אור קשתי
אור קשתי

תלמידי שכבת י"ב מתיכון "היובל" בהרצליה השתתפו בשבוע שעבר בסימולציה של ירי על דמויות שחבשו כאפייה, בבסיס צבאי בדרום. הסימולציה נערכה במסגרת ביקור בבית הספר למ"כים בנגב, כחלק מפרויקט "הכנה לצה"ל" המועבר בעידוד משרד החינוך. באופן חריג, שולבה הפעילות הצבאית במסגרת טיול שנתי. לדברי גורם המכיר את פרטי האירוע, מדובר ב"חינוך לשנאת ערבים. חלק מאזרחי מדינת ישראל חובשים כאפייה, והם עכשיו נתפסים כמטרות לגיטימיות בסימולאטור ירי".

בחוזר שנשלח להורים נכתב כי "המסלול מהווה חלק בלתי נפרד מתוכנית הלימודים בכלל, ופרויקט 'הכנה לצה"ל' בפרט". יומו הראשון של הטיול, נכתב בחוזר, כלל "פעילות עם חיילים בבית ספר למ"כים". במסגרת זו נפגשו התלמידים עם חיילים בבסיס ושמעו הרצאות על הצבא וחשיבות הגיוס, בהן נאמר להם, בין היתר, כי מי שאינו משרת שירות קרבי "לא משרת שירות משמעותי". בביקור השתתפו, לפחות חלק מהתלמידים, גם ב"מטווח אלקטרוני" - סימולציה המדמה ירי של כלי נשק, תוך שימוש בקרני לייזר.

לדברי כמה גורמים, הדמויות במטווח האלקטרוני חבשו כאפיות. "הילדים התלהבו מאוד מהביקור הזה", מספר הורה לתלמיד שהשתתף בטיול, "ממה שהבנתי, הבנים הביעו התלהבות גדולה יותר מהבנות, שכמה מהן העדיפו לשבת בצד ולא לקחת בכך חלק. אני לא חושב שתפקידה של מערכת החינוך הוא להכשיר תלמידים לירות".

"היה סימולאטור שבו היה צריך לירות על משאיות וכל מיני מטרות", סיפר אחד התלמידים, "היינו צריכים להשתטח על הרצפה, ולהשתמש ברובי הלייזר, כדי שנרגיש שזה אמיתי". גורם אחר סיפר כי הדמויות אשר ייצגו את הערבים "היו ברקע, מרחוק, יחד עם דמויות אחרות שהתחלפו ביניהן". לדבריו, "לא היה 'ירי ישיר' על ערבים".

מאות תיכונים ברחבי הארץ משתתפים בפרויקט "הכנה לצה"ל", הזוכה בשנתיים האחרונות לעידוד ישיר של שר החינוך, גדעון סער. בשנה שעברה קידם סער פרויקט נלווה, במסגרתו נכנסו מאות קצינים בכירים לבתי ספר, במטרה לשכנע את המורים להגביר את "השירות הצבאי המשמעותי" של בני הנוער. שיעור ההתגייסות לצבא הוא אחד הקריטריונים לפיהם נמדדים כיום בתי ספר.

עד היום התבטאה פעילות ההכנה לצה"ל בהגעת קצינים לבתי ספר ובפעילות הסברתית, שכללה לעתים גם ביקורים בבסיסי צה"ל. ככל הידוע, זו אחת הפעמים הראשונות שבהן משלבים ביקור בבסיס צבאי ופעילות צבאית במהלך מה שאמור להיות טיול שנתי. אחת התלמידות אף ציינה כי "הסבירו לנו שאנחנו בית הספר הראשון שעושה את זה". ביקורים בבסיסים, מטווחים ופעילות הכנה לצבא מתקיימים על פי רוב במסגרת אחרת - "שבוע גדנ"ע".

"בית ספר הוא מוסד אזרחי-חינוכי. התפקיד שלו איננו לתרגל תלמידים כיצד להרוג ערבים או לירות טילים", אומר אחד הגורמים, "כל זמן שהתלמידים הם אזרחים, הם אמורים לעשות הכל כדי להימנע מלהרוג, ובוודאי שאסור למוסד חינוכי ללמד אותם שזה בסדר לירות על אנשים עם כאפייה". גורם חינוכי אחר בהרצליה מתח ביקורת על הצוות החינוכי של בית הספר, אשר "לא עצר את הפעילות הזו באופן מיידי".

גורם בבית הספר הסביר אמש כי הביקור בבסיס הצבאי היה בשיתוף צה"ל. לדבריו, השימוש בסימולאטור בדמויות עם כאפייה "הוא באמת בעייתי, אבל זה נושא רחב ועקרוני יותר מעצם הביקור שלנו בבסיס. אין לנו כוונה ללמד את התלמידים לירות על אנשים עם כאפייה". ממשרד החינוך לא נמסרה תגובה עד מועד סגירת הגיליון.

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן ויעל געתון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ