שוחררה שוהה בלתי חוקית שנכלאה שבע שנים בישראל

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

אחרי שבע שנים במשמורת בישראל, שוחררה בשבוע שעבר קשוארה מלנה מונגו. מונגו, אפריקאית שנכנסה לישראל באשרת תיירת ונשארה בה מעבר לזמן הנקוב, הוחזקה - לפי רישומי הרשויות - זמן שיא במתקני המשמרות.

לא פחות משישה דיינים בבתי הדין השונים למשמורת טיפלו בתיקה של מונגו. רק דיין אחד - מרט דורפמן ממתקן הכליאה סהרונים בדרום, החליט לשים סוף לסאגה והורה לשחררה באופן מיידי. הוא מתח ביקורת על התנהלות הרשויות בעניינה וציין בהחלטות מחדלים של משטרת ההגירה ורשות האוכלוסין שטיפלו בה.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

מונגו נעצרה באפריל 2004 ומאז הוחזקה במשמורת. בשימוע הראשון שנערך לה, הציגה עצמה כנתינת קונגו ואז הוצא לה צו הרחקה. מרישומי הדיונים עולה כי מעת לעת היא סירבה לשתף פעולה עם הרשויות, ובתי הדין השונים אישרו שוב ושוב צו משמורת בעניינה.

חרף טענתה של מונגו כי הינה קונגולזית, נציבות הפליטים של האו"ם לא זיהתה אותה ככזו, ודרכונה אף נקבע כמזויף. במקביל, היא גם לא הסתירה את העובדה שאמה מתגוררת בקניה זמן רב והיא עצמה גדלה שם, אך סירבה למלא בקשה להוצאת מסמכי נסיעה לקניה - מה שמנע את גירושה.

כך חלף הזמן ורק בשנת 2009, עם הקמתה של רשות האוכלוסין וההגירה, שונה הרישום בצו ההרחקה מקונגו לקניה. ואולם, דייני בתי הדין המשיכו לאשר את החזקתה במשמורת. בפברואר האחרון התקיימה שיחת ועידה בין מונגו לקונסול קניה בישראל, שלא זיהה אותה כנתינת קניה. בעקבות זה בוצעה שיחה נוספת, בין מונגו לנציגת הקונסוליה הקונגולזית בישראל, במהלכה טענה כי היא מסרבת לחזור לקונגו.

עם קבלת התיק לפני כחודש, הורה דורפמן לממונה על ביקורת הגבולות של הרשות, להסביר מדוע לא הורה על שחרורה של מונגו - אך הסבר זה לא הוגש לבית הדין. דורפמן, בניגוד לעמיתיו, קבע כי מצב זה לא יכול להימשך והורה לשחררה.

בהחלטתו הוא ציין בין היתר את התעלמות הרשויות מהוראת בית הדין לזמן את קונסול קניה לשיחה עם מונגו, צעד שנעשה באיחור של ארבע שנים. הוא הביע פליאה על כך שרשות האוכלוסין לא ניסתה להנפיק למוחזקת תעודת מעבר לקניה, גם ללא שיתוף פעולה מצדה, וציין לא נעשה ניסיון לפנות לצלב האדם או לחילופין להכריז עליה כחסרת אזרחות.

"מצדה של המדינה היו מחדלים לא מעטים בכל הקשור לטיפול בהרחקת המוחזקת, שנמשכו לאורך השנים", כתב דורפמן. "סבורני כי בשלב זה כבר לא ניתן לרפא אותם, וזאת במיוחד כשהמוחזקת שוהה במשמורת קרוב לשבע שנים. לכן, מסקנתי היא כי כעת כבר לא מתקיימת עילה חוקית להמשך החזקתה של המוחזקת במשמורת".

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר כי "קשוארה מלנה מונגו שהתה תקופה ארוכה בכלא, עקב סירובה לשתף פעולה עם הרשויות והחזקתה בדרכון מזויף. על אף העובדה שנעשו מאמצים לרוב להביא את הסוגיה לסיומה, לרבות הפגשתה עם קונסול קניה, היא המשיכה בסירובה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ