העובדים הסוציאליים דחו את ההסכם שגובש על ידי ההסתדרות והאוצר

בתום דיון שנמשך שבע שעות, הצביע מרכז איגוד העובדים הסוציאליים נגד ההסכם. "אנחנו ראויות ליותר מזה", אמרה צירה במרכז

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

איגוד העובדים הסוציאליים סירב היום (ראשון) לאשר את ההסכם שהושג בין ההסתדרות למשרד האוצר לשיפור תנאי העסקתם של עובדי הרווחה. בפגישה שנמשכה למעלה משבע שעות, דנו נציגי מרכז האיגוד בפרטי ההסכם ובהצבעה קבעו כי יש לחדש את המשא ומתן כדי להגיע להישגים טובים יותר. משמעות הצעד הינה ביטול הפגישה עם נציגי האוצר שנקבעה לערב, והמשך השביתה שנמשכת זה למעלה משבועיים.

דיוני מרכז האיגוד, המונה כ-35 צירים, נציגי המחוזות השונים באיגוד, החלו בשעות הבוקר. בשעות הצהריים הוזעק לדיונים יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, כנראה כדי להפעיל לחץ לאישור ההסכם, וזאת לאחר שניכר היה כי הצירים חצויים בדעתם.

הפגנת העובדים הסוציאליים, היום מול בניין ההסתדרות בתל אביב. תצלום: מוטי מילרוד

"החלטנו החלטה לא פשוטה שלא נתפשר על ההסכם הנוכחי כי אנו ראויות ליותר מזה", אמרה צירה במרכז האיגוד, מיכל גומל, שנכחה בדיונים. "הנקודה הבעייתית והכאובה מבחינתנו היא כי לא נקבעה טבלת שכר חדשה עם אופק קידום, כך שגם אם יעלו לנו עכשיו את השכר עדיין בתוך מספר שנים נתקע עם שכר נמוך מאוד.

"דרישתנו היא להמשיך במשא ומתן. כמו שהסברנו לעופר עיני, אנו מאמינות בו ובעצמנו ואנו יודעות שנוכל להחזיק מעמד ולהמשיך להיאבק על אף שקשה לנו מאוד כשאנו לא מטפלות במטופלינו ולא מקבלות משכורת. אנו יודעות שניתן להשיג טבלת שכר חדשה וראויה. זו היתה החלטה קשה כי אנו מודעים למידת האחריות על כתפינו ועל כתפי יו"ר האיגוד אך אנחנו לא מסוגלים לקבל את ההסכם הזה".

במשרד האוצר אמרו כי "מדובר בעניין פנימי של ההסתדרות, שהיא הארגון היציג של העובדים בישראל, מולה ניהל משרד האוצר את המשא ומתן לאורך כל הדרך ועמה הגיע לסיכום. אנו בטוחים שהנהגת ההסתדרות תדע להביא לחתימה על הסיכום שהושג עמה".

מחוץ לבית ההסתדרות נכחו במקביל לדיונים מאות עובדים סוציאליים שהפגינו וקראו לחברי המרכז שלא להתעלם מהמתנגדים הרבים להסכם ולא לאשרו. "היינו כאן משמונה בבוקר ועד חמש אחר הצהריים במטרה אחת, להשמיע את קולנו ולקרוא לחברי המרכז שלא להתעלם", אמרה ענבל חרמוני, עובדת סוציאלית ודוברת תנועת עתידנו, "אנחנו מאושרות מהצעד בו נקטו ובטוחות שניתן יהיה להשיג הסכם טוב שיכבד אותנו ולא מביש כפי שהתבקשו להצביע עליו היום".

בהסתדרות אמרו כי הם מכבדים את ההחלטה. "הודעתי לחברי האיגוד בישיבה היום כי השגתי בעבורם את התוצאה הטובה ביותר שניתן היה להשיג על פי דרישותיהם", אמר עיני, "יחד עם זאת אני מכבד את ההחלטה הדמוקרטית של האיגוד".

המתווה עליו התבקש מרכז האיגוד להצביע כולל תוספת שכר ממוצעת של 25% לעובדי המגזר הציבורי. עוד סוכם כי על פי ההסכם במשק יינתן לכלל עובדים הסוציאליים מענק חד פעמי בסך 2,000 שקלים. התוספות ישולמו לעובדים הסוציאליים בארבע פעימות שיסתכמו ב-1,100 שקל. עוד סוכם על תוספת של 50 תקנים ברשויות המקומיות.

עם זאת, על פי ההסכם שהוצע, שבוע העבודה של העובדים הסוציאליים יוארך בשעה וחצי ויכלול 40.5 שעות עבודה, לעומת 39 שעות כיום. באשר לעובדי העמותות נקבע כי שכרם לא יפחת משכר מינימום של 6,000 שקל. המדינה תפקח על שכר זה באמצעות דו"חות רואי חשבון, ביקורות פתע והתחייבות חוזית, שאי-עמידה בה תוכל להוביל לביטול ההתקשרות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ