עיריית תל אביב נאבקת בצואת הכלבים

דווקא צואת כלבים מובילה את תלונות התל אביבים. אחריה - השארת סחורות על המדרכה, חזיתות מלוכלכות ובסוף - עבירות חניה

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

טל ליפשיץ מטיילת מדי יום עם הכלב שלה, ג'ק, ברחובות תל אביב. היא מקפידה, לדבריה, לאסוף את צרכיו, אבל מעדיפה לאפשר לו לעתים להסתובב בלי רצועה. לפני שנה, נתקלה לראשונה בפקחי העירייה. "קיבלתי דו"ח בשבע בבוקר בבזל, נפש חיה לא היתה שם חוץ ממני ומהכלב שלי", היא מספרת. "באו אלי שני פקחים, אחד מכל צד, עם שני קטנועים. בהתחלה לא הבנתי מה הם רוצים ממני. נתנו לי דו"ח של 430 שקל על זה שהכלב היה משוחרר והיה צמוד לרגל שלי". פעולות האכיפה האלה, היא אומרת, מרחיקות את בעלי הכלבים מהגינות הציבוריות. כך למשל, בגינת דובנוב, התאספו עד לאחרונה בעלי כלבים רבים כל ערב. "אף אחד לא בא יותר", היא מעידה, "הפקחים מתחבאים בגינה. יש להם מקומות מסתור, צצים משום מקום ומחלקים דו"חות".

עכשיו מתכוונת העירייה להגביר עוד יותר את האכיפה. ההחלטה הזו באה בעקבות סקר שעשה החודש המרכז למחקר כלכלי וחברתי בעירייה, באמצעות חברת חקר רייטינג. הסקר הזה גילה כי לא עבירות חניה, אלא דווקא צואת כלבים מובילה את רשימת התלונות של תושבי ת"א. 43% מהנשאלים השיבו כי אין כלל אכיפה של אי-איסוף צואת כלבים ועוד 31% אמרו כי האכיפה בתחום זה אינה מספיקה.

במקום השני בתלונות התושבים השארת סחורות על המדרכה, אחר כך חזיתות מלוכלכות של עסקים ורק בסוף הרשימה - עבירות חניה. בעקבות תוצאות הסקר, הודיעה העירייה כי תקצה כוח אדם ומשאבים לפעולות האכיפה נגד מי שאינם אוספים את צואת כלביהם. בין היתר, תשלח העירייה פקחים לעתים תכופות יותר לאזורים המוגדרים בעייתיים, בעיקר במרכז העיר ובשכונת פלורנטין. העירייה תחלק מכתבי אזהרה לבעלי הכלבים והפקחים יונחו לנקוט יד קשה כלפי בעלי כלבים שייתפסו, ולא להסס להטיל עליהם קנס בגובה 430 שקלים. עוד מתחייבת העירייה להוסיף פינות כלבים ולדאוג לניקיונן, ולפזר שקיות נוספות לאיסוף הצואה.

"הבנו מתוך הסקר ששביעות הרצון של התושבים מאוד נמוכה בנושא צואת הכלבים", אומר סמנכ"ל התפעול בעיריית תל אביב, רובי זלוף, "לכן החלטנו שלא נוותר. אנחנו מעודדים את גידול הכלבים בעיר, אבל מצד שני אנחנו לא נאפשר שצואת כלבים תהיה על מדרכה, בגן, בשדרה, ברחוב או בכל מקום אחר. אנחנו רוצים להסביר לציבור שגומות העצים הן לא מאפרה על שולחן. אם כלב עשה את צרכיו בגומת עץ, צריך לנקות את זה. לא ייתכן שאדם יורד מהבית, נתקל במוקש וכל היום שלו הופך להיות אחר".

בתל אביב כ-30 אלף כלבים. פקחי העירייה הטילו בשנה שעברה כ-400 קנסות על תושבים שלא אספו את צואת כלביהם. במוקד העירוני התקבלו יותר מאלף תלונות בעניין זה. "אם לא נצליח בדרך של הסברה, אנחנו רוצים ליצור אכיפה מסיבית", מצהיר זלוף, "אם נידרש אפילו נכפיל ונשלש את מספר הדו"חות. אנחנו רוצים להגיע ליום שבו תל אביב-יפו תהיה נקייה מצואת כלבים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ