שיחת היום | "ניר ברקת, אפשר לרוץ מרתון בעליות של ירושלים?"

שיחת היום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ביום שישי יתקיים המרתון הבינלאומי הראשון בירושלים. 10,000 משתתפים, כולל 1000 רצים מח"ל, יבואו להתחרות כאן מ-36 מדינות. הם ירוצו לאורך מסלול מפותל שעובר בין היתר ברחביה, בריכת הסולטן, נכנס אל בין חומות העיר העתיקה, עובר במושבה הגרמנית, מגיע לטיילת ארמון הנציב ומטפס להר הצופים ולגבעת התחמושת.

המרתון הוא פרי חזונו של ראש העירייה, ניר ברקת, רץ מרתון בעצמו. בעיריית ירושלים רואים במרתון אמצעי לקידום התיירות ולשינוי תדמיתה של העיר.

בעירייה כבר מצביעים על כך שלכבוד המרתון הוזמנו 4,000 חדרי מלון לסוף השבוע הקרוב בירושלים. לא פחות מ-45 עיתונאי ספורט מכל רחבי העולם באים כדי לסקר את המרתון - חדשות חיוביות מירושלים, לשם שינוי.

רווח משני ובלתי רשמי הוא העקיצה שעוקצת ירושלים את תל אביב, שעד עתה נחשבה לבירת המרתונים הישראליים.

עמדת הזינוק של המרתון תהיה ליד הכנסת והוא יסתיים בגן סאקר. כצפוי, עשרות קילומטרים של כבישים בכל רחבי ירושלים עתידים להיסגר ולגרום לכאב ראש גדול למשטרה, לנהגים ולירושלמים שירצו להתכונן לשבת.

הפעם ברקת אינו מתכנן לרוץ את המרתון השלם, אלא להסתפק במקצה חצי המרתון הארוך - 21 ק"מ. לדבריו, משרת ראש העיר אינה מאפשרת להתאמן לקראת ריצת מרתון שלמה. בינתיים הוא מקיים פגישות עבודה תוך כדי ריצה במסלול, כדי ללמוד אותו.

יש לך המלצות למי שמתכנן לרוץ בירושלים? בכל זאת לא מדובר בעיר שטוחה.

"למי שיש אפשרות ורוצה לתפוס קצת ביטחון. אני ממליץ לעשות חלק מהמסלול כדי להכיר אותו. אתה צריך לדעת איך להתנהל טקטית. החוכמה היא לדעת לנהל את הדופק שלך. אתה רוצה לוודא שהוא לא מטפס יותר מדי בעליות, אז צריך להוריד הילוך ולהדביק את הפער בירידות. הקפדנו שבמסלול לא יהיו מקומות דרמטיים. בסך הכל העליות והירידות לא ארוכות מדי".

ובכל זאת איפה צריכים הרצים לצפות לעלייה הקשה ביותר?

"בחצי המרתון העלייה הקשה תהיה ברחוב ז'בוטינסקי, לכיוון בית הנשיא. במרתון השלם יש את רחוב הצנחנים, ליד שער שכם שהוא לקראת סוף המרוץ. זה לא סוף העולם אם אתה מתכנן. זו עלייה שצריך להסתכל קדימה. אבל מצד שני ברור שלא באים לירושלים לעשות את התוצאה הכי טובה. אבל כשאתה רץ את המסלול הזה אתה יוצא נפעם. עד היום הרצים בירושלים רצו ביער ובפריפריה, עכשיו אתה רץ בתוך העיר. זה נפלא וזה נותן המון כבוד לעיר".

למה מרתון ולמה בירושלים?

"עשיתי 5 מרתונים בחיים שלי, האחרון בניו יורק כראש עיר. רצתי לכבוד יום ההולדת החמישים שלי. אז היה לי ברור שירושלים היא עיר שהיא גם מותג בינלאומי לא פחות טוב, וגם היא חייבת מרתון. מרתון זה לא רק ריצה, זה הפנינג. זה להשוויץ בעיר שלך. הרעיון הוא למצב את ירושלים בשורה אחת עם ערים אחרות חשובות בעולם.

אחרי המרתון עשיתי בירור והודעתי לכולם שאנחנו מתארגנים למרתון. יש לזה משמעויות כלכליות ותיירותיות גדולות מאוד, וזה חלק מהשינוי התרבותי הכולל שמתחולל בירושלים.

יש בעולם מיליוני רצים שכל הזמן שואלים את עצמם: איזה מרתון עוד לא עשיתי? וירושלים היא בהחלט אתגר. 1,000 רצים שבאים למרתון בישראל, זה מספר חסר תקדים. המרתון מהווה מנוף כלכלי לירושלים ומביא תיירים ומשתתפים רבים לבירה. הנוף עוצר הנשימה של ירושלים, בשילוב האתרים ההיסטוריים הייחודיים, יהפכו את מרתון ירושלים לשם דבר בעולם וישימו אותו על מפת המרתונים הבינלאומית".

איך נדבקת בחיידק הריצה?

"החיילים שלי מהמילואים הדביקו אותי בזה לפני שבע או שמונה שנים. לפני שש שנים הצטרפתי אליהם למרתון בפאריס, למרוץ של עשרים קילומטרים. אחרי עשרים קילומטרים הבנתי שאני יכול לסיים את המרתון ורצתי עד הסוף. מאז רצתי את מרתון טבריה, ברלין וניו יורק".

זה מקרי שאת מרתון תל אביב לא רצת? היו פרסומים על כך שעיריית ירושלים בעצם גנבה את הקונספט, את הספונסרים ואפילו את המפיקים מעיריית תל אביב. מה תגובתך?

"עם כל הכבוד אנחנו לא מתחרים בתל אביב אלא בניו יורק. כל שבוע יש מרתון בינלאומי, המרתון לא הומצא בתל אביב.

מבחינת סדרי הגודל, המרתון מציב אותנו השנה כמרתון המוביל בישראל, וכבר הודענו שב-16 במרץ 2012 יהיה המרתון הבא".

תושבי ירושלים לא סובלים מספיק מפקקים בשל עבודות הרכבת הקלה וביקורים של ראשי מדינות, שצריך גם מרתון שיסגור 42 קילומטרים של כבישים?

"עשינו הכל כדי לגלות התחשבות. מקובל בעולם שהתושבים מבינים שלמרתון יש חשיבות מאוד גדולה לעיר. הייתי שמח אם התושבים יקבלו את זה בהבנה ואפילו יותר מכך: שיבואו לעודד.

לראות 10 אלפים רצים בשער יפו, זה לא דבר רגיל וזה טוב לירושלים. בכוונה נבחר יום שישי בבוקר כדי שהחיכוך יהיה מינימלי. עד 12 וחצי הכל יהיה מאחורינו כך שאפשר יהיה להתארגן לשבת ללא בעיה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ