פרופ' רות גביזון כלת פרס ישראל במשפטים

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

הפרופ' למשפטים רות גביזון היא כלת פרס ישראל לשנת תשע"א בתחום חקר המשפטים. כך הודיע אתמול שר החינוך גדעון סער. ועדת הפרס בראשות פרופ' רות לפידות כתבה בנימוקיה כי מחקריה של גביזון עוסקים בסוגיות מרכזיות של המשפט החוקתי בישראל, ו"מתמודדים בעומק ובאומץ עם עיצוב זהותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

הוועדה כתבה כי "פרופ' גביזון גם מפלסת בעבודתה דרכים כדי לאפשר קיום בצוותא של יהודים דתיים וחילוניים, כמו גם של יהודים ושאינם יהודים במדינת ישראל. כמו כן, עסקה פרופ' גביזון במחקריה בהגנה על זכויות האדם, ובמיוחד בזכות לפרטיות, בחופש הביטוי ובשוויון, ושילבה את תפישותיה ואת מחויבותה בעבודה מעשית בשטח".

גביזון, ילידת 1945, השלימה את הדוקטורט שלה באוניברסיטת אוקספורד בנושא ההגנה המשפטית על הפרטיות ב-1975. בין 1974 ל-2010 מילאה תפקידי הוראה בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית וכיהנה בקתדרה לזכויות אדם על שם השופט חיים כהן.

גביזון נמנתה עם מקימי האגודה לזכויות האזרח, היתה עמיתה בכירה במוסד ון ליר בירושלים, שם עסקה בבעיות של דמוקרטיה ויחסי משפט ופוליטיקה. בין 1995 ל-2003 היתה עמיתה בכירה במכון הישראלי לדמוקרטיה, שם עמדה בראש פרויקט בנושא השסעים בחברה הישראלית.

גביזון כיהנה כחברה בכמה ועדות ציבוריות ובהן ועדת וינוגרד לחקר מלחמת לבנון השנייה, הוועדה הציבורית לבחירת היועץ המשפטי לממשלה ב-2003, ועדת שמגר לבדיקת תפקיד היועץ המשפטי לממשלה ודרך בחירתו, וועדת צדוק לבדיקת חוקי העיתונות. ב-2005-2006 היתה יועצת בכירה של ועדת החוקה של הכנסת.

ב-2005 הועלה שמה של גביזון כמועמדת לשפיטה בבית המשפט העליון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ