המקרה המוזר של השטיח בכיכר

עיריית ת"א נגד בעל החנות העקשן

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

בכניסה לחנות בגדי הילדים של אדם סטרוגו בכיכר המדינה כבר אין שטיח. לפני כשבועיים, בשעת ערב מאוחרת, באו פקחי עיריית תל אביב, עקרו את השטיח והחרימו אותו. "כמו גנבים בלילה הם עשו את זה", אומר סטרוגו, "למה לא באו לקחת את זה ביום כשאנחנו נמצאים? אולי בעצמם לא הרגישו נוח". החרמת השטיח היא ההתפתחות האחרונה במאבק מתמשך בין סטרוגו לעירייה. קדמו לכך עשרות דו"חות - על סך 430 שקלים כל אחד - כולם בגלל שטיח אחד.

סטרוגו מספר כי הציב את השטיח בעקבות מעידות רבות של הולכי רגל על המדרכות העקומות בסביבת כיכר המדינה ובפרט מול החנות שלו. "לא פעם ראיתי אנשים נופלים. פעם אחת ליוויתי אשה שנפלה לבית חולים, פעם אחרת הרמתי אשה מאוד מבוגרת. היא פתחה את כל הפנים שלה. זה היה מחזה נורא", הוא אומר ומצביע על הרצפות הבולטות.

לדבריו, פנה לעירייה פעמים רבות בניסיון לגרום לה לשפץ את המדרכה. "גיליתי איזושהי יוזמה של אזרחות טובה והחלטתי לשים שטיח. השטיח מיישר את המשטח ואין יותר הפרשי גבהים. ההפרשים האלה גורמים, בעיקר לנשים עם עקבים, ליפול", הוא מספר. "אמרתי להם: באותו רגע שתתקנו, אני אסיר את השטיח". אלא שלטענתו, פקחי העירייה החליטו להתנכל לו. "במקום לקבל פעם בשבוע זר פרחים, אני מקבל דו"חות".

סטרוגו לא לבד. גם בעלי עסקים אחרים בכיכר שותפים לטענות על אודות המדרכות העקומות. "המדרכות לא ישרות. אנשים פה כל הזמן נתקלים, מועדים ונופלים", אומרת רותי אורן, בעלת חנות בוטיק לגברים. "אין חודש שבן אדם לא נופל פה", אומר אברהם קרבסי, אחד מבעלי העסקים הוותיקים בכיכר. "כמה פעמים אני מתקשר לעירייה ואומר בואו לטפל פה בבלטות השבורות והם לא מקשיבים. ללכת בשכונת התקווה יותר נקי, יותר מסודר, יותר טוב מכיכר המדינה. 40 שנה אני פה, לא השתנה כלום".

עיריית ת"א מסרה בתגובה: "אנו לא רואים את מצב המדרכות בכיכר המדינה כמצב חירום שטעון שיפור מיידי, ולכן נושא זה לא מוצב בראש סדר העדיפויות העירוני. מר סטרוגו קיבע שטיח דשא באמצעות מסמרים וברגים על מדרכה המיועדת להולכי רגל, כאשר השטיח עצמו מהווה מפגע, היות והוא עלול לגרום להחלקת הולכי רגל הנתקלים בו. העירייה הסירה שטיח זה בעצמה וגילתה כי המדרכה היתה ללא מפגע. נדגיש כי מר סטרוגו לא פנה מעולם למוקד 106 בתלונה על יציבות המדרכה או בבקשה לתקנה. עם זאת הוא רשאי לפנות לעירייה ובקשתו לביטול הדו"חות תיבחן".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ