תשדירים נגד הפלות ישודרו בקול ישראל וברדיו האזורי בנוסח מרוכך

תשדירי עמותת אפרת, הנאבקת בהפלות, הופסקו והיא עתרה לבג"ץ. אחר משא ומתן ארוך התקבלה פשרה על הנוסח שישודר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

קול ישראל והרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו הסכימו לשדר תשדיר נגד הפלות של עמותת "אפרת", המתנגדת להפלות, בעקבות התערבות בג"ץ. הנוסח שהוסכם בין הצדדים שונה מזה שביקשה תחילה אפרת לשדר. התשדיר שאושר לפרסום ברדיו הוא: "את בהריון ושוקלת הפלה? צלצלי לאגודת אפרת. סודיות ואחריות". מיד אחר כך נמסר למאזינים מספר הטלפון של העמותה.

בשנה שעברה עתרה העמותה לבג"ץ, בטענה שבדצמבר 2009 נחתמה עסקה בינה וכמה תחנות רדיו אזוריות, ועם חברה שמכרה זמן אוויר לפרסומות בקול ישראל. לפי ההסכם, ישודר בתחנות הרדיו תשדיר פרסום בנוסח "הצער והחרטה על ההפלה שעשיתי מלווה אותי יום יום. אם הייתי יודעת על אפרת, זה לא היה קורה לי. כדי שלא יקרה גם לך, צלצלי", ונמסר מספר הטלפון.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

בעתירה נטען שכל תחנות הרדיו האזוריות קיבלו את התשדיר ללא הסתייגות והחלו לשדרו, וכך גם קול ישראל. אבל אחרי חודש וחצי של שידור, ולאחר פניית ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ), נפסק הפרסום.

בינואר 2010 פנתה אפרת לרשות השנייה ולקול ישראל וביקשה לברר את הסיבה לפסילת התשדיר. לטענת העמותה, התברר שלא הוגשה כל תלונה ביחס לתשדירים מלבד זו של ח"כ הורוביץ. לטענת העמותה, אין בתשדיר מסר שנוי במחלוקת ציבורית או פוליטית ופסילתו היא פגיעה בחופש הביטוי.

הרשות השנייה ורשות השידור טענו, מנגד, שהתשדיר בנוסח ששודר אינו אינפורמטיבי ומנוסח באופן מעורר מחלוקת ציבורית ופוליטית.

בדיון בעתירה בינואר השנה הציעו השופטים נוסח פשרה לתשדיר: "לפני ההחלטה הקשה והעצובה על הפלה יזומה, התקשרי לאגודת אפרת והתייעצי ואולי תימנע ההפלה", בליווי מספר הטלפון. רשות השידור והרשות השנייה לא קיבלו את הנוסח. בסופו של דבר, אחרי משא ומתן, הוסכם על הנוסח שלעיל.

רונית ארנפרוינד-כהן, מנהלת האגף לקידום מעמד האשה בוויצו, אמרה בתגובה לדברים: "יש כאלה שהחליטו לעשות למען מניעת הפלות ולהתערב במתק שפתיים מניפולטיבי ורגשי בהחלטה של האשה. חשוב לומר שיכולת ההשפעה היא על אותן נשים מתלבטות. כדאי להוסיף שלידת ילד ממניפולציה רגשית וחשש היא נזק נורא לא רק לילד אלא גם לאשה, למשפחה ולסביבה".

השתתפה בהכנת הידיעה: דנה ויילר-פולק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ