מענק מיוחד של 500 שקלים בחודש לסטודנטים שיעברו לבאר שבע

הסכום יוענק לצעירים שיתגוררו בתחומי העיר העתיקה. בקריטריונים: מצב סוציו-אקונומי והצטיינות אקדמית

ניר חסון
יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
יניר יגנה

ועדת השרים לענייני הנגב והגליל בראשות המשנה לראש הממשלה, השר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום, אישרה אתמול מענק של 500 שקל בחודש לטובת שכר דירה לסטודנטים שיעברו להתגורר במתחם העיר העתיקה בבאר שבע. הקריטריונים לקבלת המענק יכללו מצב סוציו-אקונומי של הסטודנט ומשפחתו, הצטיינות אקדמית ומעורבות חברתית בשנת הלימודים.

הוועדה החליטה להקציב לטובת הפרויקט המיוחד 4.8 מיליון שקלים בשנה במימון המשרד לפיתוח הנגב והגליל ומשרד האוצר.

"בעקבות המצב הביטחוני והתקפות הטילים שבאר שבע היתה נתונה להן, נמשיך לעודד ולחזק את תושבי העיר ולמשוך אליה תושבים נוספים. מדובר בהחלטה חשובה ומרכזית שתמשוך סטודנטים לגור בעיר העתיקה בבאר שבע. צעירים וצעירות מזרימים דם חדש, מחיים את האזור ומהווים מנוע כלכלי משמעותי אשר יביא לפיתוח ולשדרוג העיר העתיקה ובאר שבע בכלל", אמר השר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום.

בשנים האחרונות מנסה עיריית באר שבע לשקם את העיר העתיקה באמצעות הפיכתה למקום של בילוי ופנאי. "מדובר בבשורה אמיתית לפיתוח העיר העתיקה כחלק מחזון להפיכתה למוקד תרבות, אמנות, בילוי ופנאי. משיכה של סטודנטים רבים לגור בעיר העתיקה תהווה מנוע לקידום אותו חזון ומימושו", אמר ראש העיר באר שבע רוביק דנילוביץ'.

מנהל התפעול של העיר העתיקה שמעון בוקר אמר: "אני מברך על ההחלטה של השר שלום. זוהי החלטה חשובה מאוד שתעודד את הצעירים והסטודנטים לבוא ולהחיות את העיר העתיקה בבאר שבע, שנמצאת בתנופה אדירה".

גם באוניברסיטת בן גוריון קיבלו את ההחלטה בסיפוק: "אנחנו מברכים על כל החלטה לטובת הסטודנטים בנגב", אמר דובר האוניברסיטה אמיר רוזנבלט.

בירושלים לעומת זאת, שבה חילקו בשש השנים האחרונות עיריית ירושלים והרשות לפיתוח ירושלים אלפי שקלים לסטודנטים שעברו לגור במרכז העיר, יופסקו המענקים בשנה הבאה. בכל שנה קיבלו כ-1,500 סטודנטים את המלגה שהיתה בתחילת התוכנית כ-6,000 שקלים בשנה, וירדה ל-3,400 בשנת הלימודים האחרונה. המלגה שולמה לסטודנט שהוכיח כי הוא גר במרכז העיר ברחובות שנכללו ברשימה. בשנה הבאה תופסק התוכנית לאחר שלטענת יוזמיה השיגה את מטרותיה. כשהושקה ב-2005 היה מרכז העיר ירושלים שרוי במשבר כלכלי וחברתי עמוק בשל עבודות הרכבת הקלה, והתוכנית נועדה לתת זריקת עידוד לאזור.

לפי אייל חמו, סגן מנהל הרשות לפיתוח ירושלים: "ניתן לראות שיש שינוי מהותי גם בהרכב האנושי וגם בעסקים שבמרכז העיר. המטרה הושגה".

מבקרי התוכנית מצביעים על כך שהביאה לעליית מחירי השכירות במרכז העיר והכספים ששולמו לסטודנטים התגלגלו לבסוף לידי בעלי הדירות. תומכי התוכנית אינם מכחישים כי היה ייקור בשכר הדירה, אבל מסבירים כי היא נבעה מעלייה בביקוש, מה שמעיד על הצלחתה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ