קרב משאיות בצפון: התושבים של רגבה ומזרעה נגד הבהאים

כביש גישה לאתר הטמנת זבל בגליל המערבי הפך באחרונה בסיס למאבק בין-דתי הדורש את התערבותו של ראש הממשלה

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

מחלוקת על כביש גישה לאתר הטמנת זבל בגליל המערבי, שנראית אולי עניין מקומי זניח, הפכה באחרונה למאבק בין-דתי הדורש את התערבותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. בבית המשפט המחוזי בחיפה מתנהלים בימים אלה דיונים בעתירה שהגיש ועד מושב רגבה נגד ועדת התכנון והבנייה המקומית במועצה האזורית מטה אשר ונגד משרד התחבורה, כדי למנוע יישום תוכנית למעבר משאיות עמוסות בזבל בקרבת המושב והכפר מזרעה, בדרכן לאתר הטמנה סמוך.

התוכנית למעבר המשאיות ליד רגבה היא תחליף לדרך הקיימת זה שנים ארוכות, המחברת את כביש 4 (בקטע שבין נהריה לעברון) עם אתר ההטמנה. המרכז הבהאי העולמי מתנגד נחרצות להמשך מעבר המשאיות כפי שהוא כיום, כיוון שהכביש גובל באתר קדוש מאוד לבהאים. מדובר בבית ובמלונית מהמאה ה-19, המשמשים אתר עלייה לרגל למיליוני מאמינים בהאים מדי שנה, על אף שהמקום אינו מפותח כמו הגנים הבהאיים בחיפה ובעכו. על פי האמונה הבהאית, במקום התגורר מייסד העדה, בהא אללה, לאחר שגורש על ידי הטורקים, ובמקום זה כתב את הספר הקדוש ביותר לבהאים - "כתאב אקדס".

במרכז הבהאי מתנגדים זה שנים למעבר משאיות הזבל במקום, ולא פעם דרשו את התערבות ממשלת ישראל, המחויבת על פי אמנות בינלאומיות לשמור על אתרים קדושים, מה עוד שהמתחם זכה להכרה בינלאומית מטעם אונסקו. הבהאים מפעילים לחץ בעניין גם על ראש הממשלה בניסיון לפתור את הבעיה, והנושא עלה בביקורו בגן הבהאי בעכו לפני כשנה וחצי.

מנגד, בעתירה שהוגשה, נטען כי מעבר המשאיות בתוכנית המוצעת יפגע בצורה קשה באיכות חייהם של התושבים. ביום ראשון תובא העתירה לדיון בבית המשפט לעניינים מינהליים בחיפה.

במסמך מנובמבר בשנה שעברה שהגיע לידי "הארץ", הכולל סיכום ישיבה בעניין הכביש, מצוטט מנכ"ל משרד החבורה יעקב גנות, שאמר מפורשות שראש הממשלה ביקש לפתור את הבעיה.

באחרונה הגיש המרכז הבהאי תוכנית לפיתוח המתחם במזרעה, במטרה להפוך אותו לאתר תיירותי. על פי התוכנית כביש הגישה לאתר הפסולת ייחסם לתנועה בצורה מוחלטת. במשרד התחבורה ובמועצה האזורית מטה אשר דנו בחלופות, בהן סלילת כביש חלופי חדש שיחבר בין עברון לנתיב נסיעת המשאיות, אולם מתברר שתוכנית זו לא תצא לפועל בקרוב ולא ברור אם בכלל תיושם בשנים הקרובות.

משרד התחבורה הציע שמשאיות הזבל יגיעו לאתר ההטמנה דרך כביש הגישה לקיבוץ רגבה, שחוצה בין רגבה ומזרעה וממשיך עד ליישוב נס עמים. הכביש גם יהיה צמוד לשתי שכונות חדשות ברגבה ובמזרעה, מה שעורר התנגדות מצד התושבים. בשני היישובים מדגישים כי החלטה זו מעמידה בסכנה את בטיחותם של תושבי הסביבה, פוגעת בבריאותם, בעסקיהם ובאיכות חייהם.

במכתב ששיגר בימים האחרונים לשר התחבורה ישראל כץ, כתב יו"ר ועד תושבי רגבה, עו"ד שמעון צור: "לדאבוננו, הגורם לסיכון חיי אדם ופגיעה באיכות חייהם של אלפי תושבי האזור הוא משרדך, שהוביל את מהלך קידום דרך הגישה הזמנית ב'שיטת הסלאמי', תוך התעלמות מהאינטרס הציבורי".

ראש המועצה האזורית מטה אשר, יהודה שביט, שעומד בראש ועדת התכנון והבנייה המקומית, אמר כי התוכנית שהגיש המרכז הבהאי העולמי לא נבחנה בוועדה, מכיוון שהנושא עדיין נידון בבית המשפט.

במשרד התחבורה לא התייחסו לשאלות בעניין החלופות והפנייה של ראש הממשלה, ורק ציינו כי "החלופה שמציע משרד התחבורה היא הפתרון היחידי המעשי. כל חלופה אחרת דורשת הכנת תוכנית חדשה ותב"ע שעשויה להימשך שנים רבות".

מהמרכז הבהאי העולמי נמסר בתגובה כי "האתר במזרעה הינו אתר הקדוש לכחמישה וחצי מיליון בהאים ברחבי העולם. סמוך לאתר עובר כביש בלתי חוקי, המוביל מאות משאיות אשפה מדי יום לאתר הטמנה. זהו כביש מסוכן לתושבי מזרעה, לתושבי עברון ולאלפי עולי רגל בהאים המגיעים מדי שנה להתפלל במקום. בעבר קרו תאונות בהן התהפכו משאיות זבל על האתר הקדוש לבהאים. כבר לפני כ-5 שנים התחייב ראש המועצה האזורית יהודה שביט לפתור את בעיית הסכנה ולמנוע חילול מקום קדוש זה, על ידי העתקת הכביש למקום חלופי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ