המדינה דרשה צווי מניעה לעובדי הרווחה

לאחר שהעובדים הסוציאליים דחו את ההסכם שהוצע להם, פנתה הפרקליטות לבית הדין האזורי לעבודה בטענה שהשביתה הינה "הפגנת כוח גרידא ללא מטרה"

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

פרקליטות מחוז מרכז פנתה אחר הצהריים (שלישי) לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב בבקשה להוציא צווי מניעה שיחייבו את העובדים הסוציאליים במגזר הציבורי לשוב לעבודתם, ולא להמשיך בשביתתם שנמשכת למעלה משבועיים וחצי.

מחוץ לבניין בית המשפט התקבצו מאות עובדים סוציאליים. הם חסמו את הכביש וחזרו ודרשו לשפר את תנאי השכר שלהם. בדיון, דחו נציגי המדינה הצעה של נשיא בית הדין לעבודה, לפיה העובדים הסוציאליים יחזרו לעבודה ובמקביל יימשך המשא ומתן בין הצדדים.

בפנייה שהוגשה לבית הדין מוקדם יותר נכתב כי "בקשה זו מוגשת, שעה שהמשא ומתן בין הצדדים הסתיים תוך גיבוש הסכמות מלאות. חרף הסכמות אלה, ממשיכה להתנהל שביתה שפישרה לא ברור למבקשת באשר כלל הוא כי השביתה הינה אמצעי במאבק ארגוני, ובענייננו, המאבק הסתיים. משמע אין המדובר בשביתה כמשמעה ביחסי עבודה ובדיני עבודה אלא בהפגנת כוח גרידא ללא מטרה".

עוד נכתב בבקשה כי משמעותה של השביתה היא העדר יכולתה של המדינה לטפל במגזרים החלשים ובכלל זה, ילדים ובני נוער המצויים בסיכון, אוכלוסיית עוברי החוק ועוד. "הנזק לציבור כולו ולאוכלוסיות חלשות ונזקקות בפרט הינו רב ופוגעני באופן קשה; ומאידך גיסא - הושג כבר הסכם עם הארגון היציג, בו כלולים הישגים ניכרים לעובדים", נכתב.

לכן, לדברי המבקשים, "נוטות המאזניים בבירור לטובת הוצאת צווי מניעה מלפני כבוד בית הדין. מטבע הדברים עסקינן בדיני נפשות, שכל יום של שביתה פוגע קשות בשירותים החברתיים הניתנים על ידי השירותים הסוציאליים בכל משרדי הממשלה. אך ברי, כי עיקר הנזק נגרם לאוכלוסיות חלשות ובתוך כך נפגעים ילדים בסיכון, קידום הסדרי אימוץ, כל שירותי המבחן, שירותי השיקום (שיקום נפשי ושיקום פיזי) ועוד".

ביום ראשון דחה איגוד העובדים הסוציאליים את ההסכם אליו הגיעו ההסתדרות ומשרד האוצר. היום נפגשו חברי מרכז האיגוד במטרה לקבוע את הדרישות החדשות שיוצגו למשרד האוצר, ובמקביל נמשכו הפגנות התמיכה של עובדים סוציאליים רבים באיגוד, ובהצגת דרישות חדשות למשרד האוצר, שיהלמו את הדרישות עליהן דובר טרם היציאה למאבק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ