כפר הנוער המיתולוגי בבן שמן חגג השבוע 85 שנים להיווסדו

החגיגות משכו אליהן את הבוגרים הוותיקים, בהם נשיא המדינה שמעון פרס

רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד

חגיגות 85 שנים לכפר הנוער המיתולוגי בן שמן הביאו השבוע למילוי חדר האוכל בבוגרים ותיקים. אנחנו חולפים על פני רועה כבשים מחימר ותמונה סובייטית של שמעון פרס, הבוגר מספר אחת, עם שיבולים וילדים ונכנסים פנימה.

"אני בכלל לא מתרגש מפרס. מילא היה מגיע אייל גולן", אומר לי אחד התלמידים שהוסבו למלצרים לכבוד האירוע, אבל ברור שפרס הוא האטרקציה של כנס המחזור. בלי שאתעקש על כך, היחצנית לוקחת אותי לראות את המקום שבו פרס וסוניה התחתנו. זה מזכיר לי את מסע העיתונאים שערכתי לבלארוס לפני חצי שנה. המארגנים לקחו אותנו באישון לילה לעיר הולדתו של פרס, ממש לצריף שבו נולד בעיירה וישניבה. הצריף כבר חרב, אבל הבאר נשארה. זה היה מצב מביך. הלילה גשום וחשוך ואנחנו רצים לראות באר שלא ממש רצינו לראות כדי לא להעליב את המדריכים הנחמדים מהדיקטטורה האחרונה באירופה. ועכשיו, אני מהלך עם הדוברת אל המקום שבו פרס התחתן עם סוניה. לא בטוח שאת פרס עצמו זה מעניין, אבל שנינו עושים כאילו זה הדבר החשוב בעולם. אנחנו עוברים שער ומגיעים לגדר חיה. מבעד לדרדרים ניתן לראות בריכה חרבה שבקרקעיתה צומחים סרפדים. זה המקום. בדרך חזרה, המאבטח הערבי המופרט כועס כי עברנו בשער אסור, והיחצנית מתנצלת ומבטיחה שאני האחרון שהיא מביאה לשם.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

האירוע עצמו היה יפה ומרגש, כמו כל כנס מחזור. יוסף סרוסי הגיע מהמחזור המיתולוגי של תש"ח שהיה במצור של מלחמת השחרור. הוא במקור מבנגאזי וחבר שלו סונט בו "איך אתה פה במקום ללכת עם קדאפי להציל את המדינה". סרוסי מציין שהמלך אידריס היה טוב ליהודים ומאשר את השמועות על קדאפי: "יש אנשים שנשבעים שאמא שלו יהודית". הוא מספר לי בהתלהבות על ימי המצור: "אתה מבין, שום גפרורים לא היו, אבל היו נרות בשפע. עשינו אש עם זכוכית מגדלת ואז שמרנו על האש".

עדי ברמן, נערה נמרצת בת 16, נשלחה למקום מטעם מקומון בעיר מודיעין. היא מבקשת ממני טיפים איך להתקדם בעיתונות, "אני רוצה להיות כמו בן כספית". מהאירוע היא לא ממש נהנית. היא לא מבינה מה צריך לעשות עד שפרס מגיע, ושוקלת לשבת ולקרוא עיתון. "זה אירוע רשמי מדי".

כולם רוצים לדבר עם עוגניה המרמש קרמר, 91, בת המחזור של פרס. לאחר שהיא נעלבת מכך שאין לי כרטיס ביקור, היא מסבירה את שמה הפרטי - "כי פה זרקתי עוגן". ועל פרס היא אומרת "הוא לא היה תלמיד טוב, אלא שובב טוב. ארגן כל מיני קונצים".

יכולת לנחש שילד הקונצים יביא את האטום למזרח התיכון?

"זו לא היתה הפתעה".

פרס נכנס. הוא לוחץ יד לכולם ומצטלם עם ישראל כבירי, בוגר המחזור הראשון, בן 102. כבירי יושב עייף בכיסא הגלגלים של יד שרה. מאחורי כיסא הגלגלים שקית ירוקה של פירמת נעליים איטליקה. כבירי נראה לא מתעניין בנשיא ונימוסיו. אבל בתו דליה שואלת אותו בהתרגשות "אתה יודע עם מי דיברת?". אך הוא נראה שווה נפש. "הוא פשוט מחמש פה. כולם דיברו אתו", מתנצלת בתו. פרס ממשיך ואני רואה את עדי ברמן, העיתונאית בת ה-16, קופצת אליו ומציעה לו להצטלם איתה. אחר כך היא מביטה בתמונות ואומרת שהיא ממש רועדת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ