שיחת היום | "סנטי גולדמן, פייסבוק יציל את העובדים הסוציאליים?"

שיחת היום

דנה ויילר-פולק
שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק
שיחת היום

מראיינת: דנה ויילר-פולק

העובדים הסוציאליים בישראל שובתים למעלה משבועיים. ביום ראשון נרשם הישג אחד משמעותי, בלתי צפוי, כשמחאת העובדים בשטח גלשה לאולם הדיונים והובילה לדחיית ההסכם שגובש בין ההסתדרות למשרד האוצר. המחאה נולדה, כדרכן של מחאות בשנות ה-2000 - ברשת. סנטי גולדמן, עובד סוציאלי, 34, עובד בלשכות הרווחה בתל אביב ואזור הוא אחד הצירים המרכזיים של הרשת שהובילה למשמרות מחאה מול בית ההסתדרות, ואת עידוד העובדים להשמיע קולם ודרישותיהם להמשיך במשא ומתן עד להשגת שתי המטרות המוצהרות בגינן יצאו למאבק - שינוי טבלת שכר העובדים הסוציאליים והחלת צו הרחבה על העובדים המופרטים.

האמנת שמכתב ברשת יוליד מחאה נגד ההסכם?

"תמיד ידעתי שבמשא ומתן באים עם דרישות ויש תהליך של שינוי עמדות. אך היה לי חשוב להביע עמדתי לפיה יש לעמוד בדרישות המקוריות שהציב האיגוד למרות הדה-לגיטימציה שמנסים לעשות גורמים שונים. היה לי חשוב לומר שאנחנו תומכים באיגוד ומחזקים את הדרישות הלגיטימיות ואנו זכאים להערכה זו. המכתבים האלה ומה שעשו בימים הראשונים של השביתה, גרמו לי להעריך מחדש את כוחה של הרשת ולהוריד את הכובע בפני השותפים למאבק: מפתחי האינטרנט, פייסבוק והפורומים. רק עכשיו נחשפתי לכוח המדהים שלהם ולא פלא שהמצרים הצליחו לעשות את כל ההפיכה באמצעות הרשת".

איך התנהלה ההתארגנות נגד אישור ההסכם?

"לא באופן מאורגן. החלו לרוץ מיילים בין אלפי עובדים, שיחות בפייסבוק, והכל התפשט באופןויראלי. כתבתי מכתב ברשת ויום למחרת קיבלתי טלפון מעובדים באילת שראו את הדברים ורצו לבוא להפגין. זו נקודה נוספת חשובה שהעובדים שהפגינו באו מכל חלקי הארץ -מהצפון, מהדרום . חשוב היה להם להביע את תמיכתם בדרישות האיגוד ונגד פשרה או ויתור עליהן, ולומר כי לעובדים יש אורך נשימה אפילו שאין לנו חסכונות. עד שיוצאים למאבק פעם ב-17 שנה כדאי למצות אותו עד תום".

מתי הבנתם שלא הושגו היעדים אליהם כיוון האיגוד?

"היו שמועות רבות כל הזמן, אבל רק כשפורסמה הטיוטה הרשמית בשבוע שעבר. ראינו טיוטה ואמרנו ?זה קצת שונה ממה שדובר עליו'. ראינו ששתי ההצהרות העיקריות - שינוי טבלת שכר וצו הרחבה לא נכנסו בצורה מלאה להסכם. אמנם יש הישגים כמו נכונות להכניס סעיפים הקשורים לעובדים מופרטים, שעד כה סירב האוצר להכיר באחריות כלפיהם, כך שמדובר בהישג רציני של צוות, אך זה לא צו הרחבה. וכך גם תוספת שכר של כמה מאות שקלים בארבע פעימות היא לא בדיוק מה שדובר עליו, במיוחד כשלצד זה מוסיפים לנו שעות, שאותן משום מה לא חילקו לארבע פעימות. הנחנו שנשיג הישגים משמעותיים יותר מכמה מאות שקלים, ועל כן הייתה אכזבה גדולה והחלה עשייה מאחורי הקלעים שצפה על פני השטח לבסוף".

השטח ישפיע גם על משרד האוצר?

"אנחנו מאוד מקווים. יש מקרים בהם גם אם סיכויי ההצלחה נמוכים יש מעשים ששווה לעשות ואמירות ששווה לומר. במקרה הנוכחי מדובר באמירות ערכיות וחברתיות כמו חשיבותו של צו הרחבה, ולהבהיר שההסכם הנוכחי לא טוב כי הוא מותיר מאחור כמה אנשים, גם אם זה לא ישנה בסופו של יום את פני הדברים באופן מהותי".

מה זה להיות עובד סוציאלי בישראל?

"מדינת ישראל ללא ספק לא מעריכה מספיק את עבודתם של העובדים הסוציאליים. הדבר בא לידי ביטוי בכך שרובנו מקבלים הבטחת הכנסה ולא מצליחים לקיים רמת חיים סבירה. אם אני אקדמאי, שעובד במשרה מלאה ובקושי מצליח לחיות עם משפחה וילד, יש כאן בעיה. ואם בעוד 20 שנה אשתכר 7,000 שקלים זה לא ממש יעמיד אותי ואת ילדיי במקום מכובד בחברה. ועדיין, בחרתי ללמוד עבודה סוציאלית. היום אני לא מתבייש לומר שאני רוצה להרוויח יותר. על זה יצאנו למאבק, על שיפור תנאי שכר, ועל כן עומדים על שינוי טבלת השכר, שתבטיח שיהיה לנו לאן להתקדם ושהדבר יתבטא גם בשכר".

באחרונה נראה כי האיגוד איבד את הקשר עם השטח כשהתחילה המחאה. הצבעת המרכז שינתה דברים?

"נשמעו קולות כאלה אבל דווקא אני ראיתי לנכון להמשיך ולחזק את האיגוד ואת פעילותו. הם מובילים את המהלך ותמיכת העובדים היא העוגן. דחיית ההסכם בהחלט גרמה לאנשים להרגיש שמקשיבים לשטח. אני חושב שהצגנו מהלך דמוקרטי יפה כשהראינו שניתן לעשות ולשנות. הבהרנו לאיגודים המקצועיים ולהסתדרות שגם לשטח יש קול וחשוב לערב אותו".

מה דעתך על התבטאות שר הרווחה, משה כחלון, על צווי מניעה לעובדים?

"כחלון דואג שכל הפונים יקבלו שירות כמו שצריך. שמעתי את הדברים ואמרתי ?טוב מאוד', כי אם ידאג לפונים אולי יעלה את הנושא בסדרי העדיפויות ויפעל גם למדיניות חברתית והקצאת משאבים. המאבק היום אינו רק סקטוריאלי. לא במקרה 17 שנה לא נאבקנו ונותרנו עם טבלת שכר בתחתית, שגם התוספות ישאירו אותנו בתחתית. מדובר פה בעתיד משותף שלנו ועל המחירים שגובה ההפרטה של מדינת הרווחה. אם כחלון מעוניין להוציא צווים כדי לאפשר שירות לפונים יש לטרוף את כל הקלפים ולהתעסק בשלל הסוגיות".

עופר עיני טען אתמול שהסכם זה הוא הטוב ביותר שילעובדים הסוציאליים. אתה אופטימי באשר למו"מ החדש?

"אני אופטימי בכל הסיפור הזה. אחרי שראיתי את הצלחת השטח, המעורבות של אלפי עובדות סוציאליות, אני יודע שנוכל להגיע להישגים טובים להם אנו ראויים. עוד אני אופטימי ומאמין שעל ידי המאבק יעלו סוגיות חברתיות, בהן מדיניות הרווחה וההפרטה עליהן יש לתת את הדעת ועולות עכשיו לסדר היום בזכות המאבק. נפתח כעת חלון הזדמנויות כשהנושא במקום מרכזי על שולחן משרד האוצר, מה שאולי יגרום לכמה אנשים לחשוב".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ