חברי מועצה שגרים בדרום תל אביב מתנגדים ליוזמת מענקי הדיור

התנגדות מבית לתוכנית שיזמה עיריית תל אביב

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

חברים במועצת העיר תל אביב המתגוררים בדרום העיר יוצאים נגד יוזמת העירייה להעניק מלגות דיור לסטודנטים שיעברו להתגורר בשכונת התקווה ובנווה שאנן.

"העירייה תופשת את תושבי הדרום כחוטבי עצים ושואבי מים", אומרת יעל בן יפת, חברת סיעת האופוזיציה "עיר לכולנו" ותושבת שכונת קרית שלום. "הבעיה בדרום זה לא התושבים. התפישה היא תפישה גזענית. ראש העיר חושב שהבעיה זה התושבים ולכן צריך להחליף אותם". לדברי בן יפת, על העירייה להפנות את משאביה לכיוונים אחרים. "יש תושבים בשכונות שרוצים להשיג תעודת בגרות וגם תואר ראשון, תממן אותם, מה יש? יש הרבה שלא יכולים לממן את הלימודים או את הפסיכומטרי. אנחנו יושבים שם, יש שם אנשים. למה צריך להקים גרעינים של אוכלוסיות אחרות בשכונות הדרום?". בן יפת טוענת כי מדיניות העירייה גורמת לדחיקת האוכלוסיות החלשות אל מחוץ לשכונות דרום העיר, לטובת אוכלוסיות חזקות יותר. לדבריה, הענקת מלגות דיור לסטודנטים תחזק תופעה זו.

חבר סיעתה, אהרון מדואל, תושב כפר שלם, מותח גם הוא ביקורת על התוכנית ועל התנהלות העירייה. "הבעיה בדרום תל אביב כל כך אקוטית וקשה שזה כמו מתן אקמול למחלה קשה", הוא אומר, "נראה לי שההצעה הזאת היא מעט מדי ומאוחר מדי ביחס למה שקורה בדרום העיר. היא נראית לי יותר הצעה שנועדה לתפוס כותרות מאשר משהו מעשי. היא מזכירה לי יותר מכל את הסיפור של דיור בר-השגה שגם אותו חולדאי הריץ כדי לתת מענה למצוקת הדיור ובסופו של דבר לא יצא מזה שום דבר. עיריית תל אביב מתמחה בעיקר ביצירת כותרות ולא במציאת מענה אמיתי".

אחד מיוזמי התוכנית, המשנה לראש העירייה, ארנון גלעדי, מסיעת הליכוד, דוחה את טענות האופוזיציה. "אני מתפלא על חבריי מסיעת עיר לכולנו שמדברים בעד שיקום חברתי, אך כשיש צורך לשים את הנושא בראש סדר העדיפות, הם פועלים אחרת. הם מדברים א' ומתכוונים לב'". גלעדי אומר כי ליוזמה חשיבות רבה בהליך שיקום שכונות דרום העיר ובסיוע לסטודנטים להתמודד עם מחירי השכירות הגבוהים. "הסטודנטים הם חלק מתוך הקהילה העירונית ולכן אנחנו צריכים לסייע להם בנושא של מגורים והם צריכים לסייע לחזק אזורים חלשים. קרן המלגות היא הפתרון הנכון לאזורים האלו בתקופה הזאת. חלק מהסטודנטים יהיו מתוך הקהילה".

למרות התנגדות האופוזיציה, אישרה שלשום מועצת העיר העסקת יועצים מומחים לצורך גיבוש מתווה למתן מלגות הדיור לסטודנטים. על פי התוכנית, יוענקו מלגות בסך 600-700 שקלים בחודש לכ-500 סטודנטים שיתגוררו באזורים מוגדרים בדרום העיר. עד כה הצטרפו ליוזמת העירייה אוניברסיטת תל אביב והמכללה האקדמית תל אביב-יפו, שיישאו במחצית מהעלויות. בשנים האחרונות מעניקה חברת בת של הסוכנות היהודית סיוע כספי לסטודנטים מהסטודיו למשחק ע"ש יורם לוינשטיין המתגוררים בשכונת התקווה. השנה מקבלים את המענק 32 סטודנטים.

בתוך כך, החליטה שלשום מועצת העיר לקיים ישיבה מיוחדת בתחנה המרכזית, למרות התנגדות ראש העיר, רון חולדאי. הישיבה תעסוק במצוקות תושבי דרום תל אביב, בעקבות ריבוי הזרים בשכונותיהם. טרם נקבע מועד לישיבה. "לא ייתכן שעשרות אלפי גברים מסתובבים חסרי מעש, חסרי דיור, חסרי עבודה בדרום העיר וראש העיר ממשיך במדיניות של בת יענה וטומן את ראשו בחול", אמר מגיש ההצעה, אהרון מדואל.

המועצה אישרה גם את הצעתו של ארנון גלעדי להקים צוות עירוני לבחינת עתיד התחנה המרכזית החדשה בתל אביב. גלעדי אומר כי התחנה המרכזית היא מפגע תחבורתי, סביבתי וחברתי בלתי נסבל. לדבריו, יש להעתיק לפחות חלק מפעילותה למקומות אחרים.

לאחר הישיבה צייץ ראש עיריית תל אביב רון חולדאי בחשבון הטוויטר שלו: "אני מתקשה להבין מדוע חברי המועצה מעיר לכולנו מתנגדים למתן סיוע לסטודנטים שיעברו לגור בנווה שאנן ובשכונת התקווה".

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "אנחנו חושבים שלחברי עיר לכולנו יותר קל להעביר ביקורת מאשר להגיד את האמת, אבל העובדה היא שבעקבות פעולות העירייה, חל בעשור האחרון גידול משמעותי של כ-200% במספר הסטודנטים תושבי שכונות הדרום ויפו.

אז בואו נודה על האמת שכואב לעיר לכולנו שהיוזמה והפעולה לפרויקט המלגות הגיעו מהעירייה ולא מהם. אנחנו בתמימותנו חשבנו שברגע שתהיה יוזמה טובה ומבורכת כמו זו, נזכה לתמיכתה של האופוזיציה. טעינו".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ