נציגי כל הגופים המטפלים בניצולי שואה ייפגשו החודש

לאחר 50 שנה של חוסר תיאום

אורלי וילנאי
אורלי וילנאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורלי וילנאי
אורלי וילנאי

באיחור של 50 שנה יסבו החודש לראשונה סביב שולחן אחד, נציגי כל הארגונים והגופים שאמורים לטפל בניצולי השואה בישראל. היוזמה של מנכ"ל הקרן לרווחת ניצולי השואה, רוני קלינסקי, למסד "שולחן עגול", באה כדי לנסות ולתקן את מה שהוא מגדיר "שנים ארוכות של חוסר תיאום וחוסר יעילות בטיפול בניצולים".

יותר מעשרה גופים מרכזיים שונים אמונים על הטיפול בניצולי השואה בישראל, עוד עשרות גופים וארגונים מהווים מעגל רחב יותר של יומרה לסייע, אולם למרבית האבסורד כל אחד מהגופים פועל בנפרד, על פי עקרונות וקריטריונים משלו. האבסורד אף גדל לאור העובדה שבידי כל אחד מהגופים רשימת ניצולי שואה שונה ואין הצלבה בין הנתונים. למעשה, בכל תולדות המדינה לא היתה מעולם רשימה אחת אחידה ומסודרת של כלל ניצולי השואה וצורכיהם. רוב הגופים כלל אינם מתקשרים האחד עם השני, ומה שנראה כמו אגו ארגוני ואישי מכתיב כאוס ביורוקרטי בדיוק במקום שבו אמורה היתה להתנהל מדיניות ברורה ומהירה כלפי קהל מבוגר שהולך ומתמעט.

הגופים המרכזיים כוללים את: הרשות לזכויות ניצולי השואה במשרד האוצר המטפלת בניצולים שעלו לפני הסכם השילומים לישראל; את ועידת התביעות המעבירה פיצויים מגרמניה למי שעלו אחרי הסכם השילומים; את המשרד הממונה על החוק הגרמני ה-BEG (המכונה 'הקצבה מכלבו שלום') למקבלי רנטות ישירות מגרמניה; הקרן לרווחת ניצולי שואה המסייעת בשעות סיעוד ובמימון צרכים אישיים; החברה להשבת נכסי נספים; המוקד למיצוי זכויות לניצולי השואה של המשרד לאזרחים ותיקים, ועוד ועוד.

בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" סיפורה של ר', ניצולת שואה מהצפון שחיה בעוני מחפיר, מבלי לדעת שבמשך 13 שנים מעבירה ועידת התביעות קצבה בעבורה לחשבון בנק שלא היתה מודעת לקיומו. בחשבונה של ר' הצטברו מאות אלפי שקלים שהיו יכולים להקל על חייה, לו היתה יודעת על קיומם בזמן. במשך שנים היא פנתה לשלל הגופים האמונים על הטיפול בניצולי השואה, אולם משום שאין רשימה אחת מוצלבת לכולם הם דחו את פנייתה בטענה שאינה עונה על הקריטריונים, מבלי לדעת שכבר מזמן ענתה על הקריטריונים של ועידת התביעות וכי היא מקבלת רנטה.

נכון להיום לא מוכנים ברשות לזכויות ניצולי השואה באוצר, למשל, להעביר את הרשימות ולהצליבן עם גופים אחרים, בין היתר משום שלטענתם כרוכות בהצלבה כזאת בעיות משפטיות רבות. נראה כי גם בין יתר הגופים היחסים טעונים. "צריך להגיע למפגש הזה כששמים את האגו במדרון האחורי. לא הוא צריך להיות על השולחן אלא טובת ניצולי השואה והנכונות לשתף פעולה במעשים ולא בדיבורים", אומר קלינסקי, מנכ"ל הקרן לרווחה. ואילו אלעזר שטרן, יו"ר הקרן, מוסיף: "אף אחד לא יכניס אותי לכלא על הכנתה של רשימה אחת מסודרת והעברת נתונים למטרה הזאת".

המפגשים אמורים להתקיים אחת לחודשיים כאשר בכל פעם גוף אחר יארח את המפגש ויהיה אחראי על ניהולו. את המפגש הראשון תארח הקרן לרווחה והוא יתקיים ב-27 באפריל. עד עתה ענו רוב הגופים בחיוב ובין היתר יקחו במפגש חלק גם נציגים ממשרד הבריאות, ארגון "עמך", הביטוח הלאומי, הג'וינט, עמותות הסיוע וגורמים נוספים. ייתכן שמדובר בבשורה לניצולי שואה שנפלו בין הכיסאות ולמי שלא מצליחים גם היום למצות את זכויותיהם. מוטב מאוחר מאשר לעולם לא?

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ