יותר צעירים תומכים במחאה אלימה נגד החלטות ממשלה

סקר שבדק את עמדות הצעירים בישראל ב-12 השנים האחרונות מגלה כי הם תומכים יותר בימין, ומאמינים פחות בסיכויים להסכם שלום עם הפלסטינים

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
אור קשתי
אור קשתי

60% מבני הנוער היהודים בישראל, בגילים 15-18, מאמינים כי מנהיגים "חזקים" עדיפים על פני שלטון החוק, ו-70% סבורים כי במקרה של התנגשות בין צורכי ביטחון המדינה לערכי הדמוקרטיה, יש להעדיף את הראשונים. תמונה דומה התקבלה גם כאשר נשאלו בני 21-24. כך עולה מסקר עמדות מקיף, שערכה "קרן פרידריך אברט" הגרמנית בשיתוף עם מרכז "מאקרו לכלכלה מדינית", המתפרסם היום. "המגמות הרווחות בעמדות הנוער היהודי מעידות על התחזקות היסוד הלאומי-יהודי לעומת היחלשות ניכרת של החשיבות המיוחסת לבסיס הדמוקרטי-ליברלי שלה", מציינים עורכי הסקר.

זהו הסקר השלישי שעורכים שני הגופים ב-12 השנים האחרונות, דבר המאפשר השוואה לאורך זמן בין עמדות ותפישות בני הנוער, יהודים וערבים. הסקר, שהועבר ביולי האחרון, נחשב לגדול יחסית והקיף 800 בני נוער ומספר זהה של צעירים בני 21-24. מכון המחקר דחף העביר את הסקר למדגם מייצג מקרב בני הנוער הישראלים ביולי 2010. המדגם שנסקר היה גדול במיוחד וכלל 1,600 מרואיינים: 800 בני 15-18 ו-800 נוספים בני 21-24, המהווים מדגם מייצג.

מתוצאות הסקר עולה כי התמיכה בקרב בני הנוער והצעירים היהודים בהגדרת היהדות כמטרה הלאומית החשובה ביותר עבור מדינת ישראל, זינקה מ-18.1% בשנת 1998 ל-33.2% בשנה שעברה. במקביל, נרשמה ירידה, במשך שנים אלה, בחשיבות המיוחסת לזהות הדמוקרטית של ישראל, מ-26.1% ל-14.3%. גם השאיפה כי ישראל תחיה בשלום עם המדינות השכנות ירדה משמעותית: מ-28.4% לפני 13 שנה ל-18.2% כעת.

במקביל לשינויים אלה מתברר כי הדור הצעיר תומך כיום, הרבה יותר מבעבר, במרי אזרחי על רקע התנגדות להחלטות הממשלה בהקשר של תהליך השלום: 31.3% תמכו בהתנגדות לא אלימה ו-25.8% בהתנגדות אלימה. התמיכה בשני ביטויי התנגדות אלה גבוהה יותר במגזר הערבי מאשר בקרב היהודים. בפילוח הנשאלים היהודים לפי רמת דתיות, מתגלה כי התמיכה בהתנגדות להחלטות הממשלה גדלה ככל שעולה רמת הדתיות: כ-30% מבני הנוער שהגדירו עצמם כחרדים או דתיים מצדיקים מרי אזרחי אלים, בהשוואה ל-17% בקרב החילונים.

בתשובה לשאלה אם הם מאמינים באפשרות של דו-קיום יהודי-ערבי, השיבו 46% מבני הנוער ו-55% מהצעירים היהודים בשלילה, בהשוואה ל-25% בקרב הנשאלים הערבים (משתי קבוצות הגיל). 46% מהנשאלים היהודים אף ציינו כי יש לאסור על ערבים להיבחר לכנסת, וכמחצית הביעו התנגדות להתגורר עם ערבים באותה שכונה. כאשר נשאלו אילו תחושות עולות בהם כשהם חושבים על ערבים, רוב המשיבים היהודים ענו תשובה ניטרלית: 54% אמרו שרגשותיהם "לא חיוביים ולא שליליים". ואולם, התשובה השכיחה ביותר אחרי זה היתה "שנאה" - 25% ואחריה "פחד" - 12%. שתי התשובות החיוביות (קרבה ואהדה) הגיעו לשיעור של 2.5% בלבד כל אחת.

באשר לסיכויי השלום עם הפלסטינים, השיבו כ-75% מהנשאלים היהודים כי אינם מאמינים באפשרות כי משא ומתן יוביל לשלום, ורובם מעדיפים את המשך המצב הקיים.

"עמדות אלה של הצעירים בישראל אינן מבשרות טובות באשר לסיכוי להשלמה בין ישראל לשכנותיה הערביות", אומר מנהל "קרן פרידריך אברט" בישראל, ד"ר ראלף הקסל. "גם ביחס לעתידה של ישראל כחברה דמוקרטית ופלורליסטית, הגישות שתוארו מציבות אתגר של ממש בפני הכוחות החברתיים והפוליטיים המחויבים לערכיהם וליעדיהם של האבות המייסדים של מדינת ישראל".

לדברי מנכ"ל מרכז "מאקרו לכלכלה מדינית", ד"ר רובי נתנזון, תוצאות המחקר מדגישות את הצורך של מדינת ישראל "להגדיל משמעותית את ההשקעה בחינוך לדמוקרטיה. בקרב הצעירים אין מספיק מודעות לדמוקרטיה כערך ולערכים דמוקרטיים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ