שיחת היום | "שי חרמש, את מי ועדת קבלה תשאיר מחוץ ליישוב?"

שיחת היום

יהונתן ליס
שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
שיחת היום

חבר הכנסת שי חרמש (קדימה), תושב קיבוץ כפר עזה, אחד מיישובי עוטף עזה שספגו בשבת פגיעת פצצת מרגמה ששיגר החמאס. בשלישי הקרוב תעלה בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק שנויה במחלוקת, שהגיש יחד עם עמיתו לסיעה ישראל חסון וח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), שתסדיר ועדות קבלה ליישובים קהילתיים קטנים ותאפשר סלקציה של המועמדים. מבקרי החוק טוענים כי מדובר בחוק גזעני ומפלה שיגרום לכך שערבים, עולים חדשים, זוגות חד מיניים או משפחות חד הוריות לא יצליחו להתקבל ליישובים בהם יבקשו להתגורר.

ח"כ חרמש, האם הצעת חוק ועדות הקבלה שאתה מקדם היא הצעה גזענית?

"ההצעה הזאת ממש לא גזענית. אם אחד כמוני שמגדיר את עצמו כסמן שמאלי בקדימה, כמי שהגיע מ"שלום עכשיו", חבר קיבוץ 45 שנה ופעיל במגוון רחב של פעילות ציבורית, אני מבקש שתסמכו עליי בעניין הזה. אני רחוק מתפישת העולם הגזענית או הלאומנית של ליברמן כרחוק מזרח ממערב. יתרה מכך, תרבות הקהילות שמקיימות ועדות קבלה הופכת לפופולרית כיום במדינות המערב. יש שכונות בארצות הברית ובאירופה שמייצגות קהילה הומוגנית. זה ההבדל בין קהילה לבין בית משותף בעיר, למשל".

ובכל זאת, מבקרי החוק טוענים כי כל עוד הקריטריון לפסילת האנשים הוא חוסר התאמתם "למרקם החברתי", ניתן יהיה להדיר קבוצות שלמות.

"לו מקטרגי החוק היו קוראים אותו עד תומו, הם היו ודאי מוצאים בסעיף 6 אמירה ברורה שהחוק מונע מהוועדות לפסול אנשים על רקע שורה ארוכה של פרמטרים, בין היתר גזע, דת או התנהלות מינית. לא היה דבר אחד שמבחין בין אדם לרעהו שלא נכלל בחוק הזה. יותר מכך, החוק קובע שתקום ועדת ערר חיצונית, עליונה, שבה לא נוכחים איש מאנשי הקהילה או נציגיהם, כדי לדון במקרים שנויים במחלוקת ולמנוע את האפליה".

עמיתך ליוזמה, ח"כ דוד רותם מישראל ביתנו, רמז שהחוק נועד למנוע מגורי ערבים ביישובים יהודיים. זו אינה אפליה?

"הבעיה היא שהתקשורת במקום לעסוק בגופו של חוק, עסקה בגופו של אדם. החוק הזה היה יוזמה שלי, בתחילת הדרך, ורק בשלב מאוחר יותר התחבר אליו דודו רותם מישראל ביתנו. הצטרפותו גרמה למלינים לומר שהנה מדובר בחוק אחד נוסף מבית היוצר של ליברמן וחבורתו. היו כאלה שאמרו לי בסתר, 'לחוק הזה יש חשיבות, אבל העיתוי שבו הוא הופך לחוק נוסף בסדרת חוקי ליברמן לא מתאים, כדאי שתחכה לעיתוי מתאים יותר". מרגע שדבק חותמו של ליברמן בחוק, הפסיקו לראות בו חוק שמגן על זכותו של אדם בקהילה קטנה לשמר את אורח חייו במסגרת הקהילתית שבחר. לא אני יזמתי את הצטרפותו של רותם לחוק. אני לא שמח לא עם הפרשנות שלו וגם לא עם דרך ההתבטאות שלו וניצול סמכותו, הן כמצטרף לחוק והן כמי שעומד בראש ועדת החוקה של הכנסת שדנה בו. אין ספק שהעמדה שלו נתנה לו כלי ביטוי בעל עוצמות שאין לח"כ מהשורה. מה אני יכול לומר חוץ מהעובדה שאין לי אחות?".

גם אם לטענתך סעיפים בחוק מגנים מפני אפליה אקטיבית, האם החוק הקיים לא יגרום לקבוצות חלשות באוכלוסייה לוותר מראש על הניסיון?

"אני חי בקיבוץ כפר עזה. בקיבוץ קיימת הרחבה קהילתית של 45 משפחות. כל המשפחות עברו את ועדת הקבלה. לא ידוע לי על מקרה אחד שבו מישהו נפסל על רקע סדרת השאלות שהעלית. ברור לגמרי שהתניות כמו ראיית הקהילה כמרכז החיים היא דרישה ראויה שהחוק מציב למועמדים. גם הדרישה שהאדם ישתלב בהוויה הקהילתית, היא דבר בסיסי. הקושי לחיות בפריפריה הוא יומיומי ולא פשוט. ההזדקקות לשירותים שאינם זמינים ברחוב הסמוך אינה פשוטה. אם לא נדאג ללכידות חברתית שבה התושבים דואגים לקהילתם, נפגע באופן מהותי ביישובים האלה".

האם החוק הזה יעבור בקריאה שנייה ושלישית מחר?

"שאלה טובה. התמיכה בחוק בקדימה היא בעייתית. העבודה לא תומכת בחוק. סיעת העצמאות כן תומכת. אני מצר על כך שהחוק הזה יעבור בתמיכה מסיבית של הימין ובקולות הסתייגות מצד השמאל. ההצבעה הזאת מאוד לא נוחה לי".

כפר עזה ספג בשבת פגיעה של פצצת מרגמה. האם צה"ל והדרג המדיני עושים די כדי למנוע את הירי לעבר בתיכם?

"במערכת הביטחון קוראים למה שהיה בשבת 'עימות בעצימות נמוכה'. בניגוד לעבר, דווקא בפורים החמאס החליט לירות ללא מסכה וללא תחפושת, אף שבמשך השנה הוא יורה ומתחפש לארגונים אחרים. העובדה שהפעולה הזאת לא זכתה למענה משמעותי היא הצהרה שלפיה ישראל מוותרת על הריבונות שלה ביישובי עוטף עזה. איבדנו חלק גדול מנכסי ההרתעה שניסינו להשיג בעופרת יצוקה. תמיד משווים את עזה לגבול הלבנון. הביקורת על מלחמת לבנון היתה קטלנית, בעוד שעופרת יצוקה זכתה להערכה גדולה. ראה היכן אנחנו עומדים כיום: השקט בלבנון נמשך כבר חמש שנים, בעוד שמלחמת ההתשה בעוטף נמשכת ללא הפסקה".

האם יש צעדים למיגון התושבים שעדיין לא נעשו?

"ממשלת ישראל השלימה בנייה של חדרי ביטחון לעשרת אלפים תושבים. זהו הישג שאני השגתי באופן פרטי בעתירה עם כמה תושבים נגד ממשלת אולמרט, כשהייתי ח"כ בקואליציה שלו. אבל חדרי הביטחון נועדו רק ליישובים המרוחקים פחות מ-4.5 ק"מ מהגדר, משום שבמרחק כזה אי אפשר להתריע על יציאה של קסאם. ממרחק 4.5 ק"מ והלאה, מדינת ישראל הודיעה שהיא לא ממגנת כי יש מערכת כיפת ברזל. אבל למרות שהניסויים במערכת הושלמו, הסוללות לא הוצבו ליד היישובים וממילא אין לצה"ל 13 סוללות כיפת ברזל, שהן ההמלצה של ועדת המשנה שהוקמה לנושא. אני קורא להוציא את הסוללות הקיימות לשטח. יש לצה"ל הזדמנות לנסות אותן על אש חיה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ