אוני' תל אביב מנסה להתנער מהתדמית הלא-ידידותית

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

סטודנטים באוניברסיטת תל אביב לדורותיהם מכירים היטב את הדלת המוגפת של חדר המזכירות. מתישהו בהיסטוריה של האוניברסיטה נקבע ששעות הקבלה לסטודנטים יהיו מעטות, וכך היה מאז ומתמיד. "למזכירויות היו כל מיני תירוצים לזה", אומרת רינה דייגי, יועצת ארגונית ומנתחת מערכות מיחידת תכנון ושיטות בקרה באוניברסיטה.

אבל ב-2009 החליטה הפקולטה להנדסה לחרוג מהמנהג הישן, ולהוסיף שעות קבלה לסטודנטים. דייגי והצוות שלה סיפרו על כך ליתר הפקולטות, והופתעו לראות שהן התאימו את עצמן. "המגפה התפשטה", אומרת דייגי, "במובן הטוב של המלה".

איכות המזגן קובעת

התוספת המידבקת של שעות הקבלה בפקולטה להנדסה היא חלק מתוכנית ניסויית רחבה יותר בשם "פקולטה לדוגמה", שמטרתה העיקרית לנער מעל האוניברסיטה את המוניטין שצברה כמוסד לא ידידותי, שלא לומר מנוכר. עובדי האוניברסיטה לא מנסים לטעון שהמצב אינו כזה; אבל עד לאחרונה גם לא נעשה דבר לשנותו. "האוניברסיטה חשבה תמיד שסטודנטים גם ככה יבואו אליה", מסבירה דייגי. "אבל היא מבינה כעת שעליה למשוך מצטיינים". לה ולצוותה היו במהלך השנים לא מעט רעיונות כיצד להפוך את האוניברסיטה למקום ידידותי יותר לסטודנטים, בעיקר בשנים האחרונות - תהליך שדייגי מסבירה כחלק ממגמה ארצית רחבה לשיפור שירותים. אלא שהם התקשו ליישם אותם במוסד הבנוי מכל כך הרבה יחידות שונות ונפרדות. את הפתרון מצא מנכ"ל האוניברסיטה, מוטי כהן, אשר הציע לאנשי היחידה לתכנון להתמקד בפקולטה אחת, שחברי הסגל והלומדים בה יהיו שותפים מלאים לתהליך השיפור. כך נולד פרויקט "פקולטה לדוגמה", שהחל כניסוי בפקולטה להנדסה ב-2009. חברי הסגל והסטודנטים בפקולטה התכנסו למפגשים קבועים, שמעו תלונות והציעו פתרונות. "הדיאלוג כשלעצמו כבר שיפר מאוד את הקשרים בין העובדים", סיפרה ראש מינהל הפקולטה להנדסה, פנינה אפרתי, שהובילה את הפרויקט יחד עם דקאן הפקולטה פרופ' אודי היימן. "ניסינו להעביר לסגל צורת חשיבה על הסטודנטים כקליינטים", אומר היימן. "בתחילה לא היה קל לשכנע אות הסגל לשתף פעולה, אך בהמשך היתה התגייסות מרשימה".

מלבד הגדלת שעות הקבלה, המזכירות עוצבה מחדש ושופצה, חומר הלימוד ומידע על קורסים הועלה לאינטרנט; אתר הפקולטה התחדש, ומציג כעת עדכונים שוטפים לתלמידים מהמזכירות. גם סקרי ההוראה נבחנו מחדש: מערכת ממוחשבת הוקמה בשביל לקבל משוב מהמרצים עצמם בסוף הסמסטר: איך התמודדו הסטודנטים עם החומר; האם קורסים קודמים שלקחו הכינו אותם טוב מספיק; כמה מהחומר הספיק המרצה ללמד; מה כדאי לשנות בפעם הבאה; וגם עניינים טכניים כמו טיב המזגן והטושים. "זה תרם להרגשתם הטובה של המרצים", אמרה דייגי. הפרויקט גם הפריך טענה שהשמיעו מרצים נגד סקרי ההוראה, שהם מוטים על ידי סטודנטים חלשים שמשתמשים בהם כדי להתנקם במרצה על ציוניהם הנמוכים. כדי לבחון את הטענה הזו, הפקולטה בדקה את הקורלציה בין ציוני התלמידים לציונים שהם מעניקים למוריהם. "מצאנו להפתעתנו שדווקא הסטודנטים הטובים יותר היו ביקורתיים יותר כלפי המורים, ולהפך", אומרת אפרתי. בינתיים, סיפרה דייגי, נערך הסקר גם בשאלוני הפקולטה למדעי הרוח, "והתוצאות היו זהות".

עובדים עם תקציב דל

הפקולטה למדעי הרוח היא הבאה בתור. החודש הודיע ראש הפקולטה, פרופ' אייל זיסר, על השקת פרויקט "פקולטה לדוגמה". "בתחילת אפריל נעשה אירוע השקה ונחלק את המשימות לצוותי חשיבה שיערכו בדק בית בכל התחומים, ויציעו רעיונות לשיפור", אמר פרופ' זיסר, "אנחנו מקווים לסמן מטרות עד תחילת שנה הבאה".

אבל האם התקציב הדל לפרויקט - כ-2.5 מיליון שקלים - יכול לחולל את כל השינויים הללו וגם לשמר אותם? דייגי מודה שזה לא קל. "המזכירות עדיין עובדות בתנאים שוחקים ובלתי אפשריים", אמרה, "אנחנו מנסים לעודד את הסגל המינהלי והאקדמי לשתף פעולה עם הפרויקט, אבל זה קשה יותר כשאנחנו לא יכולים להציע תמריצים כספיים". פרופ' זיסר מודה ש"היה נחמד לקבל תרומה של 100 מיליון דולר" נוסף לפרויקט - כפי שקיבלה באחרונה הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטה העברית - "אבל האוניברסיטה מציעה לנו לקדם את עצמנו וצריך לקחת את מה שאפשר. זה אולי לא יביא מהפכה, אבל זה כן יכול לקדם אותנו בכמה דברים מאוד משמעותיים".


פרופ' אודי היימן. ''צורת חשיבה חדשה על הסטודנטים כקליינטים''

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ