המפכ"ל דודי כהן בטקס הצל"שים: לבי עם העותרים, וגם עם המשיבים

המפכ"ל התייחס לניסיון משפחות הסוהרים שנספו באסון הכרמל לעכב את הענקת הצל"שים לקציני המשטרה, ואמר כי החקירה אינה קשורה לעובדה שקציני המשטרה חירפו את נפשם וגילו אומץ בלתי רגיל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הדיון הציבורי והמשפטי סביב הענקת ציונים לשבח לקציני המשטרה שנספו באסון הכרמל, הגיע לקצו הערב (רביעי) בטקס המצטיינים השנתי של משטרת ישראל בבנייני האומה בירושלים. בשעה שבע ורבע בדיוק עלו לבמה אמה, אחיה ובן זוגה של תנ"צ אהובה תומר, מפקדת משטרת חיפה, וקיבלו בשמה את צל"ש המפכ"ל. מאות השוטרים שמילאו את האולם נעמדו על רגליהם באופן ספונטני, ומחאו כפיים במשך דקות ארוכות. המחווה חזרה על עצמה כאשר לבמה עלו משפחותיהם של תנ"צ ליאור בוקר, קצין המבצעים של המחוז הצפוני, וסנ"צ איציק מלינה, ראש משרד התנועה במשטרת חיפה.

ההחלטה להעניק ציונים לשבח לשלושת הקצינים נתקלה בהתנגדות מצד משפחות שכולות אחרות שאיבדו את יקיריהן באסון הכרמל. המשפחות טענו כי אין להעניק ציונים לשבח לקציני המשטרה לפני שתסתיים חקירת האירוע מטעם מבקר המדינה, ואף הגישו עתירה לבג"ץ בדרישה לבטל את הענקת הצל"שים. בג"ץ דחה אתמול את העתירה.

הוריה של תנ"צ אהובה תומר ובן זוגה. תצלום: תומר אפלבאום

המפכ"ל, רב ניצב דודי כהן, שיסיים את תפקידו בעוד מספר ימים, נאם בטקס ואמר כי הוא מבין את כאבן של כלל המשפחות השכולות. "קראתי את החלטת בית המשפט ולבי נצבט. לבי עם העותרים, וגם עם המשיבים. אני מבין את הדרישה לחקור את האירועים עד תום, אך החקירה אינה קשורה לעובדה שקציני המשטרה חירפו את נפשם וגילו אומץ בלתי רגיל, למרות שהיו יכולים לבחור בדרך הקלה ולהציל את עצמם". כהן הוסיף כי הוא "מופתע מסימני השאלה שמופנים לעבר המשטרה".

דני רוזן, בן זוגה של תנ"צ אהובה תומר, אמר כי "כל מי שהכיר את אהובה יודע שאת הפרס הזה צריך היה להעניק לה עוד בחייה". רוזן הוסיף כי הוא אינו כועס על המשפחות השכולות שעתרו לבג"ץ נגד הענקת הצל"ש. "עלינו להיות מאוחדים סביב הכאב", אמר. נאוה בוקר, אשתו של תנ"צ ליאור בוקר, אמרה לאחר קבלת תעודת הציון לשבח: "זהו ערב לא קל עבורנו. אני מודה למפכ"ל על כך שעמד איתן בהחלטתו".

רוזן עם השר לביטחון פנים. תצלום: תומר אפלבאום

לצד הנספים באסון הכרמל, הוענק צל"ש המפכ"ל גם לרס"ב אלי גטניו, חבלן ממרחב חוף, שנטרל מכונית תופת שהתגלתה במרץ 2009 בקניון לב המפרץ. גטניו הבין כי הקניון מלא באנשים וכי המכונית עשויה להתפוצץ לפני שלזירה יגיע רובוט המשמש לניטרול מטענים, ולכן החליט לנטרל את המטענים במו ידיו, למרות הסכנה שנשקפה לו. כמו כן, הוענקו עיטורי האומץ והמופת לרס"ר יעקב תומר שהציל שתי נשים מטביעה בחוף תל אביב, רס"ר מתי שלג שהשתלט על אזרח שפתח בירי בפאב בצפון ורס"ל שמעון בן שושן שמנע רצח בכפר קאסם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ