חוקרת אפריקה תמר גולן שמה קץ לחייה; "הגוף בגד בה, היא לא יכלה"

יעל געתון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל געתון

ד"ר תמר גולן, חוקרת אפריקה ושגרירת ישראל לשעבר באנגולה, הלכה שלשום לעולמה. היא שמה קץ לחייה בחדר בית מלון בחיפה והותירה אחריה מכתב. הלווייתה תיערך ביום ראשון בבית העלמין שדה יהושע בחיפה.

גולן (77) היתה מקימת המרכז ללימודי אפריקה באוניברסיטת בן גוריון וממייסדי קיבוץ להב בדרום. חברתה הקרובה הדסה, שותפתה להקמת הקיבוץ, סיפרה אתמול שהיו לגולן בעיות קשות בגב. "היא לא יכלה ללכת ולא יכלה לעמוד בפני סטודנטים ולקחת חלק בפעילות מחסום ווטש. הגוף בגד בה - היא לא יכלה יותר. גמלה בה ההחלטה שאין טעם, ומצבה רק הלך והחמיר".

בשנות ה-60 איבדה גולן את בעלה אביהו גולן בתאונת דרכים באתיופיה, שם עבדה כמרצה בקולג' חקלאי. לאחר התאונה עברה לניו יורק מטעם הסוכנות היהודית, שם השלימה את לימודי הדוקטורט שלה במשפט וממשל, עם התמחות באפריקה. מ-1967 עבדה גולן כעיתונאית בגלי צה"ל, במעריב וגם בשירות האפריקאי של הבי-בי-סי. בראשית שנות ה-90 מונתה לשגרירה הראשונה באנגולה, שם שהתה עד 2002.

"הכרתי את תמר עוד כשהייתי עורך חדשות החוץ בגלי צה"ל והיא דיווחה מאפריקה וממקומות אחרים בעולם", סיפר אתמול חבר הכנסת ניצן הורוביץ. "כשהייתי כתב ?הארץ' בפאריס קשרינו התהדקו - הייתי בן בית אצלה. זו היתה חוויה בלתי רגילה להיות איתה בפגישה. לביתה הגיעו מנהיגי מדינות גולים אפריקאים, שרים. היא גם היתה פעילה בקידום דיאלוג ישראלי-ערבי והאמינה בכל לבה בפתיחות והתנגדה לגזענות וביטויים של התנשאות. היא היתה סמל של פתיחות והבנה, של דיאלוג בין תרבויות, עמים ומדינות".

"אהבנו אחת את השנייה", סיפרה יעל דיין, חברת הכנסת לשעבר וחברת מועצת עיריית תל אביב. השתיים הכירו בזמן שבעלה של דיין היה הנספח הצבאי בפאריס, "תמר לא היתה אשה קלה בדרישות ובביקורת, הייתי פעמים רבות בחילוקי דעות איתה והיתה חובה שהיא תנצח, אחרת הייתי מאבדת את החברות שלה. היא היתה חד-משמעית, ללא פשרות, גם בנושא הפלסטיני. היא היתה חדת לשון, היא לא עשתה חשבון לאף אחד".

העיתונאי ופעיל השמאל אורי אבנרי הוסיף שמאז מות בעלה כל חייה היו "טקס של אזכרה - למשל היא לבשה רק בגדים לבנים וכל חייה כתבה רק בדיו ירוק. בבית בפאריס היה מזבח לזכרו". אבנרי הוסיף שתאונת הדרכים "קשרה אותה לאפריקה בצורה שבה הפכה למולדת השנייה, כמעט הראשונה, והרפתקאותיה מחייה שם וממקומות אחרים יכולות למלא ספרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ