האוניברסיטה העממית בת"א תיסגר; פוטרו 20 מרצים

יחידת המחשוב של העירייה תעבור לבניין שבו שוכן המוסד הוותיק, המציע קורסי העשרה לציבור הרחב בתל אביב. בעקבות המעבר, ייאלצו כל משרדי המוסד להתפנות

יעל געתון
יעל געתון

20 חברי סגל ההוראה והעובדים של האוניברסיטה העממית בתל אביב קיבלו השבוע מכתבי פיטורים, לפיהם תופסק העסקתם ב-30 באפריל. הרקע לפיטורים הוא מעבר יחידת המחשוב של עיריית תל אביב למשכן האוניברסיטה, ופינוי כל מוסדותיה של האוניברסיטה מהבניין. ב-30 השנים האחרונות שוכנת האוניברסיטה במיקום נדלני אסטרטגי, ברחוב אנטוקולסקי, סמוך לפינת הרחובות ארלוזורוב ואבן גבירול. ביום שני האחרון, אושר בישיבה של מליאת הוועדה המקומית שימוש חורג בבניין לצורך משרדים עירוניים.

"הכל התחיל כשאגף המחשוב חשק לו במשכן חדש לאחר שתוכנית בניית שלוש הקומות הנוספות בבניין העירייה הוקפאה בינתיים", כתבו מורי האוניברסיטה לחברי מועצת עיריית תל אביב בתגובה על הודעת הפינוי. "אז הם הסתכלו מבעד לחלון של הקומות הגבוהות בעירייה וראו את משכנה של האוניברסיטה העממית. הרעיון להפוך מוסד חשוב כל כך למשרדים עירוניים הוא נלוז ובלתי ראוי".

אחת מתלמידות המוסד, רחל גפן, בשנות ה-70 לחייה, כתבה מכתב חריף לסמנכ"ל התכנון בעיריית תל אביב, ערן אברהמי. גפן, שהינה תלמידת המוסד קרוב ל-40 שנה, כתבה: "אנו מבקשים בכל לשון של בקשה לאפשר לנו להמשיך בפעילותינו בחסות מחלקת התרבות בעירייה. כל שאנו מבקשים הוא להמשיך ליצור כל זמן שהחיים מאפשרים. בכל עירייה משתדלים לתת תעסוקה לאנשים בפנסיה. זאת לא דרכה של עירייה שמתיימרת לדאוג למשלמי המסים הנאמנים שלה. אנו לא אשמים בניהול כושל". "זהו נכנס נדלני יקר, שיש לו הרבה חפצים, אמר ל"הארץ", משה וכטל, מרצה לשוק ההון באוניברסיטה, שהקורס שלו לא נפתח בתחילת השנה. "כרגע לאלף ארבע מאות גמלאים משכו את השטיח מתחת לרגליים".

העיתונאי מולי שפירא סיפר כי הוא מתגורר סמוך למוסד מיום פתיחתו. "אני צופה בגמלאים הפוקדים בקביעות את המקום", הוא אמר. "אני שמח שתל אביב היא עיר של צעירים, אבל יש כאן הרבה מבוגרים. אני לא מבין איך מחסלים מוסד כזה? זה מוסד עממי, אנשים מן השורה שלומדים דברים שלא הספיקו ללמוד במהלך חייהם. אני גם תכננתי בעתיד ללמוד שם. אם היו כשלים בניהול מחליפים מנהל. זו אוכלוסיה שלא תצא להפגין וזה יעבור בשקט, ואני מקווה שקברניטי העיר ישקלו את זה שוב".

סינילגה אייזנשרייבר-פן, בתו של המשורר אלכסנדר פן, שלימדה בשנים האחרונות במוסד לימודי שפות, גילתה בתחילת השנה שהקורסים שלה לא יפתחו. "נודע לי על סגירת האוניברסיטה כשביקשתי לדעת כמה כיתות יש לי. הם לקחו פרנסה ממורים שהם גם גימלאים. אנשים שילמו עם הגרושים האחרונים שלהם על הקורסים".

חבר מועצת העיר יואב גולדרינג, שמוביל את המאבק נגד סגירת האוניברסיטה העממית, אמר כי "נתגלע ניגוד עניינים לכאורה אצל חבר דירקטוריון העמותה וסגן ראש העיר נתן וולוך". לדבריו, "לאשתו של וולוך מכללה מתחרה ובהוראת מבקרת העירייה הוצא וולוך מהדירקטוריון".

לאוניברסיטה הסכם התקשרות עם האקדמיה לאומנויות המופע, בית ספר גבוה ללימודי משחק שזו השנה הראשונה לקיומו. מנהלת בית הספר, טלי יצחקי, הביעה תקווה ששיתוף הפעולה לא ייפגע. "רשמית אנחנו לא יודעים כלום, אלא רק שסוגרים בסוף אפריל ונחפש מקום אחר. לצערנו הרב, נוצר מצב שהושקע כסף בשיפוצים, זה בניין מתאים לבית ספר, בניגוד למקומות אחרים שמתאימים למשרדים".

מעיריית תל אביב נמסר: "יחידת המחשוב אכן תועבר לשם. האוניברסיטה העממית לא נסגרה, היא נקלעה לקשיים כספיים, והעירייה נענתה לבקשתה לסגור את הגרעון, וגובש הסכם להמשך פעילותה במסגרת העירונית. המבנה ברחוב אנטקולסקי הושכר לאקדמיה לאמנויות המופע ישירות על ידי האוניברסיטה העממית, שהינה מוסד עצמאי. בהיותה בעלת הנכס, פנתה העירייה בימים אלו לאוניברסיטה העממית בבקשה להבין אם ישנן התחייבויות נוספות של האוניברסיטה שקשורות לנכס על מנת שנוכל לדעת כיצד להתייחס אליהן". כמו כן הוסיפו בעירייה: "לא ידוע לנו על מכתבי הפיטורים". יושב ראש הדירקטוריון של האוניברסיטה העממית, זיו עירוני, סירב להתייחס לפנייה וביקש לפנות לדוברות עיריית תל אביב.

***מהי האוניברסיטה העממית

האוניברסיטה העממית בת"א הוקמה לפני 85 שנה על ידי ברל כצנלסון ומרטין בובר, במטרה להקנות ידע לציבור, ברוח בתי חינוך עממיים באירופה. במוסד מתקיימים קורסים בנושאים שונים ולומדים בו כ-400 תלמידים

תגובות