נציבת שוויון הזמנויות בתמ"ת: "כמעט חינם" פיטרה את עובדיה הערבים; חשש לאפליה

הרשת הודיעה על הפיטורים בליל שבת, כאשר העובדים בבתיהם. נציבת שוויון הזמנויות בתמ"ת: חשש לאפליה על רקע לאום

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

לבית הדין לעבודה הוגשה היום (רביעי) בקשה לביטול החלטת רשת "כמעט חינם" לפטר 21 עובדים מהמגזר הערבי, מתוך חשש לאפליה על רקע לאום.

נציבת שוויון הזדמנויות בעבודה במשרד התמ"ת, עו"ד ציונה קניג-יאיר, שהגישה את הבקשה, הסבירה כי "מדובר בחשד לפיטורין על רקע לאום המחייב בדיקה מעמיקה של הנציבות, מתוקף היותה הגוף האחראי על אכיפה אזרחית של חוקי עבודה". לדבריה, "החקיקה אוסרת חד משמעית על אפליה מכל סוג שהוא".

בעקבות פנייתם של עובדי הרשת לנציבות שוויון הזדמנויות בעבודה בסוף השבוע האחרון, נתגלה כי רשת המזון "כמעט חינם" הודיעה לכל העובדים מהמגזר הערבי שעבדו בסניף מודיעין על פיטוריהם. יתרה מכך, בחרה הרשת להודיע על הפיטורים באמצעות אחד מהעובדים אשר התבקש להעביר את מכתב הפיטורים לחבריו לעבודה רק בליל שבת כאשר הם בביתם.

במכתבי הפיטורים שנוסחם זהה לכל העובדים, נאסר על העובדים להגיע למקום העבודה. העובדים, שחלקם בעלי משפחות, העידו בפני הנציבות כי הופתעו לקבל את המכתבים. לטענתם, לא ניתנה להם כל הכנה או הסבר לפיטורים.

"בעקבות קבלת פניית העובדים, נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה במשרד התמ"ת פנתה לרשת 'כמעט חינם' על מנת לקבל תגובתם לטענה בדבר חשד לכאורה לקיומה של אפליה על רקע לאום בפיטורי העובדים ואולם, תשובת הרשת לא שכנעה עד כה בדבר אי קיומה של אפליה", מסבירה עו"ד אינה דוד סולטנוביק, הנציבה באזור ירושלים והדרום שקיבלה את תלונת העובדים.

הנציבות בראשות קניג-יאיר, פועלת למניעת אפליה ולקידום שוויון ההזדמנויות בעבודה. החוק העניק לנציבות סמכויות אכיפה במישור האזרחי, במטרה לקדם את שוויון ההזדמנויות ולמגר את האפליה בתעסוקה.

מרשת "כמעט חינם" נמסר כי "מדובר בפיטורים שנכפו על החברה, עקב התנהגות אלימה של קבוצת עובדים, שהציבה לה כיעד, להלך אימים על מנהל סניף מודיעין, סגניו, ויתר מנהלי המחלקות והעובדים בסניף, לרבות הנהלת החברה, ולקוחותיה, תוך שיבוש ההיררכיה הניהולית בסניף; ביצוע עבירות משמעת ועבירות פליליות, תוך פגיעה במרקם הפעילות התקין ברשת, תוך שאותה קבוצת עובדים, אינם בוחלים באלימות פיסית ומילולית; עד למצב בו, העובדים והנהלת הסניף, הביעו חשש מהותי לחייהם, ולשלמות גופם". עוד נמסר כי "החברה מעסיקה, נכון לפברואר 2011, כ- 496 עובדים מהמגזר הערבי, המהווים כ-23% מכלל המועסקים על ידי החברה!! חברה המעסיקה כרבע מעובדיה מהמגזר הערבי אינה יכולה להיחשב כחברה בה שוררת אפליה". עוד הדגישה החברה כי "בסניף מודיעין עובדים עובדים מהמגזר הערבי, אשר לא היוו חלק מהקבוצה שפוטרה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ