יו"ר השלטון המקומי: פתיחת אזורי הרישום תהיה טעות

בוחבוט נגד משרד החינוך

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

יושב ראש מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, קורא לרשויות המקומיות שלא להיענות ליוזמת משרד החינוך לפתיחת אזורי הרישום לבתי הספר היסודיים. במכתב חריף לראשי הרשויות, כותב בוחבוט כי התוכנית שמקדמים שר החינוך גדעון סער ומנכ"ל משרדו שמשון שושני "תגדיל את הפער החברתי בין בתי הספר" ועלולה לגרום ל"מתחים חברתיים בין קבוצות אוכלוסייה באותו יישוב".

לדברי בכירים בשלטון המקומי, משרד החינוך מתקשה לאתר יישובים שיסכימו להשתתף בניסוי לפתיחת אזורי הרישום, שיישומו אמור להתחיל בשנת הלימודים הקרובה. עם זאת, העריכו הבכירים כי בסופו של דבר יימצאו רשויות שמסיבות שונות יקבלו את יוזמת המשרד. בקרוב ייקבעו היישובים אשר ישתתפו בניסוי.

הרישום לבתי הספר היסודיים נקבע כיום לפי אזור המגורים של התלמיד. על פי תוכנית משרד החינוך, הרשויות המקומיות שישתתפו בפיילוט "תיישמנה אזור רישום משותף אחד לכל מוסדות החינוך היסודיים ולחטיבות הביניים", כפי שנכתב בחוזר מנכ"ל מיוחד בנושא. מטרת התוכנית, אשר תורחב בהדרגה לכלל הארץ, היא לאפשר להורים לבחור את בית הספר של ילדיהם מבין כמה מוסדות חינוך, תוך שמשרד החינוך אמור להפעיל בקרה כלשהי בעניין. ראשי המשרד מאמינים כי התחרות בין בתי הספר תוביל לשיפורם. על הנחה עקרונית זו מערערים אנשי חינוך שונים.

במכתב שנשלח בראשית החודש לראשי הרשויות המקומיות, כתב בוחבוט כי מהלך של פתיחת אזורי הרישום "יוצר מצב של תחרות בין אזורים ושכונות בעיר, ולרוב משיג יתרונות לאוכלוסייה החזקה על חשבון החלשה, כאשר כלל לא בטוח שהבחירה מביאה להישגים טובים יותר". עוד ציין כי התועלת מתוכנית כזאת היא "יתר שביעות רצון של חלקים מהאוכלוסייה - בעיקר שכבות חזקות - שיש להם ממילא אפשרות לממש יעדים".

בהמשך המכתב מפרט בוחבוט את החסרונות הארגוניים והכספיים הכרוכים בפתיחת אזורי הרישום, ובהם עלייה בעלות הסעות התלמידים ובאדמיניסטרציה החינוכית, אשר יחייבו "תוספות תקציביות שאין להן מקור". ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי בפיילוט לפתיחת אזורי הרישום "יקחו חלק רשויות שביקשו זאת ואושרו על ידי המשרד". עוד אמרו במשרד כי כמה יישובים כבר ביקשו להשתתף בניסוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ