חברת החשמל כיבתה לרמב"ם את האור

עקב חוב של כ-40 אלף שקל החשיכה חברת החשמל את קברו של הרמב"ם בטבריה. בינתיים מומלץ להביא פנס

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

"האתר סגור בלילה בשל תקלה בחשמל", כך מכריז שלט שנתלה באחרונה בכניסה לאתר שבו קבור, על פי המסורת, רבי משה בן-מיימון (הרמב"ם). אולם האמת היא שלא תקלה מונעת ביקור בשעות הערב באחד מאתרי הדת הבולטים בישראל. האתר שבו נמצא קבר הרמב"ם בטבריה ובו מבקרים מאות אלפי בני אדם מדי שנה, פשוט נותק מחשמל לפני כשבוע בשל חוב כספי.

הסיבה לניתוק זרם החשמל לאתר היא חוב בגובה של כ-40 אלף שקלים שאותו מסרב לשלם המרכז לפיתוח מקומות קדושים האחראי על המקום. "מדובר בחוב שהצטבר בתקופה של כעשרה חודשים בלבד ואנחנו לא מבינים איך הוא נוצר", אומר סמנכ"ל המרכז, הרב ישראל דרעי. "עלות השימוש בחשמל במתחם קבר הרמב"ם הסתכמה עד כה בכאלף שקלים לחודש, לכל היותר. נבדוק את הדבר ולאחר שיהיו בידינו תשובות נסדיר את חיבור החשמל"

בעקבות פניית "הארץ" נמסר מחברת החשמל כי "אכן נוצר חוב אשר נצבר בגין צריכת חשמל במשך חודשים רבים. החוב לא שולם ולכן חברת החשמל נאלצה, בלית ברירה, לנתק את אספקת החשמל למקום. נשמח לחדש מיידית את אספקת החשמל עם הסדרת החוב".

מבקרים רבים המגיעים למתחם הקבר עושים זאת בשעות החושך, בעת סיור בין קברי צדיקים בגליל. בשבוע שעבר הגיעו למקום כאלף חסידי חב"ד לחגוג את סיום קריאת ספרו של הרמב"ם, "משנה תורה", והופתעו לגלות שגם המקום עצמו חשוך. "היה שם קהל רב שגישש את דרכו באפלה", סיפר חיים חצב מטבריה שהיה במקום. "ברגע האחרון נרתם לעזרה תקליטן מקומי שהביא איתו גנרטור ופנסי תאורה". לדברי חצב, "זה היה מעמד מביך, קשה היה להסביר לחסידים איך זה שלקבר החשוב הזה, הנמצא בלבה של טבריה, אין חשמל".

הרב דרעי אמר השבוע כי "אין באפשרות המרכז למקומות קדושים לשלם את הסכום הזה. ביקשנו מחברת חשמל לבדוק האם מישהו לקח חשמל ממתחם הקבר, אולי מדובר בחיבורים פיראטיים, ואם אכן כך קרה, אותו גורם שלקח חשמל ישלם טבין ותקילין".

מדי שנה מגיעים מאות אלפי אנשים לביקור באתר הקבר של הרמב"ם. על פי הערכות, הרמב"ם מת במצרים בתחילת המאה ה-13. מסופר כי כעבור כמה שנים העמיסו תלמידיו את עצמותיו בארון שאותו שמו על גבו של גמל והלכו אחריו עד שהגיע לטבריה, נעמד ליד קברו של יוחנן בן-זכאי ולא זז משם. על פי הסיפור, כיוון שראו בכך מעשה נסים, הורידו את הארון וקברו אותו במקום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ