מיה סלע

הסופר יורם קניוק זכה ביום רביעי בפרס ספיר על ספרו "תש"ח" שראה אור בהוצאת ידיעות ספרים. קניוק דיבר בנאום קבלת הפרס על כך שהמלחמה של הפלמ"ח שעליה כתב בספר היתה מלחמה יהודית.

יורם קניוק, למה התכוונת כשאמרת שהמלחמה של הפלמ"ח היתה מלחמה יהודית?

"חלק מהפלמ"חניקים לא יאהבו לשמוע את זה, אבל הפלמ"ח היתה חטיבה יהודית מאוד במובן העמוק שלה, לא במובן הדתי. יש ביהדות עוד משהו מלבד הדת, לדת היתה תרבות שאיננה היום. היהדות נהייתה גזענית ורבנית. היהדות הרבנית לדעתי חיסלה את היהודים, אין פה לאום יהודי, אין פה עם יהודי, יש פה רק דת שהולכת ומסתאבת.

"אני חושב על היהודים שהיו עם שרדן, ממזר, פיקח וזהיר. עם שידע לשרוד, ידע להיות חכם, כך היה גם הפלמ"ח. הפלמ"ח היה יותר חכם, יותר נועז, אבל לא היו לו כלים, טנקים ותותחים. התברר לי פתאום שאנחנו נהיינו יהודים תוך כדי מלחמת תש"ח. אחר כך כשעבדתי על האוניות פגשתי את היהודים ניצולי השואה והרגשתי את הקשר הזה איתם".

בזמן שזכית בפרס ספיר עברו בכנסת חוק הנכבה וחוק ועדות הקבלה.

"בדיוק על זה אני מדבר. כל החוקים שעברו בזמן האחרון הם חוקים שהיו פעם חוקים נאציים נגד העם היהודי.

"היום בונים ביפו בית ליהודים בלבד. מה היה אומר ביבי אם היו אומרים שנבנה בית בניו יורק לנוצרים בלבד? היו פה הפגנות ברחוב. אנחנו נהיים יותר ויותר גזענים. הם הורגים את היהדות, הם לא רוצים לקבל פה לאום יהודי. אני רוצה לצאת מן הדת ולהיות בן הלאום היהודי. הרבנים מדברים בשם העם היהודי אבל רוב העם היהודי לא מקובל עליהם. היהודים הם כל מיני דברים, הם פרוגרסיביים, הם רפורמים, יש כל מיני צורות אבל בשביל הרבנים זה לא מקובל.

"הם מדברים על דם טהור, מדברים על דם יהודי, רק בגרמניה דיברו על טוהר הדם. בטח שאני מזדעזע מזה. כשאני אומר יהודים אני מתכוון למשהו אחר לגמרי, אני לא חושב שהרב ליאור וכל אלה הם יהודים. הם פגאניים, הם הפכו את הארץ לקדושה, את האדמה, הם אוכלים אדמה, אוכלים אבנים של ארץ ישראל, הם באקסטזה מזה. כל זה לא היה פעם ביהדות".

אתה מיואש?

"יש פה מצב מאוד מסובך. מצד אחד יש חברה חילונית שעושה דברים מדהימים במדע ובהייטק ומצד שני יש לך פה אנשים שחיים כמו במאה ה-14. רוצים לנקום בגויים, והערבים הם הרי הגויים פה. נהיינו כל כך נקמנים ורעים. הייתי עסוק בזמן האחרון בהפגנות בעניין הזה אבל אפשר לדבר אל הקיר.

"החבר שליווה אותי אתמול בקבלת הפרס, ד"ר ג'יי לביא, הוא משתיל לב. יושבים אצלו עשרות אנשים שמחכים ללב ואין, היהודים לא רוצים לתרום, איפה אהבת האדם היהודית? צריך אדם להיקבר עם הלב שלו? שטויות! אז היה שחקן כדורגל שבאמת מת בצורה נוראית, והיה חתום על אדי והמשפחה שלו שמעה רבנים וביטלה את ההסכמה שלו. למה צריך להמית בשם הדת? להפך.

"כל הסיפור הזה כולו הוא מסע נורא אל תוך האופל, זה מה שקרה לנו פה. הם יושבים שם ומנהלים לנו את החיים. אלי ישי רוצה לגרש ילדים. מי הוא שיעמוד בראש עם ישראל? הוא פרימטיבי ואטום, זה עבד כי ימלוך. בטח שזה משגע אותי מפני שאני בכל זאת הייתי באותו רגע שבו קמה המדינה, אבל לא ידענו שתהיה המדינה הזאת כמו שהיא עכשיו תחת הנהגתו של נתניהו".

במי אתה תולה תקווה?

"אני מחכה לשלי יחימוביץ' שתרים את תנועת העבודה, היא היחידה שיכולה, שלא תיפול על הברכיים כל פעם שאיזה רב משתין עליה. יהודים זה לא רק רבנים, זה גם שפינוזה, קפקא ועגנון. אומרים שאנחנו מדינה מערבית ונכון יש לנו כלכלה מדהימה, אבל זה בגלל ש-150 או 200 אלף איש פה מחזיקים את כל המדינה.

"כולם נפלו קורבנות לשיסוי ולפרימיטיביות של הרבנים. מה זה לכבד את המת? בתנ"ך יש ?מעפר באת ואל עפר תשוב', אין מילה על העולם הבא. היהודים העבריים הקדומים ידעו שיש חיים ויש מוות ולא עשו מזה עניין, לא קידשו את המוות".

האם אינך חושש שבעקבות דבריך הקשים יקומו כוחות הטיהור ויבקשו לשלול ממך את הפרס משום שאינך מספיק נאמן למדינה?

"זה יגיע אבל בינתיים אני אבזבז את הכסף. הרי מישהו כבר יגיד שאני אנטי ישראלי ומעורר אנטישמיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ