עוז וגרוסמן הצטרפו לעצומה נגד גירוש בעל חנות הספרים במלון אמריקן קולוני

פהמי, פלסטיני ממזרח ירושלים, מועמד לגירוש על אף שחי בארץ 17 שנה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

מונזר פהמי, פלסטיני תושב מזרח ירושלים, הוא בעליה של חנות הספרים שבמלון אמריקן קולוני. החנות מוכרת היטב לדיפלומטים ועיתונאים זרים העובדים בארץ, שכן היא מתמחה בספרות מחקר בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני. כפי שפורסם ב"הארץ" לפני שבוע, עומד פהמי בימים אלו בפני סכנת גירוש, מאחר שמעמד התושבות שלו, כיליד ירושלים, נשלל לאחר כ-20 שנות שהות בארה"ב. למרות העובדה שהוא חי בארץ 17 שנה ומנהל את החנות המשגשגת ואף על פי שבני משפחתו חיים בעיר, סירב משרד הפנים להשיב לו את מעמד התושבות. יש לציין כי מעמדם החוקי של הפלסטינים תושבי מזרח ירושלים הוא תושבות והוא אינו נשמר להם במקרה של עזיבת העיר, בניגוד למעמד של אזרחות.

פהמי, בעל אזרחות אמריקאית, נמצא לכן במעמד של תייר ומדי כמה חודשים הוא יוצא מהמדינה כדי לחדש את הוויזה. לפני כשנה וחצי נמסר לו שהוויזה לא תחודש ובמקרה כזה יהיה עליו לעזוב את הארץ לצמיתות. באחרונה הגיש עורך דינו, אמנון מזר, בקשה לוועדה הבין-משרדית המוסמכת לדון בבקשות חריגות. במקביל, ארגנו חבריו של פהמי עצומה שקוראת לשר הפנים אלי ישי להעניק לו מעמד חוקי.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

על העצומה חתמו למעלה מ-1,500 איש, בהם סופרים, עיתונאים, מוציאים לאור ואנשי אקדמיה מהארץ ומהעולם. בחותמים שנוספו בימים האחרונים נמצאים הסופרים עמוס עוז ודויד גרוסמן, ההיסטוריון הבריטי אריך הובסבאום, הסופר הבריטי זוכה פרס ירושלים, איאן מקיואן, הסוכנת הספרותית החשובה דברה האריס ורבים אחרים. "ההשפעה והחשיבות של החנות חורגות הרבה מעבר לתחומי ירושלים או פלסטין", נכתב בעצומה, "החנות היא מקום מפגש חשוב לסופרים, דיפלומטים, עיתונאים וקוראים. סגירתה תהיה אבדה להיצע תרבותי של עיר בינלאומית כמו ירושלים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ