דו"ח מבקר המדינה מתאר מחדל מתמשך בהיערכות לרעידות אדמה

בעשור שחלף מאז פרסום הדו"ח הקודם בנושא כמעט שלא נעשו פעולות ממשיות לחיזוק מבני ציבור ובתי מגורים. תמ"א 38 נתקלת בקשיים - במיוחד בפריפריה

צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת

ממשלת ישראל ממשיכה במחדל של אי-היערכות לרעידות אדמה, שעליו הצביעו דוחו"ת מבקרי המדינה כבר לפני עשור. כך קובע מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, בדו"ח מיוחד על ההיערכות לרעידות שאותו פרסם היום (רביעי). "ההתרעה העולה בדו"ח מיוחד זה היא בבחינת דגל אדום בפני ראש הממשלה וממשלת ישראל", כתב לינדשטראוס במבוא לדו"ח.

אנשי משרד מבקר המדינה בדקו בשנתיים האחרונות היבטים שונים בתחום העמידות של מבנים ותשתיות לרעידות אדמה. המסקנה הכוללת מבדיקות אלו היא שנעשה מעט מאד לשיפור עמידות המבנים בעשור שחלף מאז הדו"ח המקיף הקודם שעסק בעניין.

תרגיל פיקוד העורף. תצלום: אלון רון

למרות החלטות שונות שהתקבלו וסקרים שבוצעו, לא חוזקו עד מועד הביקורת בתי חולים, ובראשם כאלה הנמצאים באזורים רגישים לרעידות אדמה כמו בית החולים זיו בצפת ובית החולים יוספטל באילת. מבקר המדינה ציין שמענה חלקי בלבד לסיכון ניתן באמצעות כמה חדרי מיון ממוגנים שהוקמו לאחר מלחמת לבנון השנייה.

תת ניצב לבביצילום: פייר תורג'מן / באובאו

כמו כן, לא היתה כמעט התקדמות גם בחיזוק מבני ציבור אחרים ובהם בתי ספר. זאת על אף שדי היה בתקציב של 100 מליון שקלים בשנה כדי לחזק כמות משמעותית של מבנים במוסדות אלו. מחקרים נעשו והחלו הליכי תכנון, אבל בפועל לא חוזקו מבנים. עם זאת, באחרונה אושר תקציב משמעותי יותר, ויש כוונה לחזק מבנים כבר במהלך השנה הנוכחית.

תמ"א 38 אינה מיושמת

גם חיזוק של מבני מגורים כמעט לא התקדם, הן בתחום הדיור הממשלתי והן בתחום הדיור הפרטי - זאת אף שאושרה תוכנית מתאר מיוחדת (תמ"א 38) המאפשרת לדיירים לחזק את בתיהם בתמורה לקבלת זכויות בנייה. מהדו"ח עולה שהתגלו קשיים רבים ביישום התוכנית, ובהם הגשת תוכניות חיזוק שאינן עומדות בדרישות, קשיים בהרחבת דירות באזורים צפופים, ואי-הסכמה של דיירים לביצוע העבודות.

בעיה חמורה במיוחד קיימת באזורים בפריפריה שבהם ערך הקרקע נמוך ולכן מראש אין ביקוש להוספת זכויות בנייה. עד עתה לא נמצא פתרון לבעיה זו וגם לא לסוגיית חיזוק הדיור הציבורי, שעליו אחראית הממשלה. בשנת 2009 תכנן משרד השיכון חיזוקים למבנים אחדים באזורים רגישים לרעידות כמו בית שאן וקרית שמונה, פעולה שאותה הוא אמור היה לעשות כבר בשנת 1996. עד כה לא הוקצה התקציב לצורך חיזוק מבנים אלו. בחודש שעבר מסר משרד השיכון למבקר המדינה שבימים אלה מתגבשת הסכמה על הקצאת 90 מליון שקלים לחיזוק מבני מגורים הנמצאים באזורי רגישות סיסמית גבוהה.

בישראל קיים כבר משנת 1980 תקן לבנייה עמידה לרעידות אדמה (תקן מס 413), אולם לממשלה אין אמצעי בקרה יעיל לוודא שתקן זה אכן מיושם כפי שנדרש. דו"ח ועדת זיילר שפעלה בעקבות אסון ורסאי ועסקה באופן כולל ביציבות מבנים, קבע שיש להקים גופי בקרה מקצועיים שיעקבו אחר יישום התקן, אולם גם המלצה זאת לא קוימה עד היום. רק לאחרונה הודיע משרד הפנים שהוא מתכוון לבצע פרויקט בקרה המוגדר ניסיוני.

מבקר המדינה הדגיש בסיכום הדו"ח שבחלק מהמקרים, ובהם אכיפת תקן הבנייה, הבעיה אינה העדר תקציב אלא איטיות הפעולה של משרדי הממשלה והמחלוקות ביניהם. לגבי חיזוק בפועל של מבני ציבור הדורש תקציבים העיר המבקר שאין לראות בחיזוק זה רק אמצעי חירום למקרה של רעידת אדמה, אלא צעד חיוני שנועד לשפר את איכותם ובטיחותם של מבנים אלו.

מוועדת ההיגוי הבין-משרדית להיערכות לרעידות אדמה נמסר בתגובה לדו"ח המבקר כי "בעשור האחרון חל שיפור בהיערכות המדינה להגברת עמידותם של מבנים מפני רעידות אדמה. בשנה שעברה הקציבה הממשלה 140 מליון שקלים לשנה, למשך עשרים וחמש שנה לחיזוק מבני ציבור והחלו בדיקה ותכנון חיזוקם של שבעים מבנים. במחצית השנייה של שנה זו יתחילו חיזוקם בפועל של מבנים אלו ובדיקה וחיזוק של מאתיים מבנים נוספים.

"בשנה שעברה החל משרד החינוך בבדיקה של 58 בתי ספר. משרד הבריאות החל בתכנון חיזוק של הבניין המרכזי בבית חולים זיו בצפת, שלושה מבנים בבית חולים רמב"ם בחיפה ובית חולים בני ציון בחיפה.

"המשרד לביטחון הפנים החל בתכנון חיזוק של תחנות משטרה בנצרת וכרמיאל.

"לגבי תמ"א 38 הממשלה העמידה כלים תכנוניים ונתנה הקלות שונות במיסוי ויזמה שינויי חקיקה שיקלו על יישומה. נכון הוא שמאות בודדות בלבד של מבנים בקשו לנצל את ההטבות, גם במקומות שבהם הכדאיות הכלכלית ברורה. לכן שוקדים משרדי השיכון והפנים בימים אלו על שיפור תמריצי תוכנית המתאר ובכלל זה הגדלת זכויות הבנייה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ