בית הדין לעבודה סירב להוציא צווי מניעה לעובדים הסוציאליים

השופט הציע שהעובדים יפסיקו לשבות והאיגוד ימשיך במו"מ עם האוצר - הצעה שנדחתה בידי המדינה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, השופט מיכאל שפיצר, דחה הערב (שלישי) את בקשת המדינה להוציא צווי מניעה לעובדים הסוציאליים במגזר הציבורי וקבע כי הדיון בנושא יימשך בשבוע הבא. מחר תיכנס השביתה ליומה ה-18, כשאיגוד העובדים הסוציאליים טרם החליט מי ייצג אותו במשא ומתן עם האוצר, לאחר שההסתדרות השיגה, לטענתה, את ההסכם המיטבי.

עובדים סוציאליים מפגינים מול בית המשפט, הערב. תצלום: אלון רון

"איגוד העובדים הסוציאליים שמח על ההחלטה. ארגון העובדים, שרוצה לעמוד על זכויותיו, קיבל גושפנקא מבית המשפט לפיה השביתה הינה נכונה ומוצדקת", אמר בתום הדיון יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, איציק פרי. "עוד הובהר כי ההסתדרות עומדת לצדנו, מגבה את העובדים הסוציאליים, מה שחשוב מאוד לנו כאיגוד". עם זאת, כאמור, ההסתדרות סבורה כי היא מיצתה את המשא ומתן.

בדיון הציע השופט שפיצר כי העובדים ישובו לעבודה באופן מיידי וכי האיגוד ימשיך במשא ומתן עם האוצר בתוך פרק זמן שייקבע מראש. ההסתדרות, שייצגה את איגוד העובדים הסוציאליים, קיבלה את ההצעה, אך נדחתה על ידי עו"ד קובי אמסלם, היועץ המשפטי במשרד האוצר, ועו"ד קרן יוסט מהפרקליטות. נציגי מדינה הציעו הצעה נגדית, לפיה יעבור ההליך למוסד לבוררות מוסכמת בתוך זמן קצוב, אך ההסתדרות התנגדה להצעה זו.

"ההסתדרות הכירה היום שוב בבית הדין בכך שיש הסכמה עם המדינה על תנאי ההעסקה של העובדים הסוציאליים", אמרו הערב במשרד האוצר, "צר לנו שההסתדרות בחרה לא להפעיל את סמכותה ולסיים את הסכסוך בהתאם להסכמות. לצערנו בית הדין דחה את הבקשה לצו מניעה, צעד שיכול היה למנוע את נזקי השביתה. משרד האוצר ישקול את צעדיו העתידיים כאשר כל האופציות נותרו פתוחות".

בדיון טען עו"ד שי תקן מטעם ההסתדרות כי אמנם יו"ר ההסתדרות עופר עיני הוא שהגיע להסכמות עם משרד האוצר, אך הדבר הותנה בהסכמת איגוד העובדים הסוציאליים. באי כוחם של משרד האוצר והמדינה דחו את הטענה.

מתחילת השביתה ניהלו הצדדים ארבע פגישות משא ומתן בסופן גובש הסכם לפיו יקבלו עובדי המגזר הציבורי תוספת שכר ממוצעת של 25%. עם פרסום המתווה עלתה התנגדות רבה מהשטח לאישור ההסכם וביום ראשון החליטו חברי מרכז איגוד העובדים הסוציאליים לדחות את ההסכם ולהמשיך לנהל משא ומתן עם האוצר, זאת חרף טענתו של עיני כי זה ההסכם הטוב ביותר שניתן להשיג.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ