קבוצת הרוגבי שמשחקת בשבת לא תזכה למימון

בניגוד לבית"ר והפועל ירושלים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

ועדת התמיכות של עיריית ירושלים החליטה שלא לתמוך בקבוצת הרוגבי העירונית לגברים. בקבוצת השנים דווקא הוחלט כן לתמוך. הסיבה: חברי המועצה הדתיים גילו כי קבוצת הגברים משחקת בשבת, ולאחר דיון בהלכות שבת ובחוקי הרוגבי, החליט לדחות את הבקשה. בניגוד לפסיקת בג"ץ בנושא, סירבה הוועדה גם להעברת תמיכה לבית הפתוח, ארגון ההומואים והלסביות הירושלמי. ראש העירייה, ניר ברקת, הודיע כי יהפוך את החלטות הוועדה במועצת העיר.

בישיבה שהתקיימה ביום שני השבוע, הציג יו"ר הוועדה, חבר המועצה שלמה רוזנשטיין מיהדות התורה, את בקשת התמיכה של קבוצות הרוגבי בסך 10,000 שקלים. זו הפעם הראשונה ב-30 שנות קיומה של הקבוצה בעיר שהיא מבקשת תמיכה מהעירייה. בקבוצה משחקים 15 שחקנים מירושלים ומהסביבה, חלקם עיתונאים זרים ואנשי או"ם המשרתים בארץ.

כבר בתחילת הישיבה ביקשו רוזנשטיין וסגן ראש העיר מהמפד"ל דוד הדרי, לוודא באיזה יום מתקיימים המשחקים. רוזנשטיין אף ביקש לדעת מהם חוקי המשחק, "מישהו מומחה לספורט יכול להגיד לי מה זה רוגבי", הוא שאל. "זה עם מקל וכדור", הסביר הדרי. "זה על דשא?", הקשה רוזנשטיין. לאחר הדיון הסביר רוזנשטיין כי הסיבה להתעמקות בפרטים הקטנים היא שמשחק על דשא בשבת יש בו משום עבירה על "מלאכת חורש", אחת ממלאכות השבת האסורות.

חבר המועצה מטעם מרצ, יוסף (פפה) אללו, העלה תהיה האם העירייה תפסיק את המימון בסך מאות אלפי שקלים שניתן לקבוצות בית"ר ירושלים והפועל ירושלים בכדורגל, המשחקות בשבת. רוזנשטיין ענה לו כי מה שכבר קיים, קיים, אך "חדשים לא יכנסו" . לאחר שנמסר לחברי הוועדה שיש קבוצה המשחקת בימי שישי ביקש אללו לבדוק בציניות איך חוזרים השחקנים הביתה, ברכב או ברגל. "אם הם לא מסיימים שעה לפני כניסת השבת, לא מאושר", ענה רוזנשטיין. "תבדקי גם אם הם משחקים עם תחתונים ארוכים בחורף", השיב אללו בייאוש.

בסופו של דבר אישרה הוועדה מתן הקצבה רק לקבוצת הבנות המשחקת ביום שישי ולא לקבוצת הבנים המשחקת בשבת. "החרדים מעוניינים להפוך את ירושלים לבני ברק", אמר אללו לאחר הישיבה, "ביטול כספים לעמותות ספורט בגלל שהן משחקות בשבת, זה לא רק לא חוקי, זה לא מוסרי".

באותה הישיבה דחתה הוועדה גם את בקשת ארגון הבית הפתוח לקבלת תמיכה מהעירייה, זאת אף על פי ששבג"ץ הורה לעירייה לתת את התקציב. מלשכת ראש העיר נמסר בתגובה כי "המלצות הוועדות השונות מגיעות לשולחן מועצת העיר וראש העיר פועל להעביר את שתי ההקצאות בנושא הרוגבי ובנושא הבית הפתוח בישיבת המועצה הקרובה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ