שריפה בכרמל | בג"ץ דחה את העתירה נגד הענקת צל"שים לשוטרים

"בהענקת העיטור אין כדי למנוע בדיקה אובייקטיבית של שאלת הכשל", כתב הרכב השופטים בתשובה לעתירה שהגישו משפחות הסוהרים שנהרגו בשריפה

הארץ
גילי כהן
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
גילי כהן
שירות ""

בג"ץ דחה הערב (שלישי) את חללי שירות בתי הסוהר נגד ההחלטה להעניק את עיטור המופת למשפחות השוטרים שנהרגו בשריפה בכרמל. עם זאת, הרכב השופטים ברשות הנשיאה דורית ביניש ציין בהחלטתו כי "בדרך העבודה המשטרתית הרגילה מן הראוי שתהיה בפני המפכ"ל המלצה של ועדה הפועלת על פי התקנות".

"ליבנו עם העותרים הזועקים בכאב בשל האסון הכבד שפקד אותם, כמו עם המשיבים, בני משפחות הקצינים שנספו", כתבו השופטים. "מבינים אנו גם לליבם של אלה המבקשים כי האירוע ייחקר עד תום וכי בין היתר תיבחן אחריות המשטרה. בהענקת העיטור אין כדי למנוע בדיקה אובייקטיבית של שאלת הכשל, אם היה כזה. יהא הדבר אשר יהא, אין בממצאים שייקבעו כדי לגרוע מכך שקציני המשטרה חרפו נפשם ולא בחרו בדרך הקלה של הימלטות מהשטח. בשל אומץ הלב שגילו החליט המפכ"ל את אשר החליט".

הדיון בבג''ץ, היום. תצלום: דניאל בר און

השופטים כתבו עוד כי "אין אנו נוקטים עמדה בשאלה אם ראוי היה שהמפכ"ל ימתין עד לסיום בדיקת מבקר המדינה. ענייננו בחוקיותה של ההחלטה. לכך יש להוסיף כי סמכותו של המפכ"ל, על פי טיבה ואופייה, היא סמכות פיקודית של מי שאחראי מקצועית וערכית לכוח שהוא מופקד עליו. המפכ"ל ראה חשיבות להנחיל לשוטרי משטרת ישראל את ערכי ההקרבה והגבורה, ואנו איננו רואים כי בידינו להתערב בשיקול הדעת כאשר הוא פועל במסגרת סמכויותיו על פי חוק". כמו כן ציינו השופטים כי ניתן משקל לכך שהעתירה הוגשה אתמול, יומיים לפני טקס הענקת עיטורי המופת שיערך מחר.

נאוה בוקר, אלמנתו של תת-ניצב ליאור בוקר, אמרה ל"הארץ" עם מתן פסק הדין כי "אנחנו מרגישים הקלה גדולה עד כמה שניתן לשמוח במצב הזה. המצב הזה נוצר מתוך צער ומתוך כאב אך יש לנו סיפוק רב מהחלטת בית המשפט שהגדיר אותם כגיבורים. מחר נעלה לירושלים ונקבל את הצל"שים בשמם של יקרינו".

בעתירה, שהוגשה כחודש לאחר ההחלטה להעניק את אות המופת לתת-ניצב אהובה תומר, תת-ניצב ליאור בוקר וסגן-ניצב איציק מלינה, נטען, בין היתר, כי אין להעניק עיטורים בטרם השלים מבקר המדינה את חקירתו בנושא. לדברי הוועד, הכולל נציגות של 37 חללי השב"ס בשריפה, הענקת העיטורים בשלב זה "תחיה את מהפצעים מחדש". לטענת העותרים, החלטת השר והמפכ"ל היא "חפוזה, תמוהה ויש בה לכאורה כדי לגרום להטיית הבדיקה לכיוון או לטובת המשטרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ