53 משפטנים בכירים: "חוק הכבילה" של עובדים זרים פוגע בזכויות יסוד

שופטים בדימוס, פרופסורים ומשפטנים מהמגזר הציבורי קראו ליו"ר הכנסת לבלום את הצעת החוק, הצפויה לעבור בוועדה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

53 משפטנים בכירים, בהם היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, מיכאל בן יאיר, חתן פרס ישראל פרופ' אמנון רובינשטיין והסנגור הציבורי הראשי הראשון, פרופ' קנת מן, פנו אתמול ליו"ר הכנסת רובי ריבלין בקריאה לבלום את הצעת "חוק הכבילה", המכשירה את "כבילתם" של עובדים זרים למעסיקיהם. ההצעה מקנה לעובדים סל מצומצם של מעסיקים אפשריים בישראל ומונעת מהם לבחור את המקום בו ירצו לעבוד.

היום צפויה ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת לאשר את הצעת החוק לקראת הצבעה בקריאה שנייה ושלישית. בפנייתם, מזהירים המשפטנים כי "אם תתקבל, צפויה ההצעה לפגוע פגיעה אסורה בזכויות יסוד של מהגרות עבודה ושל מהגרי עבודה, וזאת באמצעות העמקתה וביצורה של תלותם במעסיקיהם לצורך שימור מעמדם החוקי, וסיכול יכולתם להיחלץ ממצבים של העסקה פוגענית".

החותמים מציינים כי הצעת החוק מאיימת להחזיר את הסדר הכבילה למעסיק, לגביו פסק בית המשפט העליון בשנת 2006, כי הוא "מעין עבדות בגרסה מודרנית", וכי הסדר הכבילה פוגע עמוקות בקשת רחבה של זכויות אדם מוגנות, ובראשן הזכות לכבוד ולחירות אישית.

על פי הצעת החוק, שר הפנים יהיה רשאי לקבוע למהגרי עבודה את מספר המעסיקים שביניהם הם רשאים לעבור ואת האזור הגיאוגרפי שבו יהיו רשאים לעבוד.

השר לשעבר פרופ' אמנון רובינשטיין, אמר אתמול: "הדמוקרטיה הישראלית נבחנת, בין השאר, על פי יחסה לעובדים הזרים, וכבילת עובד למעביד אינה מתיישבת עם אופיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. ממשלת ישראל רשאית שלא להביא עובדים זרים, ואולם משעה שהובאו הם בחסות החוק הישראלי, וחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו חל עליהם".

על המכתב חתומים 53 משפטנים בכירים, בהם השופטים בדימוס יהודית צור, סביונה רוטלוי ובעז אוקון, היועץ המשפטי לממשלה לשעבר מיכאל בן יאיר, הסנגור הציבורי הראשי הראשון פרופ' קנת מן, ומשפטנים בכירים מן האקדמיה בהם פרופ' מרדכי קרמניצר, פרופ' פרנסס רדאי, פרופ' אוריאל פרוקצ'יה, פרופ' איל בנבנישתי, פרופ' ז'וזה ברונר, פרופ' עלי זלצברגר, פרופ' פניה עוז-זלצברגר, פרופ' אלון הראל, פרופ' דוד אנוך, פרופ' נטע זיו, פרופ' גיא מונדלק, פרופ' אייל גרוס, פרופ' יונתן יובל ופרופ' אורן פרז ופרופ' סיליה פסברג.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ