יש רחוב כהנא וגן לאדיר זיק, אבל זוהר ארגוב לא יונצח בשמו

מוקירי פרופ' ליבוביץ ומשפחתו מקווים שאחרי הרצליה ייקרא רחוב על שמו גם בירושלים

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
הנצחה שנויה במחלוקת

"סוף-סוף יש רחוב ישעיהו ליבוביץ" - צהלו בפורום האינטרנט של פעילי פרופ' ישעיהו ליבוביץ, בעקבות החלטת עיריית הרצליה השבוע להנציח את הוגה הדעות בקריאת רחוב על שמו בעיר. ההכרעה התקדימית מעוררת אצל מוקירי ליבוביץ הירושלמים וגם במשפחת ליבוביץ תקוות שרחוב ייקרא בשם זה בערים אחרות. בירושלים כבר היו בעבר ויכוחים בעניין קריאת רחוב על שם ליבוביץ והצעה כזו נדחתה במועצת העיר. לדעת רבים זה היה סימן להקצנתה ולהתחרדותה של העיר.

בני משפחת ליבוביץ לא האמינו שההחלטה תעבור בהרצליה בשל התבטאויותיו החריפות של ליבוביץ. "לא ביקשנו זאת ולא רצינו, אבל אנחנו מרוצים כפי שכל אדם היה מרוצה מכבוד אביו", אמר ל"הארץ" הבן, פרופ' אליה ליבוביץ. "אין פה עניין משפחתי. יש עניין ציבורי ותרבותי, מתוך הסתכלות על ההיסטוריה של עם ישראל". לשאלה אם ישתנה עכשיו היחס להנצחת אביו, אומר ליבוביץ כי "אני מסופק, אבל יכול להיות שייפתח איזה סכר כי הנה, הרצליה עשתה את הדבר ה'נועז' הזה".

מאור בר, שהיה שותף ב-2006 למחאה שהובעה בהפיכת רחוב אוסישקין בירושלים לרחוב ליבוביץ ללילה אחד, במדבקות שנתלו על שלטי הרחוב, מצפה שיבוא יום שבו יוכלו תושבי ירושלים להתגאות במורשת ליבוביץ. "אין ראוי ממנו לשם רחוב, ובמוקדם או במאוחר העניין יעלה שנית", אמר מאיר מרגלית, חבר מועצה בירושלים (מרצ) וחבר בוועדת השמות העירונית.

בשנים האחרונות נדרשה ועדת השמות בירושלים להחלטות בעניין זה. בספטמבר 2009 היא החליטה לקרוא רחוב על שם השדרן הימני קיצוני אדיר זיק, ליד בית הכנסת שבו נהג להתפלל, ברמת אשכול. המדובר בשדרן שהגדיר את ראש הממשלה יצחק רבין ואת שמעון פרס "שני בוגדים שנקנו בכסף". מה שמנע את חנוכת הרחוב היה סעיף עירוני: ב-2006 נחנך גן באותה שכונה, "מעלות אדיר", על שם זיק. לדברי מרגלית, לא ניתן להנציח אדם פעמיים.

באותה ישיבה גם החליטה מועצת העיר שלא לקרוא רחוב על שם המנהיג המיתולוגי של החילונים בעיר, ארנן יקותיאלי, לבקשת משפחתו. במקום זאת, קבעה המועצה, תיבנה ליקותיאלי פינת הנצחה בגן סאקר במרכז ירושלים.

אדם נוסף שהנצחתו נתונה במחלוקת הוא ד"ר ישראל קסטנר, מנהיג ציוני בהונגריה במלחמת העולם השנייה שזוכה בישראל מאשמת ניהול מו"מ עם הנאצים על חיי יהודים ונרצח זמן קצר אחר כך. לאחר שמיכאל גרינוולד פרסם חוברת שבה האשים את קסטנר בשיתוף פעולה עם הנאצים, הוא נתבע על הוצאת דיבה. המשפט הסעיר את ישראל וחילק אותה בין מתנגדי קסטנר ותומכיו. בסוף שנות ה-90 המליצה ועדת השמות בחיפה לקרוא רחוב על שם קסטנר, אך לבסוף אישרה המועצה לקרוא גן על שם ניצולי קסטנר.

"מועצת עיריית חיפה לא יכלה להתמודד עם ההחלטה, מחשש עימות עם קומץ המתנגדים להנצחת אדם ראוי זה", אומר פרופ' יוסי בן ארצי, יו"ר ועדת השמות בעיר. "העימותים, שהיו אף קרובים לאלימות באולם מועצת העיר, יצרו הרתעה של ממש".

גם במועצת עיריית תל אביב נדחתה בקשה לקרוא רחוב על שם קסטנר. הדבר גרר עצומה שנחתמה ברשת, אבל ללא הועיל. עד היום הוא לא הונצח במישור העירוני.

זוהר ארגוב יכול היה להעניק שם לרחוב, אלמלא התנגדותם הנחרצת של תושבים בראשון לציון. ב-2007 ביקשו להנציח את הזמר המזרחי בעיר שבה נולד, אבל בשל מחאת תושבים על התמכרות ארגוב לסמים ועבירותיו הפליליות הוחלט לדחות את ההצעה. בהרצליה, לעומת זאת, הוחלט להנציח את ארגוב ולקרוא רחוב על שם שירו המפורסם "הפרח בגני".

רחוב בעל שם מעורר תהיות יש באור עקיבא: רחוב מאיר כהנא, על שם הח"כ הימני קיצוני ומייסד תנועת כ"ך שנרצח. הרחוב נקרא על שמו ב-2007. באור עקיבא הסבירו שמעולם לא נשמעה תלונה ביישוב על הנצחת כהנא.

שמות הרחובות הם כבר שנים נושא לדיון חברתי ופוליטי, וגם לוויכוח בשאלה אם להנציח בשם רחוב אדם בעודו בחיים. כאשר ביקש ראש עיריית אור יהודה, למשל, לקרוא כיכר על שמו של הרמטכ"ל היוצא גבי אשכנזי, הוא נתקל בהתנגדות עזה. ההתנגדות בא גם מצד בכירי הצבא, שביקשו לקרוא לכיכר, כמין פשרת ביניים, "כיכר צה"ל".

רחוב שמעון פרס, בקריית חתני פרס נובל בראשון לציון, ורחוב יפה ירקוני בחולון - שניהם רחובות הקרויים על שם אנשים חיים - לא עוררו מאבקים יוצאי דופן. אבל כאשר קראו, במועצה המקומית גן יבנה, לשדרות על שמו של בנימין בן אליעזר - לפני למעלה מעשור - התושבים פתחו במחאה. תוך כמה ימים בוטלה ההחלטה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ