כל יום נוסף של שביתת העובדים הסוציאליים גובה עמו מחיר כבד של פגיעה באוכלוסיות חלשות - נזקקים, חולים וקשישים. אחת הקבוצות שנפגעות הכי הרבה מהשביתה היא קבוצת קורבנות האלימות במשפחה, נשים וילדים, הזקוקים הן לטיפול מיידי והן לטווח ארוך של שירותי הרווחה.

"עוד טרם החלה השביתה החלו הפחדים וכל יום שהיא נמשכת אני חוששת עוד יותר", אומרת מיכל (שם בדוי) מתל אביב. מיכל ובעלה לשעבר התגרשו לאחר שזה הכה אותה ואיים על חייה. במסגרת הסדרי הראייה, נפגשים האב ובתם המשותפת שלוש פעמים בשבוע במרכז קשר, מלווים בעובדים סוציאליים. כעת, מששביתת העובדים מתארכת והפגישות אינן מתקיימות, מיכל אינה מצליחה לישון מפחד שהאב ינסה לפגוע בה או בבתם.

"אני חוששת שהשביתה והיעדר המפגשים יובילו אותו לבצע מעשה קיצוני", מספרת מיכל. "כבר פעמיים הוזעקתי לגן כי הוא הגיע לשם וביקש לראותה. אני מייחלת ליום שהשביתה תסתיים ואקבל את השקט והביטחון בחזרה לחיי".

מקרים דחופים של אלימות במשפחה מופנים לאישור ועדת חריגים של איגוד העובדים הסוציאליים. אך הוועדה אינה יכולה לספק למטופלים את שירותי הרווחה המלאים להם היו זוכים בימים רגילים.

השבוע הוגשה לוועדת החריגים בקשתה של אשה מוכה בשנות ה-40 לחייה, שסובלת מאלימות מצד בעלה שהשתחרר באחרונה ממעצר. האשה ביקשה מהוועדה שתאפשר לה לקבל טיפול של עובדת סוציאלית, שתעזור לה למצוא מקום במעון לנשים מוכות. בוועדה אישרו את הבקשה רק לאחר שלושה ימים, לאחר שטענו בהתחלה כי זוהי אחריות של המשטרה.

"זה התפקיד של עובדת סוציאלית", אומרת מנהלת אגף הרווחה בעיריית חדרה, זיוה גבאי. "העו"ס אמורה להתקשר מהבוקר עד הערב לכל המעונות ולדאוג שיהיה מקום. המשטרה פנתה לאיזו כתובת, אמרו לה שאין מקום ופה נגמר תפקידה". בסוף השבוע נמצא לאשה, אם לילד בן 13 הסובל מבעיות בכליות, מקום במעון והבעל נשלח למעצר, אך זמני.

"אני לא יכולה להשאיר אשה מוכה בבית", זועקת גבאי. "רק אחרי שלושה ימים מצאנו לאשה פתרון, אבל היא עדיין בסכנה. איך היא יכולה לתפקד כאם בלי עובדת סוציאלית?". לדבריה, "השביתה כנראה לא מספיק כואבת לאנשים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ