ליטל לוין

ד"ר אורלי לובין, ראש החוג לספרות באוניברסיטת תל אביב, הודיעה אתמול על התפטרותה בעקבות מה שכינתה "הכפשה של החוג ללימודי נשים" שבו היא מלמדת.

בשנים האחרונות אמונה ד"ר לובין על ארגון הכנס השנתי לזכרה של ד"ר ענבל פרלסון, חוקרת תרבות ומגדר בחוג לספרות באוניברסיטת תל אביב אשר נהרגה לפני שנים אחדות. הכנס השנה, שנקבע ל-28 במארס, אמור היה לעסוק בתופעת הבלוג הפוליטי. ד"ר אייל דותן, שארגן את הכנס עם ד"ר לובין, הזמין שישה בלוגרים לסיעור מוחות, ובהם גם הסופר ועיתונאי "הארץ" בני ציפר.

אלא שהזמנתו של ציפר בכנס עוררה את מחאתה של אשכר אלדן-כהן, אמנית שלפני כשנה הגישה במשטרה תלונה בגין אונס נגד יצחק לאור. זאת משום שציפר פרסם בבלוג שלו, "לא בבית צפרנו", דברי תמיכה מעוררי מחלוקת בלאור ובגנותה של אלדן-כהן.

אלדן-כהן פנתה לד"ר לובין בדרישה לבטל את השתתפותו של ציפר בכנס. בשיחה ל"הארץ" אמרה לובין כי לא ידעה על הדברים שכתב ציפר בגנות המתלוננת. "יכול להיות שאם הייתי מודעת לכך הייתי חושבת עם אייל (דותן, ל"ל)", אמרה לובין. כתבתי לאשכר מכתב ארוך ובו הסברתי בגלוי שייתכן שלא הייתי מזמינה את ציפר, אבל כעת משהוזמן, סילוק של ציפר מהפאנל יהווה צנזורה. כתבתי שאני חושבת שיש מקום להתעמת עמו על הדברים שהוא כותב בבלוג, והזמנתי את אשכר לעשות כן".

בתגובה קיבלה ד"ר לובין מייל מאלדן-כהן, שדיווחה לה כי עירבה את נעה, אמה של ד"ר פרלסון, בניסיון להשפיע עליה לדרוש את סילוקו של ציפר מהפאנל. לובין החליטה מיד לבטל את הכנס. "ברגע שעורבו הוריה של ענבל, ברגע שזכרה הפך להיות כלי בדיון, סר כל הטעם מהכנס לזכרה", הסבירה אתמול. במכתב, שפורסם אתמול בבלוג של חנה בית הלחמי, אחת ממשתתפות הכנס, כתבה לובין לאלדן-כהן: "צר לי שלא סמכת עלי מספיק שאעזור ואטפל בצורה שגם את תסכימי לה בהשתתפות בדיון, בהפגנה, במחאה וכולי, ומצאת לנכון לפנות לנעה, אמא של ענבל. אני מוצאת שזו היתה פעולה אלימה, שהתיאור 'סחטנות רגשית' אינו ממצה אותה".

אף שההודעה על ביטול הכנס נמסרה לאלדן-כהן כבר ביום שישי, אתמול פרסמה בבלוג שלה באתר TheMarkerCafe מכתב גלוי ששלחה לראשי האוניברסיטה ובו דרשה לבטל את השתתפותו של ציפר בכנס. "בני ציפר, עורך מוסף תרבות וספרות ב'הארץ', השתמש בבלוג שהועמד לרשותו באתר עיתון 'הארץ' כדי להגן על חברו לאור שעובד אתו באותו עיתון תוך זלזול בקורבנותיו של לאור וניסיון לערער על אמינותן (...)", כתבה.

בתגובה לכך, שלחה אתמול ד"ר לובין מכתב לחתומות על עצומתה של אלדן-כהן, והודיעה בו על התפטרותה מאוניברסיטת תל אביב. בתגובתה, שהתפרסמה אף היא בבלוג של חנה בית-הלחמי, כתבה ד"ר לובין: "בתור מי שאחראית באופן עקיף על השתתפותו של ציפר (...) ומי שחשבה שיש לקיים את האירוע כמתוכנן בדיוק כדי למחות נגד השימוש הבזוי שנעשה במדיום של הבלוג (...) ובתור מי שהחליטה לבטל את האירוע (...), אני רואה במכתב הזה (של אלדן-כהן, ל"ל), המופנה לשלטונות האוניברסיטה ועלול לפגוע בתוכנית ללימודי נשים ומגדר, גם קריאה לי, כאחראית לעצם האירוע, לקחת על עצמי אחריות אישית".

לובין הסבירה אתמול ל"הארץ" שהודיעה על התפטרותה משום ש"לא ייתכן שבגלל משהו שאני אחראית לו יידבק בלימודי נשים שמץ של האשמה שהתוכנית הזו אינה מחויבת למניעה של כל אלימות כלפי נשים".

מאז הודיעה לובין על התפטרותה, שלושה ארגונים שהיו חתומים על מכתבה של אלדן-כהן משכו את חתימתם ולובין קיבלה פניות תמיכה רבות מפעילות פמיניסטיות.

מאוניברסיטת ת"א נמסר כי "לא קיבלה מכתב התפטרות מד"ר לובין, ולכן לא תוכל להתייחס לדברים". בני ציפר מסר: "הרבה פעמים הקנאות של מיעוטים נרדפים נהפכת לכוח להשחית. יש לציין שתלונה על הפוסט שלי הוגשה למועצת העיתונות ונדחתה".

אלדן-כהן מסרה: "אני מצטערת על ביטול הכנס והכוונה של לובין להתפטר. הכוונה היתה להביע מחאה נגד מי שפגע בבלוג שלו בנפגעות אלימות מינית בתקווה שהחוג יוכל להכיל מחאה ודיאלוג".


ד''ר אורלי לובין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ