ילדי ג'נין לא יודעים את מי להאשים ברצח ג'וליאנו מר

אף כי נעצר חשוד ברצח ג'וליאנו מר, התעלומה נותרה בעינה. חבריו בתיאטרון החירות הספידו אותו ושאלו מי יוכל עכשיו להיכנס לנעליו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ג'נין

יום אחרי רצח מנהל תיאטרון החירות ג'וליאנו מר-חמיס, עשרות עיתונאים וכמה עשרות מחבריו ומכריו באו לתיאטרון החירות במחנה הפליטים של ג'נין, להיפרד ממנו באופן סמלי, לשמוע ולהשמיע דברי הספד. עיני רבים היו נפוחות מדמעות. השאלה מדוע נרצח ג'ול, כפי שכונה בפי חבריו, הטרידה את הנוכחים.

עוד ועוד נערים ונערות באו למקום בעיניים דומעות וכעס שהם לא ידעו להסביר אל מי הוא מופנה. בשבילם, ג'ול סימל תקווה לעתיד נורמלי לבני גילם. ג'וליאנו מר הוא שפתח את התיאטרון ב-2006, לצד בית ספר לקולנע, והציע לאותם נערים ונערות בילוי שונה מאלה שהתרגלו להם: הזדמנות לשחק בהצגות כמו "עליסה בארץ הפלאות", במקום להתעמת עם חיילים ישראלים. היו שם צעירים שהיו בעבר מבוקשים על חברות בארגוני טרור, שפרצו בבכי.

זכריה זביידי היה הברור והתקיף מבין משתתפי מסיבת העיתונאים שכינסו אנשי התיאטרון באולם ההצגות. "מדובר בפעולה מאורגנת", אמר. "לא מתוך כעס או זעם על פעילות התיאטרון, או בגלל ריב אישי עם ג'ול. כאן מדובר ביד מכוונת, של ארגון או מדינה. לא נרחם על אותה יד שפגעה באיש שהוביל את תיאטרון החירות".

לדבריו, "תמיד הייתי ישר וכן בדבריי, כשהייתי חלק מהפעילות הצבאית (נגד ישראל, א"י) וכשהפסקתי אותה. אני אומר לכם, העיתונאים והחברים, לא נסלח על כך".

ביום שני ב-16:40 יצא ג'וליאנו מר מהתיאטרון המפורסם בלב מחנה הפליטים בג'נין, שאותו ניהל בשותפות עם חבריו בילאל א-סעדי וזביידי. זביידי, מפקד גדודי חללי אל-אקצה לשעבר, מונה לפני שנתיים לתפקיד מנהל התיאטרון, לצד מר, בעקבות התנכלויות גורמים איסלאמיסטים במחנה ושני ניסיונות להצית את התיאטרון.

מר נכנס למכוניתו עם בנו ג'יי ג'יי, בן שמונה חודשים, והשמרטפית שלו, ראידה, תושבת בית לחם במקור. הוא נסע בכביש הראשי כ-150 מטרים והבחין בצעיר הקורא לו "ואקף ואקף", עצור עצור. הוא עמד עם מכוניתו במרכז הכביש. הצעיר ניגש וירה בו מטווח קצר שבעה כדורים, בחזה ובראש. ראידה נפצעה קל, התינוק ג'יי ג'יי לא נפגע.

השמרטפית סיפר שהיורה ניגש למכונית ללא כיסוי פנים, אבל מיד אחרי הירי חבש על פניו מסכת-גרב ונמלט. לזירת הרצח באו עשרות תושבי המחנה, שהבינו שהנפגע הוא מר, האיש שלא הסתיר את רצונו לחולל מהפכה בחברה הפלסטינית ובאורח המחשבה שלה, בצד מתן טעימה של תיאטרון וקולנוע לילדי המחנה.

כמה שעות לאחר הירי החלה המשטרה הפלסטינית במעצר חשודים. רובם שוחררו. חשוד אחד שנותר בחקירה הוא תושב מחנה הפליטים, מ"ק, חבר לשעבר בגדודי חללי אל-אקצה, ומי שנעצר זמן לא רב קודם לכן על ידי הביטחון המסכל בעיר, בחשד שמכר נשק לפעילי החמאס. מ"ק ישב בכלא הישראלי חמש שנים ולאחר שחרורו החל תהליך התקרבותו לחמאס. הוא הוחזק בכלא הפלסטיני שמונה חודשים.

אבל המסתורין סביב הרצח נותר בעינו. החשוד הכחיש בחקירתו שרצח את מר. עד כה גם לא ידוע מה המניע למעשה. למרבה הפלא גם אין עדי ראייה, מלבד השמרטפית. קצין במנגנוני הביטחון הפלסטיניים אמר ל"הארץ" שתושבי מחנה הפליטים המתגוררים בסמוך לזירת הרצח, ואלה העובדים במקום, טוענים שלא ראו דבר. "כולם אומרים 'לא שמעתי, לא ראיתי'. הם חוששים שייחקרו על ידי הרשות ויהיה להם בלגן".

שמועות יש בשפע. חלקן קושרות את הרצח לחובות כספיים, אחרות לעניינים רומנטיים. את האפשרות שמדובר ברצח על רקע דתי, משום שמר היה בן לאם יהודייה והפעיל תיאטרון מודרני ומתירני לכאורה, כולם שוללים על הסף.

חברים של מר מדברים על החלל הגדול שהותיר. תיאטרון החירות היה "הבייבי" שלו. לא ברור מי יוכל להיכנס לנעליו, להשקיע זמן ואנרגיה כה רבים בהוראת משחק, גיוס כספים ובניית מערך קשרי חוץ. כולם מבטיחים להירתם למאמץ, אבל החששות רבים. בינתיים תמונותיו, מסמן וי באצבעותיו, נתלו בכל פינה בתיאטרון. "שהיד החירות והתרבות, ג'וליאנו מר-חמיס", נכתב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ