אסף הרופא ביטל טקס מצטיינים בהשתתפותו של עמוס עוז

הנהלת "אסף הרופא" דחתה כנס הוקרה לרופאים בהשתתפות הסופר עמוס עוז לאחר שרופא בכיר מחה על הזמנתו ואיים לפוצץ את האירוע

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן

הנהלת בית חולים "אסף הרופא" דחתה כנס רופאים, לאחר שרופא בכיר מחה על הזמנת הסופר וחתן פרס ישראל לספרות, עמוס עוז, להופיע בפני באי הכינוס.

בית החולים תיכנן כנס הוקרה לרופאים מצטיינים, שנבחרו על ידי הסטודנטים לרפואה מאוניברסיטת תל אביב שעוברים הכשרה במחלקות בית החולים. מטרת הטקס, הנערך לראשונה בבית החולים, להוקיר רופאים ועובדים מצטיינים מהסגל המקצועי, לרבות אחיות ועובדי מקצועות בריאות, ולהעניק להם פרסים.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

עוז הוזמן לשאת דברים, אולם לאחר מחאה פנימית של בכיר באסף הרופא נגדו - החליטה ההנהלה לדחות את הכנס. הרופא הבכיר הודיע למנהל בית החולים כי אם עוז יופיע בכנס, הוא יעלה לבמה ויפזר את המשתתפים.

הסיבה למחאה - החלטתו של עמוס עוז לשלוח לפני כשבועיים את ספרו "סיפור על אהבה וחושך" בצירוף הקדשה למרוואן ברגותי, מייסד גדודי חללי אל-אקצה. ברגותי יושב בכלא הישראלי לאחר שנידון לחמישה מאסרי עולם ו-40 שנות מאסר, בגלל מעורבותו ברצח ישראלים. עוז, שאף הביע את רצונו להיפגש בקרוב עם ברגותי, כתב לו בהקדשה כי "הסיפור הזה הוא הסיפור שלנו, ואני מקווה שתקרא אותו ותבין אותנו יותר טוב".

הדברים עוררו זעם בקרב חברי מפלגות הימין. ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) אף פנה לנציב שירות בתי הסוהר בדרישה למנוע את "זרם התשורות" שמקבל ברגותי מאנשי שמאל.

ח"כ דני דנון (ליכוד) קרא לעוז להשיב את פרס ישראל שקיבל. בבית החולים היו שמתחו ביקורת על ההחלטה לדחות את הכנס. בכיר אחר סיפר כי "קשה להאמין שבגלל רופא אחד שדעותיו הפוליטיות ידועות נמנעה בינתיים הזמנתו של עוז לכינוס. זהו עירוב דעות פוליטיות בענייני בית החולים".

עוז אמר אמש בתגובה כי הוא אינו יודע במה מדובר, "כל שידוע לי הוא שהכנס נדחה". אין זו הפעם הראשונה שעוז מוזמן להופיע בפני סטודנטים לרפואה. לפני כשלושה חודשים הרצה באוניברסיטת תל אביב על עולם הרפואה ביצירתו הספרותית, במסגרת קורס על ספרות ורפואה שכלל הרצאות עם הסופרים א.ב. יהושע, חיים באר ואלי עמיר.

מנהל אסף הרופא, ד"ר בני דוידזון, הכחיש כי יש קשר בין ההחלטה לדחות את הטקס לבין הזמנתו של עוז. "המרכז הרפואי 'אסף הרופא' החליט לעשות אירוע לכבוד המורים המצטיינים מקרב הסגל האקדמי, כפי שנבחרו וכובדו על ידי אוניברסיטת תל אביב. כחלק מהטקס הוזמן הסופר עמוס עוז לשאת דברים. בקרב חלק מעובדי המרכז הרפואי התעוררה תרעומת על הופעה זו, על רקע מעשה שעשה הסופר לאחרונה. בטרם היה ספק בידינו לדון במצב, נוצרה בעיה טכנית ביכולת חלק מן ההנהלה להיות נוכחת בטקס. כדי למנוע פגיעה במורים המצטיינים הוחלט לדחות את מועד הטקס לתאריך שיתאים לכולם. למרות הרושם שאולי נוצר, אין קשר בין מעשי הסופר והתרעומת שעוררו, לבין דחיית הטקס".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ