המדרחוב צר מלהכיל: ת"א רוצה לסלק את הבדים מנחלת בנימין

פקחי העירייה הודיעו לעשרות סוחרי הטקסטיל המזוהים עם הרחוב כי עליהם לפנות את הסחורות שלהם ממנו בתוך שמונה שעות

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
אילן ליאור

דף נייר אחד ועליו חותמת אגף הפיקוח של עיריית תל אביב הצליח לעורר בימים האחרונים סערה במדרחוב נחלת בנימין בעיר. את הדף חילקו בשבוע שעבר פקחי העירייה לעשרות סוחרי הטקסטיל המזוהים עם הרחוב, ובו נמסר להם כי עליהם לפנות את הסחורות שלהם ממנו בתוך שמונה שעות. "אי מילוי דרישת הפקח יאלץ אותנו לבצע פעולות אכיפה", הזהירה חותמת גדולה.

העירייה, מתברר, החליטה לעשות סדר בהתנהלותו של הרחוב, המאכלס את חנויות הבדים לצד יריד האומנות הנערך בו פעמיים בשבוע. זה עשרות שנים מוציאים סוחרי נחלת בנימין את מרכולתם לרחוב בניסיון למשוך קונים. מדובר בעיקר בגלילי בד צבעוניים, אך גם חנויות תיקים, תכשיטים ואופנה שאינן מסתפקות בחלונות הראווה. מבחינת העירייה מדובר בפגע שיש למגר, ועל פי ההודעה, המטרה היא ליצור מעבר בטוח וגדול ברחוב, בשגרה ובחירום.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

"זה גזר דין מוות", זועקים הסוחרים. "איננו יכולים להכניס את הבדים פנימה. אם נכניס אותם לא תהיה לנו עבודה. אנחנו יכולים פשוט להחזיר את המפתחות וללכת הביתה", אומר דודי מרמר, בעל חנות טקסטיל זה יותר מ-25 שנה. מרמר הפך בימים האחרונים למנהיג של בעלי העסקים במדרחוב. הוא עובר מחנות אחת לשנייה ומדרבן את עמיתיו להיאבק בגזרה החדשה.

מיד לאחר קבלת ההודעות של הפיקוח העירוני התאגדו הסוחרים. הם פנו לעו"ד משה לין והוא עתר בשמם לבית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב. כ-50 בעלי עסקים חתומים על העתירה, שנטען בה כי הודעת העירייה בלתי חוקית ופוגעת בסוחרים באופן בלתי סביר. בינתיים הוציא השופט קובי ורדי צו מניעה, האוסר על העירייה לשנות את המצב הקיים עד לבירור העתירה.

רבים מהסוחרים שותפים לתחושה כי החלטת העירייה משקפת מדיניות סמויה. "הם רוצים להעיף אותנו מפה", אומר מרמר. לדבריו, העירייה פועלת לשנות את האופי של נחלת בנימין. את יריד האומנים של ימי שלישי ושישי, הוא טוען, שמה העירייה בעדיפות עליונה, ואילו בעלי העסקים שנמצאים ברחוב כל ימות השבוע חשים כי אינם רצויים. "הם מתייחסים לאומנים כאילו שהם המרכיב העיקרי פה", הוא מוחה, "דוחקים אותנו הצידה לטובתם. לא ייאמן מה שקורה פה. אנחנו משלמים שנים לעירייה וזה היחס שאנחנו מקבלים?".

למשפחתו של דוד נפתלי חנות טקסטיל קטנה בנחלת בנימין כבר שלושה עשורים. "כשאני בסוף יום סוגר, הסחורה ממלאת את החנות עד הדלת", הוא אומר, "איפה אני אמור לשים את הסחורה? מי עושה כזה דבר אחרי 30 שנה?". נפתלי מטיח האשמות קשות בעירייה. "יש פה הרגשה שרוצים לסגור את החנויות האלה. מנסים לחנוק אותנו. לא יודעים איך להגיד לנו ?תצאו מפה'. הכי מכעיס פה זה שבאו וקבעו לנו דברים בלי לבוא אתנו במשא ומתן. מה אנחנו בובות? יש לנו משפחות. מה נביא הביתה לאכול? זה פשוט ימחק אותנו".

"יש פה אופי לרחוב הזה", מוסיף נפתלי, "אנשים באים מכל קצוות הארץ, יש לנו לקוחות ממטולה ועד אילת. זה רחוב שידוע שהוא מרכז הבדים. יש פה חוויה מיוחדת, זה לא סתם לבוא ולקנות בדים. אנשים פה נוגעים בבד, מרגישים ואז נכנסים פנימה. זה לא ילך. אנחנו מבוססים על זה שהבדים עומדים בחוץ".

"כל הקסם של המדרחוב הוא הצבעוניות", מצטרף לדברים הרצל זכריה, גם הוא בעל חנות טקסטיל. "ילדים קטנים נהנים, נוגעים, מסתכלים. זו התחושה, להרגיש את הרחוב. אם לא ייתנו לנו לעבוד לא תהיה עבודה לאף אחד. המדרחוב קיים בזכות הבדים".

לטענת הסוחרים, ההחלטה הזו מצטרפת למאמצים נוספים של העירייה להקשות עליהם. כך למשל, הם מספרים כי העירייה מאפשרת להם לפרוק סחורות רק בשעות הבוקר המוקדמות. "לא תמיד אני מקבל סחורות עד עשר בבוקר ולפני מכוניות של דיירים חוסמות את הרחוב", אומר איציק קאירי, בעל חנות טקסטיל. "אפילו ביום חמישי בשמונה בערב, בשעה שאין כלב ברחוב, אסרו עלי לפרוק".

ולא רק בעלי חנויות הטקסטיל זועמים. לבעלי בתי הקפה בנחלת בנימין נודע באחרונה כי העירייה מתכוונת לצמצם גם את מספר השולחנות שלהם ברחוב. למדרכה הודבקו עיגולים כסופים המסמנים את גבולות השטח החדש. בבית הקפה של דני דניאלי ישב אתמול בצהריים רק זוג אחד בפנים. בחוץ לעומת זאת כל השולחנות היו תפוסים. "אנשים רוצים לשבת רק בחוץ", הוא אומר, "אם ייקחו את זה ממני - אצטרך לסגור".

בעדלאידע ביום שישי ניגש מרמר אל ראש העירייה רון חולדאי וביקש להציג לו את הבעיה. הוא פנה אליו, אך חולדאי, שקוע באווירת החג, השיב לו לדבריו כי פורים איננו הזמן המתאים לדבר. "לצערי, העירייה לא מדברת אתנו", מסכם מרמר, "המטרה שלנו היא שמישהו בעירייה יתעורר. אנחנו נלחמים על הפרנסה שלנו ועל הצביון של נחלת בנימין".

עיריית תל אביב מסרה בתגובה: "במסגרת שיקום ושיפור מדרחוב נחלת בנימין מסדירה עיריית תל אביב את מרחב המתחם ובכלל זה את המעברים להולכי הרגל, לרכבי ביטחון ואת האכיפה על בתי העסק. אכיפת פעילות המסחר במדרחוב נחלת בנימין תיעשה בהתאם לנהוג בכל רחבי העיר. על פי דרישות המסחר, הסוחרים במדרחוב לא יורשו להוציא סחורה מחוץ לכותלי בתי העסק. על מנת לשמור על מעבר פתוח להולכי הרגל גם יריד האמנים יתכנס לפי פריסה מסודרת ומסומנת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ