דן אבן

ההסתדרות הרפואית תפתח היום (שלישי) בשביתת אזהרה כללית של הרופאים במערכת הבריאות הציבורית לראשונה זה עשור. השביתה, שתימשך יומיים, תקיף את כלל בתי החולים הציבוריים הכלליים, הפסיכיאטריים והגריאטריים - הממשלתיים, בבעלות קופת חולים כללית וכן בתי החולים הדסה ושערי צדק בירושלים. בנוסף, יושבתו מהבוקר מרפאות קופות החולים כללית ולאומית, המבטחות יחד 61.5% מהאוכלוסייה בישראל. בסוף היום יוחלט האם להאריך את השביתה בקופות החולים ליום נוסף.

במהלך השביתה יפעלו בתי החולים במתכונת שבת בלבד, יידחו ניתוחים לא דחופים ולא תהיה קבלת קהל של רופאים במרפאות הקופות השובתות ובמרפאות החוץ של בתי החולים השובתים.

קבלת קהל תינתן בבתי החולים במקרים דחופים בחדרי המיון בלבד, וכן בחדרי לידה, יחידות הפריה חוץ גופית, פגיות ומחלקות הדיאליזה והאונקולוגיה במתכונת מצומצמת. לפי הוראת ההסתדרות הרפואית, בבתי החולים השובתים יתייצבו לעבודה רק רופאים תורנים וכוננים.

בקופות החולים השובתות יפעלו מרפאות תורניות במתכונת מצומצמת, ללא תורים וקבלת הקהל תיעשה לפי דחיפות. בקופות חולים כללית יהיו פתוחות 96 מרפאות ראשוניות ומומחים ובקופות חולים לאומית 30 מרפאות. רופאי גסטרו בכללית יקבלו מטופלים כרגיל.

במשרד הבריאות קיימו ביום שני ישיבות היערכות לשביתה במהלכן הוחלט להנחות את המוסדות הרפואיים על טיפולים חיוניים שיש לספק למרות ההחלטה לשבות, לרבות המשך הרצף הטיפולי בפעילות דיאליזה - הכולל שלושה טיפולים בשבוע לחולים הנדרשים לכך, מתן טיפולי הפריה חוץ-גופית בקהילה ובבתי החולים לנשים שעברו טיפולי הכנה להפריה בהורמונים והמשך רצף טיפולי לחולי סרטן הזקוקים לכימותרפיה והקרנות לפי לוחות זמנים קשיחים.

מסיבת עיתונאים של ההסתדרות הרפואית, ביום ראשון. תצלום: עופר וקנין

משרד הבריאות גם הנחה את קופות החולים להפעיל את מוקדי המידע לציבור במטרה לתת מידע למבוטחים על פרישת השירותים הרפואיים בימי השביתה.

נציגי ההסתדרות הרפואית נפגשו אתמול עם נציגי האוצר לישיבה שנקבעה לפני שבועיים לצורך דיון בביטוח אחריות מקצועית - אחד הנושאים הנידונים במסגרת המשא ומתן המתקיים בין הצדדים כבר שמונה וחצי חודשים. במהלך היום הצטרפו לישיבה דרגים בכירים משני הצדדים בניסיון להביא לפריצת דרך למרות הפערים הגדולים בעמדות הצדדים, אולם המשא ומתן הסתיים בשעות הערב ללא תוצאות. מחר יתחדש המשא ומתן בניסיון להביא לפריצת דרך במגעים.

לדברי יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, "כמעט 11 שנה נמנענו משביתות והאוצר ניצל את ההתחייבות שלנו כדי לייבש את מערכת הבריאות. מערכת הבריאות קורסת מיום ליום. הגשנו תוכנית הצלה למערכת הבריאות שאמורה להביא בשורה לתושבי ישראל אך האוצר ממשיך בסחבת. אנו לא יכולים עוד לתת יד להרס מערכת הבריאות הציבורית. אנו תקווה שהאוצר יתאושש, ויחזור לשולחן המשא ומתן בתום לב ובנפש חפצה, במטרה להרים את הכפפה ולצאת לדרך של שיקום מערכת הבריאות, כדי למנוע סבל ופגיעה בבריאות האנשים".

שביתת הרופאים הנוכחית היא הראשונה מזה כעשור, מאז שביתת הרופאים הגדולה של שנת 2000, בתקופת כהונתו של ראש הממשלה דאז אהוד ברק, שארכה ארבעה וחצי חודשים.

הפערים בין הרופאים לאוצר גדולים, כמו גם הנתונים ההתחלתיים באשר לשכר הרופאים שמציג כל אחד מהצדדים. לפי נתוני האוצר, השכר החודשי הממוצע לרופא עומד על 26,322 שקל, ואילו לפי נתוני הרופאים עומד השכר החודשי הממוצע לרופא על 24,000 שקל, מהם 7,000 שקל שכר משולב, 5,500 שקל תוספות קבועות ו-11,500 שקל לעבודה נוספת בשעות הערב, הלילה ובסופי שבוע.

מהאוצר נמסר בתגובה לשביתת האזהרה כי "מדובר בשביתה אותה ניתן למנוע, ועדיף שהרופאים יתמקדו בקידום המשא ומתן או ייענו להצעת המדינה לקיום הליך בוררות מוסכם וזאת על מנת שלא לפגוע בציבור האזרחים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ