הגזענות בישראל גוברת: מאות מקרי הסתה, אפליה ואלימות בשנה

בשבוע בו אושרו שתי הצעות חוק גזעניות, מגלה דו"ח חדש כי בשנה האחרונה היו לפחות 552מקרי גזענות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בשנה האחרונה חל זינוק במספר ביטויי הגזענות בישראל - כך עולה מדו"ח הגזענות לשנת 2011, שפרסם השבוע המטה למאבק בגזענות. המטה מנה 552 מעשים שסווגו כגזעניים ובהם אלימות, הסתה ופגיעה ברגשות דת - כמעט כפול לעומת השנה שעברה, אז נרשמו 287 אירועים. הדו"ח פורסם ברקע שורה של הצעות חוק גזעניות שאושרו השבוע בכנסת, ובהן חוק ועדות הקבלה וחוק הנכבה.

מחברי הדו"ח מציינים סוגים שונים של ביטויי גזענות, חלקם הוזכרו גם בדו"חות משנים קודמות ואחרים מופיעים לראשונה בדו"ח הנוכחי. המעשים נעשים הן כלפי ערבים, הן כלפי פליטים ומהגרי עבודה והן בין קבוצות אתניות וסוציו-אקונומיות שונות בתוך החברה היהודית.

כך למשל, מציינים במטה 28 מקרים של אלימות מצד כוחות הביטחון כלפי אזרחים ערבים. הדבר בא לידי ביטוי, בין היתר, בהטרדת אזרחים תמימים ברחוב ובהפעלת כוח מופרז שלא לצורך - למשל בהפגנות בשכונת שייח ג'ראח בירושלים, ביפו ובאום אל-פחם.

כמו כן, נרשמו 97 מקרים של הסתה כלפי אזרחים ערבים, בין היתר מצד רבנים ואישי ציבור. "אין צורך בפרשנות מתוחכמת של דברי ההסתה כנגד הציבור הערבי, שכן הדברים לא נאמרים ברמיזה ולא כבדרך אגב; ההסתה גלויה, פרועה ובוטה", נכתב בדו"ח.

הדו"ח מציין 110 מקרים של גזענות ואפליה בין קבוצות אתניות וסוציו-אקונומיות בחברה היהודית, המבטאים זינוק של כ-400% לעומת השנה שעברה. אותן קבוצות כוללות "מהגרים מחבר העמים ומאתיופיה, יהודים מצפון אפריקה... נכים, הומואים, קשישים וחולים".

24 הצעות חוק המוגדרות כגזעניות הונחו השנה על שולחן הכנסת - עלייה מסוימת לעומת השנה שעברה, אז הוגשו 21 הצעות כאלה. רוב ההצעות, לשון הדו"ח, "נועדו להצר את צעדיו של האזרח הערבי ולצמצם את חירותו האישית". הדו"ח אינו מונה את מספר ההצעות שאושרו בפועל.

נושא נוסף שעולה נוגע להסתה כלפי המיעוט הערבי בתקשורת בשפה הרוסית, שנעשית לדבריהם "בצורה שיטתית ומגמתית". הדוברים מציגים את הערבים אזרחי ישראל כהמון שברובו לא שומר על החוק ואינו נאמן ואף עוין את מדינת ישראל.

השיפור היחיד נרשם במספר התקריות האלימות במגרשי הכדורגל - 21 מקרי גזענות לעומת 65 בשנה שעברה.

עו"ד נדאל עותמאן, ממחברי הדו"ח, אמר כי העלייה במקרי הגזענות מוכיחה את התפשטותה למימדים גדולים ומדאיגים מאוד, בדגש על הסתה נגד האזרחים הערבים ופגיעה בחופש הפעולה הפוליטי של מנהיגות הציבור הערבי. "הסתה הזו מתורגמת בהכרח לגזענות ואלימות עד כדי אלימות פיזית", אמר.

המטה למאבק בגזענות מאגד 26 ארגונים חברתיים, הפעילים במגזרים שונים במדינה. הנתונים כוללים בעיקר אירועים שעליהם דווח בכלי התקשורת, אך גם תלונות שהגיעו לידי המטה. הנתונים נאספו ממארס 2010 עד מארס 2011.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ