עיריית חדרה תפצה מבקשי מקלט שגירשה ב-300 אלף שקל

15 סודאנים תבעו את עיריית חדרה ואת ראשה, חיים אביטן, שהורה לפקחים לגרש אותם לירושלים, בניגוד לצו שיפוטי. אביטן טען אז ש"חדרה אינה פח הזבל של המדינה"

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

עיריית חדרה והעומד בראשה, חיים אביטן, ישלמו ל-15 מבקשי מקלט מסודאן 300 אלף שקל, בשל גירושם לירושלים ביולי 2007 - כך הוחלט בהסכם פשרה, בתיק התביעה שהגישו מבקשי המקלט. התביעה הוגשה באמצעות עו"ד הישאם שבאיטה, מהקליניקה לזכויות אדם באוניברסיטת תל אביב, והסכם הפשרה אושר בשבוע שעבר בבית משפט השלום בחיפה.

עם כניסתם לישראל הוחזקו מבקשי המקלט במעצר. זמן קצר לאחר מכן שוחררו בצווים אישיים לחלופת מעצר, בתנאי שיתגוררו במושב תלמי אלעזר ליד חדרה, ויעבדו אצל מעסיק ספציפי. מבקשי המקלט חיו בתלמי אלעזר באופן חוקי ועסקו בעבודה חקלאית.

ב-26 ביולי 2007, בלילה, באו פקחי עיריית חדרה בהוראתו של אביטן, לביתנים שבהם התגוררו מבקשי המקלט ודרשו מהם באיומים ותוך איסוף תעודותיהם, שיאספו חפצים חיוניים ויעלו על אוטובוס שהמתין להם.

הקבוצה, שמנתה 15 איש, הוסעה לגן הפעמון בירושלים. רק עם הגעתם למקום בשלוש לפנות בוקר, הם קיבלו את תעודותיהם חזרה והורו להם לרדת מהאוטובוס. כל זאת ללא עילה חוקית, ללא צו שיפוטי ותוך הפרת צווים חוקיים מפורשים שניתנו בעניינם.

"התובעים פשוט טוהרו על ידי הנתבעים מאזור חדרה", נאמר בכתב התביעה. "כל זאת, על לא עוול בכפם, ללא כל בסיס חוקי, בצורה שרירותית ומכוערת וממניעים גזעניים מוצהרים. בנוסף, הנתבעים גרמו להפרת תנאי השחרור של התובעים וחשפו אותם למעצר... מבועתים, מושפלים וללא מחסה וציוד, התובעים מצאו את עצמם באמצע הלילה בגן ציבורי בעיר בלתי מוכרת להם".

לפי התביעה, "התובעים נותרו בגן הפעמון עד למחרת בבוקר, כאשר הגיעו נציגי עמותת מוקד סיוע לעובדים זרים לסייע להם במצוקתם. אחריותו של הנתבע במעשים המתוארים לעיל ברורה ומפורשת וכך גם מניעיו הגזעניים. הנתבע מתייחס לתובעים כבני אדם נחותים המשולים לזבל אנושי, וזאת רק משום היותם זרים ולא יהודים".

למחרת היום הסביר אביטן את המניע למעשה בתקשורת, ואמר כי "חדרה היא לא הפח זבל של המדינה. אף אחד לא תיאם עם העירייה את בואם של הסודאנים וחדרה לא ערוכה לקלוט אותם". הוא הוסיף כי "כשפניתי לרשויות המדינה, אמרו שאין מה לעשות. לא הסכמתי לכך ובתיאום עם המחלקה המשפטית של העירייה, הפיקוח וסיירת הביטחון, החלטתי לפנותם. הכנו אוטובוס מצויד במים ובמזון, הגענו למקום והעלינו את הפליטים על האוטובוס שלקח אותם אל מול משרדי הממשלה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ