מעון לילדים בסיכון בסכנת סגירה בשל צפיפות במבנה ותברואה לקויה

העמותה המפעילה את המעון מוכנה לשפצו, אך משרד הרווחה עומד על כך שתממן מעבר למבנה גדול וחדש

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

מעון "רעות", מעון ל-28 ילדים שחוו הזנחה קשה ביותר, עתיד להיסגר באוגוסט על ידי משרד הרווחה. זאת חרף הטיפול המסור שמעניק צוות המקום לילדים, שאף מקום אחר לא רצה בהם. ההחלטה התקבלה לפני חודש בגין "אי עמידה בתקנים נדרשים" מבחינת צפיפות ותברואה, אך המשמעות היא כי עמותת אור שלום, המפעילה את המעון, תממן מכספה מבנה חדש וגדול יותר בעבור הילדים. אחרת, הם יפוזרו.

המעון בשכונת מלחה בירושלים מעניק טיפול לילדים בגילי 8-14. כולם חוו אלימות פיזית ולמעלה ממחציתם חוו אלימות מינית. פנימיות אחרות סירבו לקבלם או שהם התקבלו, אך נזרקו. מדובר בילדים שלא מכירים מניסיון את המושג משפחה, אך מכירים סמים, שוטטות וזנות.

"אני עובד במקום זה 21 שנה ואנחנו משקיעים כאן דם, יזע ודמעות כדי לספק בית לילדים", אומר קובי אלקובי, מורה במעון, "בשבוע שעבר ישבתי עם ילד שחזר מביתו ובהתקף זעם הוריד לי אגרוף ונשברה לי שן. באותו הרגע לא חשבתי על רופא השיניים אלא לאן הוא ילך בשנה הבאה? מי יישב לצדו אחרי התקף כזה?".

עמותת אור שלום מפעילה מעונות לילדים בסיכון זה 30 שנה. מעון רעות במלחה פועל משנת 2000. אז פנה משרד הרווחה לעמותה וביקש מסגרת לקליטת ילדים בסיכון. המעון במלחה החל לפעול תוך שאיפה לעבור לקמפוס גדול יותר, ומשרד הרווחה ציין כי המקום זמני לשלוש שנים והאריך את תוקפו שוב ושוב.

מנכ"ל המעון, רוני סיבוני, החל לבדוק מקומות שונים אך הסכומים הנדרשים היו גבוהים ממה שהעמותה יכולה לגייס. בעמותה הסבירו כי אין להם בעיה לפעול לשיפוץ הליקויים, אך במשרד הרווחה נותרו בשלהם ופועלים להוצאת מכרז חדש למקום חלופי.

ח' שוהה כמעט שנתיים במעון רעות. אמו במשפחת אומנה מעידה כי המחשבה על סגירתו גורמת לחרדה רבה. "הוא הגיע למקום כשהוא היה על סף אשפוז בגין הפרעות התנהגותיות קשות והתפרצויות זעם שנבעו מילדות קשה", היא מספרת, "במעון עבר תהליך מדהים. בבית היום אין שום חשש. מדובר במקום קטן וביתי שכולל ילדים ומדריכים ערבים, יהודים, דתיים וחילונים שחיים בהרמוניה".

"בפנימיות אחרות הילד נמצא על תנאי. 'שברת חלון, הרבצת שלוש פעמים - אתה עף'. אצלנו אין מושג כזה", מסביר סיבוני, "אנו נכיל כל מה שילד עושה, נספוג ונלמד אותו שפה אחרת. אנו עובדים בשיטה טיפולית של קשר בין-אישי בין מבוגר לילד תוך יציבות מלאה, וזה מה שבונה ומפתח את הילד ולא מגרש כדורגל חדש בחצר. הם קיבלו כאן סדר יום מובנה. כל אחד יודע שבחמש וחצי מתקלחים וביום רביעי יוגש קוסקוס לארוחת ערב".

"המקום הוא ברמה גבוהה מאוד ולא בררן כמו מקומות אחרים שכך מגיעים לרמה גבוהה", אומר הד"ר יצחק קדמן, מנכ"ל המועצה לשלום הילד, "לא ייתכן שיטילו על כתפי עמותה ייסורי מצפון וברירה של 'תגייסו כסף או שילדים ילכו הביתה' כאילו אין מדינה וממשלה בישראל. מדובר גם בטראומה לילדים ואני גם לא מקבל את גישת משרד הרווחה ששום ילד לא יהיה ברחוב, כי לא מדובר בעציץ שניתן להעביר ממקום למקום. על המשרד למצוא תקציב שיבטיח שאותו צוות ואותם ילדים ימשיכו ויתגוררו במקום בטוח יותר וטוב יותר".

ממשרד הרווחה נמסר: "המבנה והמתחם של מעון רעות אינם מותאמים לצורכי הילדים ואינם עומדים בדרישות חוק הפיקוח על המעונות. במצב שבו רווחת הילד נפגעת מחובתנו למצוא פתרונות חלופיים. לכל ילד יימצא מענה הולם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ