בג"ץ קבע: נתב"ג ישאר סגור בלילה להמראות

בכך התקבלה עתירתה של עיריית חולון נגד פתיחת השדה בלילה בתקופת השיפוצים; הוגבלו המראות בלילות שישי לשם "שמירת שבת"

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

בג"ץ קיבל הבוקר (רביעי) את עתירת עיריית חולון וקבע, כי נמל התעופה בן גוריון ישאר סגור להמראות בלילה ואף צמצם את המראות אל על בלילות שישי ובמועד, שנועדו במקור רק לצרכי "שמירת שבת".

בפסק דין ארוך ומנומק שניתן לאחר דיונים ממושכים בבית המשפט העליון קבעו שופטי בג"ץ רובינשטיין, חיות ופוגלמן, כי יש לקבל את עתירתה של עיריית חולון. העתירה לביטול פתיחת נתב"ג בלילה להמראות במהלך תקופת שיפוץ המסלולים הוגשה בשם כלל הרשויות העוטפות את נתב"ג על ידי עורכי הדין אבנר (נרי) ירקוני וחן עמידור.

עם תחילת שיפוץ מסלולי נתב"ג ביוני 2010 התיר שר התחבורה, ישראל כץ לרשות שדות התעופה (רש"ת) לאפשר המראות במהלך הלילה - בניגוד למצב ששרר קודם לכן, בו היה נתב"ג סגור להמראות בתקופת החורף בין השעות 01:40 - 05:50 ובתקופת הקיץ בין השעות 01:40 - 04:50. העתירה כוונה מלכתחילה כנגד החלטה זו.

במהלך הדיונים הרבים הסתבר לעותרת כי עוד בטרם הוגשה העתירה ובטרם החל שיפוץ המסלולים, התיר שר התחבורה לרש"ת לאפשר המראות בעונת החגים, כבר מהשעה 03.50 לפנות בוקר וכי לחברת אל על הותרו המראות בלילות שישי, במהלך כל הלילה לשם "שמירת השבת". משהסתבר לעותרת, כי ההיתר להמריא מן השעה 03.50 ניתן מלכתחילה בחוסר סמכות וכי אל על ניצלה את ההיתר שנועד לשם "שמירת השבת", לצרכיה המסחריים, הורחבה במהלך הדיונים העתירה אף כנגד חריגות אלה.

השדה ישאר סגור בלילה. תצלום: מוטי מילרוד

בהחלטת בג"ץ נכתב כי "יבוטל ההיתר להמראות בלילה שניתן על ידי שר התחבורה ונתב"ג יהיה סגור להמראות כאמור בתקופת החורף בין השעות 01:40 - 05:50 ובתקופת הקיץ בין השעות 01:40 - 04:50; אין כל היתר להמריא בעונת החגים מן השעה 03:50 בבוקר".

כמו כן, נקבע מנגנון מוסכם לאישור קונקרטי של כל המראה והמראה בתחום האסור, תוך דיווח על כל אישור והסיבות לאישור לעותרת. כמו כן, יותר לאל על להמריא בתחום האסור בערבי שישי וחג רק לצרכי "שמירת שבת", תוך קביעה ברורה כי "ההחרגה היא לצרכי שבת ומועד כראוי, ואין נושאים את שם השבת לשווא חלילה".

מוביל המאבק, ראש עיריית חולון, מוטי ששון הביע שביעות רצון מספק הדין ואמר, כי "לא רק שהוכחנו את צדקתנו והחזרנו את הגלגל לאחור מבחינת פתיחת הלילה להמראות, אלא שהבאנו אף לביטול בדיעבד של ההיתר הפסול להמראות מהשעה 03:50". ששון הוסיף כי מדובר רק בעוד שלב "במאבק המתמשך שאנו מנהלים ונמשיך לנהל על זכותנו האלמנטרית לישון בשקט ובלא הפרעה מספר שעות בלילה, מבלי שניפול קורבן לאינטרגיות מסחריות ופוליטיות כאלה או אחרות".

מרשות שדות התעופה נמסר כי היא תכבד את פסיקת בג"ץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ