הרופאים והאוצר ייפגשו השבוע כדי למנוע עיצומים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

ביום ראשון שעבר הכריזה ההסתדרות הרפואית על סכסוך עבודה במגזר הציבורי, שיאפשר לרופאים החל מהשבוע הבא לפתוח בשביתה במערכת הבריאות הציבורית, לראשונה זה עשור. עם זאת, ביום חמישי השבוע מתוכננת פגישה בין ההסתדרות הרפואית למשרד האוצר בניסיון להגיע להבנות.

עד כה טרם הצליחו הפגישות בין הצדדים להביא להסכם שימנע שביתה, והפערים בין הצדדים גדולים. עם זאת, בהסתדרות הרפואית לא מתכננים לפתוח מיד בשביתה כוללת, ולא שוללים את האפשרות לנקוט עיצומים ואסיפות הסברה בשלב ראשון.

סכסוך העבודה מקיף 20 אלף רופאים המועסקים במגזר הציבורי - בבתי החולים הממשלתיים ובבעלות קופת חולים כללית ובית החולים הדסה, מרפאות קופות חולים כללית ולאומית ומשרד הבריאות. בשבוע שעבר הודיעו מנכ"ל משרד הבריאות ד"ר רוני גמזו וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן כי הם מתנגדים לשביתה בשלב זה, בו טרם מוצה המשא ומתן, והביעו "פליאה" על הכרזת הרופאים. ואולם, בהסתדרות הרפואית כבר החלו בהיערכות בשטח לקראת צעדים ארגוניים, ובין השאר הפיץ יו"ר הארגון ד"ר ליאוניד אידלמן איגרת לרופאים בקריאה להיערך לשביתה.

זה שבעה חודשים מתקיים משא ומתן על ההסכם הקיבוצי של הרופאים, עשור לאחר שהרופאים התחייבו שלא לצאת לשביתות מאז השביתה הגדולה של 2000 שארכה ארבעה חודשים וחצי. ההסתדרות הרפואית הציבה לאוצר שורה של דרישות, בהן העלאה של 50% בשכר השעה לרופא, העומד לפי נתוני הארגון כיום על 42 שקלים לשעה בממוצע. במשא ומתן נרשמו פערים משמעותיים בין הנתונים שהציגו שני הצדדים, ובאוצר טענו ששכר הרופאים גבוה בהרבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ