בי"ס חרדי בכפר יונה מוציא את השד החילוני מהבקבוק

כנס ארצי למאבק בהתחרדות שכונות חילוניות נערך בחיפה. "כל אחד מספר את מורשת הקרב שלו", תיאר אחד מהמשתתפים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

פעילי שכונות חילוניים מרחבי הארץ, הנאבקים נגד כניסת תושבים חרדים למקום מגוריהם, החלו באחרונה לקיים מפגשים משותפים. לדברי המארגנים, המפגשים החשאיים נועדו להחליף עצות ורעיונות בין הפעילים על אופי המאבק.

המפגש השלישי של הפעילים התקיים ביום חמישי בחיפה, בהשתתפות כ-50 נציגי ועדי פעולה מרחבי הארץ, בהם מחיפה, רמת אביב, ירושלים, כפר יונה, רחובות ורמות השבים. כך, הם מקווים, יוכלו ללמוד איש מרעהו שיטות מאבק על צביונו החילוני של היישוב. לצד זאת, מדגישים בוועדי הפעולה השונים, לא מדובר במאבק אנטי-דתי גרידא, אלא גם במחאה חברתית, על אופן התנהלותן של הרשויות ועל דאגתן לאזרח.

מי שיזם את המפגשים וקישר בין אנשי המאבק היה ירון ידען, פעיל אנטי-חרדי בולט. להתארגנות החדשה עדיין אין שם או גוף מסודר; הקשר בין הפעילים מתנהל באמצעות מיילים ומבוסס בעיקר על הרצון לשמוע על חוויות דומות.

"כל אחד מספר את מורשת הקרב שלו, ומתנהל דיון על דרכי הפעולה, כי לפעמים זה לא מספיק לפעול במישור המשפטי ולהגיש עתירות", סיפר אחד ממשתפי הפורום שביקש לשמור על עילום שם. "מספיק שסיפרו לנו דברים שעבדו במקום אחד - ככה נוכל ליישם אותם גם בשאר המקומות". לדבריו, "במפגשים האלה אתה מגלה ששיטות הפעולה (של החרדים - ג"כ) דומות בכל מקום ומקום, ואין אלא להיאבק בהן".

החשש העיקרי, כפי שמסבירים התושבים החילונים, הוא שיישובם יהפוך ליבנאל או לבית שמש - יישובים שהפכו עם השנים לבעלי צביון חרדי מובהק. לצד זאת, חלקם לא חושש לייחס את המחאה גם להיבט הכלכלי, ולסכנה שבירידת ערך הדירות ביישוב כתוצאה מהתיישבות משפחות חרדיות מרובות ילדים.

במרבית המוקדים, מתנהל מאבק התושבים החילונים בין כותלי בתי המשפט, כותרות המקומונים או בישיבות המועצה המקומיות. אך בכפר יונה, שם מוחה קבוצת חילונים על הקמת בית ספר חרדי בלב שכונתם, עלה המאבק על פסים מחתרתיים יותר, והוא כולל ישיבות שבועיות ופעולות כמו-גרילה.

במועצה המקומית שבשרון, בה גרים יותר מ-15 אלף תושבים, החלה לפעול באחרונה קבוצת תושבים בשם "ועדת קישוט". שיטת הפעולה שלהם מזכירה קבוצות "אולטראס" של אוהדי כדורגל: ריסוס כתובות גרפיטי, תליית שלטי מחאה, ופיזור מאות פתקים במוסדות החינוך עם קריאה לראש המועצה, אפי דרעי, להתפטר.

את כל זה הם מבצעים באישון ליל, וללא חתימת ידם, במטרה לערוך מדי שישי בכפר יונה "יום זעם" מקומי - עד שהקצאת הקרקע לבית הספר "פני מאיר" של מעיין החינוך החרדי המזוהה עם ש"ס תידחה. בית הספר, שנמצא בשטח המיועד עוד משנת 2002, מיועד לכ-120 תלמידים שלומדים היום בקרוואנים.

"אנשים יוצאים מהבתים כי יש פה זלזול מתמשך: לא מתייחסים לצרכים שלנו, ומחלקים את השטחים הציבוריים לאחרים. אנחנו חוששים שזה ישנה את הצביון של היישוב", מוסיפה עו"ד מיטל יצחקי-טולדנו, שאספה למעלה מ-300 חתימות של תושבי כפר יונה שהתנגדו באופן רשמי להקצאה המיועדת.

כמו במוקדי חיכוך אחרים בארץ בין חילונים לחרדים, התושבים טוענים כי ההקצאה אינה עונה על צרכים אמיתיים של תושבי היישוב, שבו רק כמה עשרות בודדות של משפחות חרדיות. לדבריהם, לא פעם איימו על פעילי המאבק גורמים שונים, שאף קיבלו שיחות מטרידות לבתיהם.

מייסד ומנהל בית הספר "פני מאיר", הרב יוסף הללויה, גיסו של שר הפנים אלי ישי, אמר בתגובה כי הוא לא מכיר את הטענות בדבר אלימות מצד תומכי הקמת בית הכנסת. "אף אחד לא מתכוון לכפר יונה חילונית או חרדית, אנחנו כפר יונה יהודית", אמר הללויה ל"הארץ". "כל הפרסומים נועדו לעורר פאניקה. אם אני הייתי חילוני כנראה גם הייתי מצטרף למאבק הזה, אלא אם כן הייתי חכם ובודק קצת את העובדות".

ממועצת כפר יונה נמסר כי "אין שום סכנה להתחרדות היישוב. בית הספר פועל במבנים יבילים ובתת תנאים שאינם ראויים לקיומו".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ