עיריית תל אביב יוזמת מענקים לסטודנטים שיגורו בדרום העיר

כ-500 סטודנטים יקבלו מאות שקלים בחודש

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

עיריית תל אביב ושני מוסדות אקדמיים יוזמים מתן מענקי דיור לסטודנטים שיתגוררו בשכונת התקווה ונווה שאנן בדרום תל אביב, החל משנת הלימודים הבאה. ל"הארץ" נודע כי לפי התוכנית, כ-500 סטודנטים יקבלו מענק חודשי בסך 600-700 שקלים כל אחד, בכפוף להצגת חוזה שכירות באזור שתגדיר העירייה ובמועדים שתקבע.

ליוזמת העירייה הצטרפו עד כה אוניברסיטת תל אביב והמכללה האקדמית תל אביב-יפו, אשר יחלקו את המימון בשיתוף עם העירייה. התקציב כולו צפוי להסתכם בארבעה מיליון שקלים - שלושה מיליון לסטודנטים באוניברסיטת תל אביב ועוד מיליון לסטודנטים של המכללה האקדמית תל אביב-יפו. בעירייה אומרים כי אם תהיה דרישה רבה יותר, תורחב התכנית ויוקצו לה עוד משאבים. התוכנית תלויה עדיין באישור של מועצת תל אביב ושל ועדת הכספים העירונית.

"הפעילות היא במסגרת המשפחה הגדולה של דיור בהישג יד", אומר מנכ"ל עיריית תל אביב, מנחם לייבה. "יש רצון להנגיש לצעירים, במקרה הזה סטודנטים, מגורים מתחת למחיר השוק. הרעיון הוא לנסות ולרתום לכך את כל גופי ההשכלה בעיר". הוא הדגיש כי התכנית באה, מצד אחד, לסייע לסטודנטים להתמודד עם מחירי השכירות הגואים, ולצד זה - לחזק שכונות חלשות. "ברגע שזה מאות אנשים, צעירים וחזקים, זה מביא בתי קפה ומסעדות ופאבים ואווירת רחוב. זה יוצר איזו דומיננטיות, סביבה אורבנית תוססת".

במקביל, מתכננת העירייה להקצות שטח באזור התחנה המרכזית לטובת מכללת מנשר לאמנות ולעודד גופי תרבות, אמנות ויוצרים להעתיק את פעילותם לאזור זה. "הכוונה ליצור את השינוי, את ההתפתחות ואת ה'איניות' והקוליות של האזור החדש".

ת"א איננה הראשונה ליזום מענקי דיור לסטודנטים. בשבוע שעבר, אישרה ועדת השרים לענייני הנגב והגליל מענק בסך 500 שקלים בחודש לסטודנטים שיעברו להתגורר בעיר העתיקה בבאר שבע. תקציב התמיכה מסתכם ב-4.8 מיליון שקלים. בשש השנים האחרונות העניקה עיריית ירושלים, באמצעות הרשות לפיתוח ירושלים, סיוע דומה לסטודנטים המתגוררים במרכז העיר. המענקים יופסקו, עם זאת, מהשנה הבאה. יוזמי התכנית טוענים כי היא השיגה את מטרתה העיקרית - חיזוק מרכז העיר. מבקריה אומרים כי היא הביאה לעליית מחירי השכירות במרכז העיר, וכי התמיכה שיועדה לסטודנטים התגלגלה למעשה לידי בעלי הדירות.

"יכול להיות שתהיה עליית מחירים קטנה", אומר לייבה. "לפי כל המודלים שאנחנו עושים, אני מניח שרוב התמיכה תגיע לידי הסטודנט. באזורים האלה המחירים לא גבוהים. אנחנו נאפשר לסטודנטים מחירים הרבה יותר נמוכים מאזורים אחרים בעיר. מה יהיה בעתיד? אם האזור יהיה מוצלח, פלורנטין השנייה, זה כמובן ישפיע על המחירים. אבל לפחות בטווח הקצר, ההטבה תתגלגל לידי הסטודנט".

לפני כמה ימים נועד ראש העיר, רון חולדאי, עם נציגי שכונות הדרום. האווירה בפגישה הייתה טעונה מאוד, ונציגי התושבים התלוננו בעיקר על השפעות שליליות שיש לריבוי העובדים הזרים והמסתננים בשכונותיהם. חולדאי השיב כי אין ביכולתו לספק פתרון כולל לבעיה, ולשם כך דרושה פעולה של הממשלה. עם זאת, הציג להם בקצרה את התכנית לעידוד מגורי סטודנטים בשכונות הדרום. "זה לא בהכרח מתקשר לזרים. זה נכון גם אם לא היו שם זרים בכלל", אומר לייבה בהתייחסו ליוזמה.

יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב, רן לבנה, אומר כי זו יוזמה חשובה, אך אינו ממהר לברך על המוגמר: "האופציה היא משהו שאנחנו בוחנים בכובד ראש", הוא אומר, "השאלה כשבונים קרן מלגות היא איך אתה יוצר מנגנון שלא יגרום למחירי הדיור לעלות". לבנה שואף להימנע מתוצאות דומות לאלה שהיו בירושלים. "מבחינת העירייה זו הייתה הצלחה אדירה, כי זה חיזק את מרכז העיר, אבל מבחינת הסטודנטים זה היה כישלון מטורף, כי מחירי הדיור עלו. אם נכווין עכשיו מאות סטודנטים לנווה שאנן המחירים שם יעלו. השאלה איך יוצרים איזשהו רגולטור. אנחנו לא נקים קרן בלי לדעת שהיא אפקטיבית לסטודנטים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ