות בשבוע תיצור אווירה אחרת עם התלמידים". ההסכם הסופי בין הצדדים צפוי להיחתם בעוד כשבוע.

פרטי ההסכם המתגבש עם המורים פורסמו ב"הארץ" לפני כמה חודשים. בדיונים מאז, התחדדו נושאים שונים: גובשה רשימת תפקידים שהמורים ממלאים כיום בבתי הספר מעבר להוראה הפורמלית בכיתות, כמו רכז מקצוע, רכז שכבה, אחראי מדידה והערכה ועוד.

תמורת התפקידים יקבלו המורים תוספת שכר נוספת. על פי הערכות, תוספת שכר זו עשויה להגיע, בשיאה, לכ-30% נוספים. לדברי גורמים שונים, בין הצדדים יש הסכמה עקרונית בנושא, אך הוא טרם עוגן תקציבית. בימים הקרובים ייפגשו נציגי הצוותים כדי לנסות למצוא מקור כספי לתוספות הללו וכדי לסכם את מהות התפקידים.

המשכורת הממוצעת של מורה בחינוך העל-יסודי, בעל תואר ראשון ולאחר 20 שנות ותק, עומדת כיום על כ-7,200 שקלים בחודש. התוספת תקפיץ אותה ל-11 אלף שקלים. 16 השעות השבועיות שיידרשו כעת מהמורים יורכבו משש שעות עבודה פרטניות, עם קבוצות של תלמיד עד שלושה, ועשר שעות תומכות הוראה, שיוקדשו לישיבות, השתלמויות, פגישות עם הורים, בדיקת מבחנים ועוד. לעומת זאת, לא יוספו שעות הוראה בפועל בכיתות. עוד כולל ההסכם התחייבות כי מספר התלמידים בתיכון לא יעלה על 32 תלמידים בכיתה.

הרפורמה אמורה לצאת לדרך ב-1 בספטמבר 2011, פתיחת שנת הלימודים תשע"ב. במשרד האוצר ביקשו שיישומה יהיה הדרגתי, עם כ-150-200 מוסדות חינוך בכל שנה, בדומה לרפורמת "אופק חדש" שנחתמה עם הסתדרות המורים. לדברי גורמים שונים, בסופו של דבר הוחלט כי הרפורמה עם ארגון המורים תיושם באופן רחב יותר, אך תחולק לארבע פעימות.

עוד אומרים הגורמים, כי הרפורמה תיושם במלואה בראשית השנה הבאה בכ-50 תיכונים, בהם יסכימו לפחות 85% מהמורים לעבור לתנאי העבודה החדשים. בתקופה זו תיבחן השפעת השינויים. אחד הנושאים שטרם הוסכמו הוא יישום הרפורמה החדשה בחטיבות הביניים, שמלמדים בהן חברי ארגון המורים לצד הסתדרות המורים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ