הסכם "היסטורי" לטובת ניצולי השואה נחתם בין גרמניה לוועדת התביעות

ממשלת גרמניה התחייבה להעביר 564 מיליון דולר למימון תוכנית סעד רפואי ורווחה לניצולי שואה זקנים וחולים

הארץ
שלמה שמיר
כתב "" בניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שלמה שמיר
כתב "" בניו יורק

ממשלת גרמניה התחייבה אתמול (שני) להקציב במסגרת רב-שנתית 564 מיליון דולר למימון תוכנית סעד רפואי ורווחה לניצולי שואה זקנים וחולים.

לפי הסכם שנחתם אמש בניו יורק בין נציגי משרד האוצר של ממשלת גרמניה ונציגי ועדת התביעות והוגדר כהסכם "היסטורי", ביצוע ההקצבה יתפרש על פני שלוש שנים. התשלום הראשון בסך 177 מיליון דולר יבוצע ב-2012. ההחלטה הושגה כתוצאה ממשא ומתן בין הצדדים, שהתקיים במשרדים הראשים של ועדת התביעות בניו יורק.

"לנוכח העובדה שמקורות למימון תגמולים (לניצולי שואה זקנים וחולים) הידלדלו, ההסכם שהושג הוא חיוני כדי לספק את צורכיהם הגדלים של ניצולי שואה זקנים", אמר יוליוס ברמן יושב ראש ועדת התביעות. "ההסכם יספק לניצולים ולסוכנויות את הנדרש להם למשך השנים הבאות", הוסיף.

ניצולי שואה בהפגנה למען קצבתם. תצלום: אלכס ליבק

לפי ההסכם שהושג, ועדת התביעות תעביר את כספי ההקצבה החדשה לסוכנויות הסעד ברחבי העולם המספקות סיוע ביתי ועזרה חיונית לניצולי שואה זקנים וחולים על בסיס יומי, לרבות צורכי מזון, ביגוד ושירותי רווחה אחרים, במטרה להקל על חייהם של ניצולים מזדקנים ולאפשר להם להשאר בבתיהם.

"פעם נוספת הוכח כי הממשלה הגרמנית מכירה באחריותה ההיסטורית לסייע לניצולי השואה היהודים בשנות חייהם האחרונות", אמר סטיוארט אייזנשטאט, בכיר בוועדת התביעות שהשתתף במשא ומתן.

בשנת 2013 תעביר ממשלת גרמניה תשלום של 191 מיליון דולר ובשנת 2014 - 196 מיליון דולר. במסגרת ההסכם גם תחול עליה בתשלומים חודשיים של שתי תוכניות פנסיה לניצולי שואה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ