הארגון החרדי שיוצא למאבק בפרוות השטריימל

עזרא זוהר, חרדי מיפו, החליט להקים את הארגון הראשון במגזר להגנה על זכויות בעלי חיים - "בחמלה". השלב הבא: הסברה בבתי כנסת ובבתי ספר

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

עזרא זוהר מתלבט אם לספר, אם לחשוף את הסוד. הוא קורא לחבריו ומתייעץ. "להגיד את האמת?", הוא שואל. "רק את האמת", אומר לו יהודה שיין. "טוב, אז יש לי ארנב. הוא מסתובב חופשי בבית", מתוודה זוהר. בעבורו, זה לא עניין של מה בכך לספר על כך. רק מעטים במגזר החרדי מגדלים חיית מחמד, זה נחשב ביטול זמן. "זה הפך לנורמה", מבהיר זוהר, "היום חרדי שיחליט לגדל בעל חיים יצטרך להסביר את זה לחברה".

זוהר (43), תושב יפו שמנהל אורח חיים חרדי, מספר כי יש לו קשר מיוחד עם בעלי חיים מאז שהוא זוכר את עצמו. "בתור ילד גידלתי את כל סוגי בעלי החיים האפשריים: תרנגולים, ברווזים, עכבישים, עקרבים ועוד. הכל בבית, לא היתה לנו גינה. למזלי היו לי הורים שעודדו אותי לזה".

לפני כמה שנים קיבל זוהר לתיבת הדואר האלקטרוני שלו סרטון המתעד את תהליך ייצור הפרוות בסין. "כשהגעתי לאמצע הסרטון מצאתי את עצמי מתנשף ומזיע", הוא משחזר, "באותו רגע הבנתי שאין מצב שאני אשקוט יום אחד עד שלא נפסיק את הדבר הזה". כעבור זמן קצר הצטרף זוהר לפעילות של ארגונים למען בעלי חיים. כולם סביבו, גילה במהרה, חילונים.

בשבועות האחרונים החליט לעשות מעשה. הוא הקים את הארגון החרדי הראשון למען בעלי חיים, "בחמלה" (ראשי תיבות של ?חרדים מתגייסים למען החיות'), שבינתיים מונה חברים מעטים. "הגענו למסקנה שיש לנו יכולת מאוד גבוהה להשפיע בכל מה שקשור לצער בעלי חיים", מסביר זוהר. "נקודת המפתח בארץ נתונה אצלנו, אצל החרדים. אנחנו שולטים בכשרות ויש הרבה מה לעשות בעניין הזה", הוא אומר ומיד נזכר כי הוא מהלך על חבל דק ומבהיר: "זה לא שאנחנו חס וחלילה הולכים נגד השחיטה, אבל בתנאי הגידול של בעלי החיים יש הרבה מה לשפר".

גם על חוק הפרוות, האוסר ייצור וייבוא פרוות של בעלי חיים, הוא מקווה להשפיע. החוק תקוע בכנסת זמן רב, במידה רבה בגלל התנגדות חרדית הנובעת בין השאר מחשש לאיסור שימוש בפרוות להכנת שטריימלים לחסידים. "השטריימל הפך להיות עם השנים סמל מאוד חשוב במסורת החרדית, בדרך החיים. קשה להם מאוד לשנות את התרבות הזו", הוא אומר. "כשאתה בא לחסיד ואומר לו ?תרד מהשטריימל האמיתי, תחליף לשטריימל סינתטי', יש מגננה טבעית. אנחנו מאמינים שהם עושים את זה בשוגג, מתוך אי ידיעת העובדות".

"המטרה שלנו היא לעורר את הציבור החרדי ואת הציבור הדתי לאומי, כדי שיחד נרתום את ההלכה למען בעלי החיים", אומר זוהר. "ההלכה היהודית שמה דגש מאוד חזק למען בעלי חיים ומובן לנו שמה שקורה היום בארץ יכול להשתפר מאוד אם ניישם את ההלכה". זוהר מספר כי בציבור החרדי מוכנים להקשיב לו, אך לא הרבה יותר מכך. "מצד אחד יש אוזן קשבת ומצד שני זו חומה בצורה שאי אפשר לחדור דרכה", הוא אומר. "הרבה חרדים רואים עצמם אנשים עסוקים שאין להם זמן לטפל בבעלי חיים. הם אומרים שקודם צריך לטפל במצוקות של בני האדם", מסביר יהודה שיין שאף הוא חבר בארגון. "זה הולך יחד. אם דואגים לבעלי חיים, אז דואגים גם לבני אדם. צריך לרחם על כל בריאה ובריאה".

"עד עכשיו היה לי מאוד קשה עקב חוסר המודעות בחברה החרדית ועקב החששות הרבים שיש להם. עכשיו מצאתי את הקבוצה שתעבוד יחד איתי וביחד נקים את הגרעין הזה. יש הרבה אנשים שרוצים להצטרף אלינו", אומר זוהר. "אין שום סיבה שרק החילונים ייאבקו למען החיות. אנחנו בסך הכל שותפים לאותם אידיאלים". בהמשך שואף זוהר לקיים פעילויות הסברה בבתי כנסת ובבתי ספר. אך הדרך לשם, הוא יודע, אינה קלה.

"עוד מטרה שלנו", הוא מוסיף, "היא ליצור חיבור בין חילונים לחרדים. סוף-סוף מצאנו מכנה משותף, כולנו יחד לפחות בעניין הזה". אבל גם המשימה הזו לא פשוטה. אתמול עמד זוהר יחד עם ארבעה מפעילי הארגון בדוכן שהציבו בגינת שינקין בתל אביב. שניים מהם ניגנו על גיטרה ושרו. זוהר חייך לעוברים ושבים, ביקש להחליף איתם כמה מלים ולחלק עלוני מידע, ובהם הסברים הלכתיים מדוע אין לפגוע בבעלי חיים. רבים מהם התעלמו ממנו כלא היה, המשיכו ללכת בלי לומר מלה. אולי חשבו שמדובר בדוכן להנחת תפילין. אחד מיושבי בית הקפה ממול דווקא טרח לחצות את הכביש. הוא לא רצה עלון מידע, רק ביקש להנמיך את המוזיקה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ