הורים לבת 13 חיתנו אותה בניגוד לחוק, כי "התפרפרה"

המשטרה תפתח בחקירה נגד ההורים והרב המחתן, ממודיעין עילית. עסקני העיר לחצו לקיים את הנישואים למרות צו בימ"ש

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

עסקנים בעיר החרדית מודיעין עילית השיאו השבוע ילדה בת 13, כ"תיקון" לכך שהחלה לצאת עם נער בן 16. החתונה התקיימה בניגוד לצו בית משפט, שאסר על ההורים לחתן את בתם, ולמרות מחאתם של רבני העיר. משטרת מחוז ש"י תפתח בחקירה פלילית של המקרה.

הילדה, תלמידת כיתה ח' בבית הספר "נתיבות דעת" במודיעין עילית, סיפרה לפני חודש לחברותיה בכיתה שהתארסה לנער בן 16 מרחובות, ושבכוונתם להתחתן בקרוב. היא אף הראתה לחברותיה סרטונים שצולמו בפלאפון, המתעדים את טקס האירוסים.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

הסיפור עבר מפה לאוזן בעיר ולאחר בירור של אגף הרווחה התברר שהנערה החלה בשנה האחרונה "להתפרפר", ו"לסטות מהדרך", כהגדרת גורמי הרווחה, ולהתרועע עם בנים, דבר בלתי מקובל בחברה החרדית. ההורים, משפחה חלשה בעיר, פנו לרב מקומי הידוע כעוסק בקבלה. הרב החליט שלפי ספר הזוהר, ה"תיקון" של עבירות כאלה הוא לחתן את בני הזוג. ולפני חודש וחצי התקיים טקס האירוסין.

החתונה נקבעה לחג הפורים, ביום ראשון השבוע. עם היוודע הדבר החלו רבני העיר, בראשות רב העיר מאיר קסלר, ללחוץ לביטול החתונה. קסלר הודיע שאם אותו רב מקומי יחתן את הזוג, הוא יקרא להחרימו. קסלר אמר ל"הארץ" כי "אסור לחתן בגיל כזה. הנישואים לא יצליחו".

אגף הרווחה החל ללוות מקרוב את הילדה, ופרנסי העיר עירבו את המשטרה, שפתחה בחקירה, בחשד לבעילה אסורה ולנישואים בניגוד לחוק. תחנת בנימין, בראשות סנ"צ יורם אקוע, ביקשה מבית המשפט צו מניעה לחתונה. באותו מעמד הובהר להורים שאסור להם להשיא את בתם.

בשבוע האחרון הודיעו הורים שבכוונתם לבטל את החתונה. אך לגורמי הרווחה הגיעו רמזים שזה רק תרגיל, וביום ראשון השבוע התקיימה החתונה בהשתתפות רב, שני עדים, הורי החתן והורי הכלה. לדברי בכיר בעירייה, העסקנים שביקשו להשיא את הנערה המשיכו ללחוץ על המשפחה בטענה שזו הדרך היחידה לכפר על חטאה, ושהמשפחה לא יכלה להתנגד.

בעקבות המידע על החתונה תפתח משטרת בנימין בחקירה נגד ההורים והרב המחתן. נישואים כאלה מהווים עבירה פלילית שעונשה עד שנתיים מאסר. החוק אוסר נישואים לפני גיל 17 ללא היתר מבית משפט. גם על פי ההלכה היום לא נהוג לחתן לפני גיל 18, למעט בקהילות רדיקליות של חסידות ברסלב, שם מחתנים בגיל 15. בעדה החרדית בירושלים נהוג להתארס בגיל 16, ולחכות שנה שנתיים עד החתונה.

מהמועצה המקומית מודיעין עילית נמסר בתגובה ש"בשל שביתת העובדים הסוציאליים לא ניתן להביא תגובה ממחלקת הרווחה". משפחה הילדה סירבה להגיב, ולא ניתן היה להשיג את תגובת הרב שהחליט על הנישואים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ