הרופאים: אנחנו נאבקים על עתיד מערכת הבריאות

בניגוד לשביתות קודמות, מתמקדים הרופאים הפעם גם בתוספת תקנים ומיטות לבתי החולים הציבוריים ולא רק בתוספת לשכרם. "החולים יבינו שהשביתה היא גם בשבילם"

הארץ
דן אבן
כתב ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
דן אבן
כתב ""

ההסתדרות הרפואית תפתח היום (שלישי) בשביתת אזהרה כללית של הרופאים במערכת הבריאות הציבורית לראשונה זה עשור. השביתה, שתימשך יומיים, תקיף את כלל בתי החולים הציבוריים הכלליים, הפסיכיאטריים והגריאטריים - הממשלתיים, בבעלות קופת חולים כללית וכן בתי החולים הדסה ושערי צדק בירושלים. בנוסף, יושבתו מהבוקר מרפאות קופות החולים כללית ולאומית, המבטחות יחד 61.5% מהאוכלוסייה בישראל. בסוף היום יוחלט האם להאריך את השביתה בקופות החולים ליום נוסף.

ד"ר מאיר מזרחי, בן 34, רופא במחלקה הפנימית בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, נעמד אתמול אחר הצהריים באחד ממסדרונות בית החולים, וצפה במהדורת חדשות. על המרקע הופיע אחד מבכירי משרד האוצר, שניסה להדוף את טענות הרופאים. "הוא משקר, אל תאמינו לו", קרא מזרחי לכמה עשרות החולים שישבו במסדרון וצפו אתו בשידור. "אתה מנסה לשכנע את המשוכנעים", ענה לו אחד הנוכחים, גבר בשנות הארבעים לחייו. "כולנו תומכים בכם", הוסיפה אישה מבוגרת, "אתם נאבקים על מה שמגיע לכם".

תצלום: אוליבייה פיטוסי

בניגוד לשביתות קודמות של הרופאים, הפעם הם מבקשים להדגיש את הצורך בחיזוק משמעותי של מערכת הבריאות הציבורית, נוסף לדריש11ותיהם להעלאת שכר. הדרישות להוסיף תקנים, מיטות ויחידות רפואיות בפריפריה, הם מקווים, יסייעו לגייס תמיכה מהציבור שייפגע מהשביתה.

לדברי ד"ר יונה וייסבוך, רכז תוכן ומחקר בעמותת "מרשם" הפועלת לקידום מעמד הרופאים המתמחים והסטאז'רים, "מאז שהעמותה קמה לפני חמש שנים, אנחנו הרופאים הצעירים מרגישים שאנחנו לא מציעים רפואה טובה. אנחנו צריכים תמיד להיות בשלושה מקומות בו זמנית, ולספוג תלונות: אם מזעיקים אותנו מהמיון למחלקה כדי לראות חולה - במיון צועקים עלינו למה צריך לחכות יותר מדי זמן לטיפול; אם אנחנו במחלקה עוברים במהירות בין המטופלים, אז הם מרגישים שהם לא מקבלים טיפול מספיק טוב".

וייסבוך אומר כי "אין ספק שאנו לא מקבלים תגמול הולם ביחס לשנות הלימוד ולשעות העבודה הארוכות שלנו. אולם הפעם, להבדיל ממאבקים קודמים, הרופאים הבינו שאם מוסיפים כסף למשכורת, זה לא משנה את דמותה של מערכת הבריאות. מטרתנו לשפר את הרפואה הציבורית בארץ".

בפברואר 2010 אישרה הממשלה הסכם להגדלת מספר מיטות האשפוז וכוח האדם הרפואי בבתי החולים. אולם בשטח עדיין ניכרים פערים עמוקים בתשתיות מערכת הבריאות הציבורית בישראל, בהשוואה לזו הנהוגה במדינות ה-OECD.

באודיטוריום של הדסה עין-כרם התכנסו אתמול עשרות רופאים, רובם מתמחים צעירים, במסגרת "כנס הסברה" שארגן ועד הרופאים בבית החולים. המטרה: לדון יחדיו כיצד לגייס את דעת הקהל לתמיכה במאבק. "השביתה שלנו הולכת לפגוע בחולים. אנשים הולכים לכעוס. אנחנו חייבים לדעת להסביר להם למה אנחנו שובתים, להפריך את השקרים שמפיץ משרד האוצר, ולהבהיר לציבור שאנחנו רוצים לעזור - אבל ידינו כבולות", אמר ד"ר מזרחי.

בניגוד לחולים במסדרון, שהגיבו באהדה רבה לדבריו של מזרחי, בכנס הרופאים הוא נתקל בלא מעט טענות, שחלקן אף הובעו בצעקות. מתמחים התלוננו על כך שמנהלי המחלקות שלהם הורו להם להתייצב מחר כרגיל לעבודה, למרות הנחיה מפורשת שיצאה מהנהלת בית החולים לפעול בנוהל שבת. רופא ותיק תקף את האסטרטגיה בה מתנהל המאבק. "צריך להחליט על מה אנחנו נאבקים - על השכר? על מצב המערכת בפריפריה? על המחסור ברופאים? אי אפשר לירות לכל הכיוונים", הסביר.

ד"ר יונתן כהן מהמחלקה לאונקולוגיה, שנכח בכנס, יבוא מחר לעבודה - הוא תורן במחלקה האונקולוגית, מהמחלקות הבודדות שימשיכו לפעול כרגיל. "אני מתכוון לדבר עם החולים, ולהסביר להם כמיטב יכולתי שהשביתה הזו היא למענם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ